Van Bruggen Adviesgroep luidt noodklok over onvoorziene gevolgen private leasecontracten

Fiat 500 2021 TB

Er moet meer aandacht komen voor de impact die het aangaan van een private leasecontract heeft op het verkrijgen van een maximale hypotheek. Dat vindt Van Bruggen Adviesgroep. Daarnaast zit het aantal mensen dat een private leasecontract heeft al jaren in de lift. Het aantal leasecontracten steeg van 214.000 in 2020 naar 245.000 in 2023, wat neerkomt op een stijging van ongeveer vijftien procent. Uit onderzoek blijkt verder dat maar liefst driekwart van Generatie Z een leasecontract in de toekomst wel zou zien zitten.

Van Bruggen Adviesgroep maakt zich zorgen over deze minder kapitaalkrachtige groep en is bang dat zij de gevolgen van een dergelijke lening in de praktijk vaak onderschatten. Jan Thale Haandrikman, directeur bij Van Bruggen Adviesgroep, spreekt zijn zorgen uit: “Generatie Z, geboren tussen 1997 en 2012, is opgegroeid in een tijd van economische onzekerheid en (studie)schulden. Het opdelen van betalingen stelt hen in staat om aankopen te doen zonder direct een beroep te doen op eigen spaargeld. Gevoelsmatig lijken ze hiermee controle te hebben over hun financiën, terwijl op de lange termijn het tegendeel waar blijkt te zijn. Er komt bij zo'n leasecontract namelijk een aanzienlijke BKR-registratie kijken, waarop deze generatie onvoldoende voorbereid lijkt.”

Alternatieven bieden niet direct uitkomst

Een stel met een gezamenlijk jaarinkomen van 80.000 euro kan, met een rente van 3,8 procent, een hypotheek van 376.994 euro krijgen. De impact van één of twee studieschulden is hierin niet meegerekend. Haandrikman legt uit: “Stel dat zij een Ford Focus Titanium leasen voor een periode van vijf jaar, met een verwachte jaarlijks kilometrage van 15.000 km, komt dat neer op een leasebedrag van 413 euro per maand. Het effect is dat de maximale hypotheek met 288.359 euro maar liefst 88.000 euro lager uitvalt. Willen zij binnen de termijn van vijf jaar het leasecontract ontbinden om een hogere hypotheek af te kunnen sluiten, staat hier een hoge afkoopboete tegenover.”

Haandrikman vervolgt: “De twee kunnen ervoor kiezen om de auto te kopen en hiervoor een privélening af te sluiten. Voor een verkoopprijs van 32.000 euro met een rente van 6,7 procent wordt de aflossing 364 euro per maand. Het effect van deze privélening op een hypotheek is echter nog groter: de maximale hypotheek bedraagt nu nog maar 242.612 euro. Dat is bijna twee derde van de oorspronkelijke hypotheek. Wij merken dat starters zich meer bewust zijn van de invloed van een persoonlijke lening op hun hypotheekmogelijkheden, dan van de impact van private lease. Desalniettemin schrikken starters vaak van de werkelijke gevolgen van een persoonlijke lening op hun maximale hypotheekbedrag in euro’s.”

"We moeten ervoor zorgen dat de nieuwe generatie kopers niet onnodig worden belast wanneer ze besluiten een huis te kopen. Daarom pleiten we voor meer bewustwording over de consequenties van leasecontracten, en hoe deze zaken als een hypotheek kunnen compliceren. Vooral omdat je vaak jarenlang niet, of erg moeizaam, onder een leasecontract uit kunt komen."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Bestuur CFD - Brancheorganisatie CFD 22 mei 2024

Zeer terecht punt van Van Bruggen. Leasecontracten zien we bij steeds meer producten terug. Van auto's tot wasmachines. Het beperken van de hypothecaire ruimte daarmee is in zekere zin ook discriminerend, want kinderen van meer vermogende ouders, die onderhands geld lenen om een auto te kopen, rollen probleemloos door de hypotheekaanvraag. Er zou, indachtig de vrijstelling in box 3, een vrijstelling (met plafond) voor autoleasecontracten kunnen komen voor de berekening van de maximale hypotheek. Bijvoorbeeld als kan worden aangetoond dat de auto voor werk of gezin noodzakelijk is. Technisch is dat een verruiming van de leencapaciteit, maar je kunt het ook zien als het rechttrekken van vermogensongelijkheid.

Huiseigenaar wordt niet per se slapend rijk

Huiseigenaar wordt niet per se slapend rijk

Het beeld dat huiseigenaren slapend rijk worden, is volgens Van Bruggen Adviesgroep een stuk genuanceerder. De adviesketen: "Ja, veel huiseigenaren hebben de afgelopen...

NVF:  luid noodklok niet alleen over Private Lease contracten

NVF: luid noodklok niet alleen over Private Lease contracten

(door Klaas-Jan Dantuma, directeur NVF) Afgelopen week waarschuwde Van Bruggen Adviesgroep tegen het te gemakkelijk afsluiten van Private Lease contracten. In de...

Naamgever Van Bruggen Adviesgroep overleden

Naamgever Van Bruggen Adviesgroep overleden

Zaterdag 25 mei is er gelegenheid afscheid te nemen van Hans van Bruggen. De naamgever van de adviesketen Van Bruggen Adviesgroep overleed 18 mei op 72-jarige leeftijd....

Van Bruggen Adviesgroep: goed dat er geen verplichte labelsprong komt

Van Bruggen Adviesgroep: goed dat er geen verplichte labelsprong komt

Van Bruggen Adviesgroep noemt het goed dat er geen verplichte energielabelsprong komt. "De vraag is wel", aldus de adviesketen in reactie op het hoofdlijnenakkoord...

Nieuwbouwwoningen steeds populairder

Nieuwbouwwoningen steeds populairder

De versoepelde leennormen voor woningen met een gunstig energielabel leiden ertoe dat er steeds meer animo is voor nieuwbouwwoningen, aldus een analyse van Van Bruggen...

Pechgeneratie studenten nu ook dupe van nieuwe hypotheekregels

Pechgeneratie studenten nu ook dupe van nieuwe hypotheekregels

Studenten die vanaf 2024 afstuderen, blijkt uit een analyse van Van Bruggen Adviesgroep, worden benadeeld door de nieuwe hypotheekregels, ten opzichte van eerder...

Zorgen over populariteit hypotheek met rentevaste periode vijf jaar

Zorgen over populariteit hypotheek met rentevaste periode vijf jaar

De keuze voor een hypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar is in 2023 verdriedubbeld, en groeit in 2024 gestaag door, zo blijkt uit een analyse van Independer...

Kwart 50-plussers had pensioen achteraf anders opgebouwd

Kwart 50-plussers had pensioen achteraf anders opgebouwd

Bijna een kwart van de Nederlandse vijftigplussers had de opbouw van het eigen pensioen achteraf helemaal anders aangepakt. Eén derde maakt zich zelfs zorgen...

Jan Thale Haandrikman nieuwe directeur bij Van Bruggen Adviesgroep

Jan Thale Haandrikman nieuwe directeur bij Van Bruggen Adviesgroep

 Jan Thale Haandrikman treedt in augustus 2023 aan als directeur van Van Bruggen Adviesgroep (sinds 2021 onderdeel van Veldsink Groep). Hij werkte eerder voor...

Hypotheekadviseur vraagt lang niet altijd naar studieschuld

Hypotheekadviseur vraagt lang niet altijd naar studieschuld

De AFM noemt het opvallend dat bij vier op de tien starters door de hypotheekadviseur niet werd gevraagd naar een eventuele studieschuld. Ook naar een private lease...