Veel huizenbezitters in problemen bij wegvallen energieprijsplafond

Matthijs Hofstede 2023

Veel mensen verwachten in de financiële problemen te komen als het energieprijsplafond eind van dit jaar wegvalt. Vooral onder jongeren, mensen met een benedengemiddeld inkomen en mensen met een energielabel D of slechter is die angst het grootst. Dat blijkt uit onderzoek van Aegon onder huizenbezitters.

Bijna driekwart van de huizenbezitters geeft aan dat hun energiekosten zijn gestegen in het afgelopen jaar. Vier op de tien zag de energierekening zelfs voor meer dan de helft stijgen. Hoewel het energieprijsplafond een belangrijk middel is om het leven betaalbaar te houden, ziet Aegon in het onderzoek terug dat het de prikkel om te verduurzamen remt. Veertig procent van de ondervraagden zegt pas (meer) haast te gaan maken met verduurzamen als er duidelijkheid is over het aflopen van het prijsplafond. Van de mensen die zich nu oriënteren of zelfs al plannen hebben om te verduurzamen, is dit zelfs 64 procent.

De redenen die respondenten aangaven om te verduurzamen zijn voornamelijk financieel. Het verlagen van de energierekening nu en wanneer het energieprijsplafond afloopt, zijn de belangrijkste redenen. Ook wooncomfort en het verhogen van de woningwaarde vinden zij belangrijk. Milieu- en klimaatoverwegingen spelen nauwelijks een rol in de overwegingen. 

Matthijs Hofstede, CEO van Aegon Hypotheken: “Het is goed dat de gevolgen van de energieprijzen enigszins zijn gedempt door het energieprijsplafond, maar het is onverstandig om achterover te leunen en af te wachten wat er gaat gebeuren met de energieprijzen. Vooral jongere huizenbezitters blijken kwetsbaarder, zij hebben financieel wat minder spek op de botten en wonen meer dan gemiddeld in huizen met slechtere energielabels.”

Drempels

In de oriëntatie en de aanloop naar verduurzaming lopen huizenbezitters tegen veel drempels aan. Praktisch gezien ziet men erg op tegen de tijd die het kost om zaken uit te zoeken (58 procent), wie de uitvoering moet gaan doen (56 procent) en onduidelijkheid over welke besparingen interessant zijn of überhaupt bestaan (54 procent).  De financiële drempels zijn zelfs hoger; 71 procent ervaart onduidelijkheid rondom subsidies, 57 procent kijkt op tegen de advies- en notariskosten en ongeveer de helft heeft niet voldoende spaargeld (54 procent), ziet geen mogelijkheid extra te lenen (48 procent) of verwacht moeite met het rondkrijgen van de financiering (45 procent). 

Uit het onderzoek blijkt dat bijna een derde (29 procent) interesse heeft in het verhogen van de hypotheek voor verduurzaming. Vooral jongeren tot en met 30 jaar willen dit graag (44 procent). Verder staan zij (zeer) positief tegenover het ontvangen van meer informatie van hun hypotheekverstrekker over verduurzamingsmogelijkheden (90 procent). 

 

Reactie toevoegen

 
"Miljoenen huiseigenaren onterecht verplicht tot warmtepomp"

"Miljoenen huiseigenaren onterecht verplicht tot warmtepomp"

Bijna 2,5 miljoen huiseigenaren dreigen volgens onderzoek in opdracht van Vereniging Eigen Huis onterecht verplicht te worden een hybride warmtepomp te kopen. "Bovendien...

Kijk en bepaal wie de winnaar wordt van de VVP Advies Award 2023

Kijk en bepaal wie de winnaar wordt van de VVP Advies Award 2023

Kijk op 11 oktober 2023 om 16.00 uur naar de live-uitzending van de finale van de Advies Award 2023 en bepaal wie zich het komende jaar het meest klantgerichte advieskantoor...

bijBouwe: alleen nog een hypotheek met energielabel C of hoger

bijBouwe: alleen nog een hypotheek met energielabel C of hoger

Klanten van hypotheekverstrekker bijBouwe krijgen alleen nog een hypotheek voor woningen met energielabel C of hoger. Een woning met energielabel D of lager heeft...

Werkgeversfusie a.s.r. en Aegon Nederland afgerond

Werkgeversfusie a.s.r. en Aegon Nederland afgerond

Op 1 oktober 2023 is de juridische fusie tussen a.s.r. en Aegon Nederland afgerond. Dat betekent dat Aegon Nederland als bedrijf en werkgever overgaat in a.s.r....

a.s.r. naar Hoge Raad inzake Aegon beleggingsproducten

a.s.r. naar Hoge Raad inzake Aegon beleggingsproducten

a.s.r. gaat in cassatie gaat in cassatie naar aanleiding van de uitspraak van het Gerechtshof Den Haag in een zaak over Vermogensplan, Koersplan en Fundplan, drie...

Hof: ook kosteninhouding Aegon Fundplan miste contractuele grondslag

Hof: ook kosteninhouding Aegon Fundplan miste contractuele grondslag

Het gerechtshof Den Haag heeft, in navolging van de uitspraak in de zaak tegen Nationale-Nederlanden, ook uitspraak gedaan in de collectieve procedure van de Vereniging...

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Een woning met groen energielabel is voor velen meer geld waard dan een woning zonder, voor sommigen zelfs meer dan tien procent, zo blijkt uit het ING Woonbericht....

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior Financieel Advies en Veldhuis Advies zijn de finalisten van de VVP Advies Award 2023. “Deze kantoren – die net als de andere drie...

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

De pilot ‘Duurhuur’, van NHG, Aegon, BLG Wonen, Florius, ING en Vereniging Eigen Huis is geen succes geworden en is beëindigd. Er was onvoldoende...

Lot Hypotheken biedt energielabel korting

Lot Hypotheken biedt energielabel korting

Lot Hypotheken biedt voortaan 0,15 procent rentekorting voor woningen met een A-label of hoger. Bestaande klanten van Lot profiteren van dezelfde rentekorting wanneer...