Veel ondernemers onzeker over hun financiële kennis

Logo KVK

Veel ondernemers geven aan op diverse belangrijke punten onzeker te zijn over hun kennis van geldzaken. Vooral bij financieel vooruitkijken valt er nog veel te winnen voor ondernemers. Het gaat dan bijvoorbeeld om het inschatten van de winstgevendheid van hun activiteiten. Ondernemers die aangeven veel kennis van geldzaken te hebben, presteren vaak beter dan ondernemers die aangeven minder kennis te hebben. Dit blijkt uit het onderzoek ‘Grip op de tent, ondernemers over hun financieel inzicht’, dat de KvK heeft gepubliceerd.

Ongeveer de helft van de ondernemers zegt niet zeker te zijn van hun kennis. Het gaat dan vooral over de fiscale wetgeving over inkomstenbelasting (49 procent), de basisprincipes van de balans en winst- en verliesrekening (52 procent) en benodigde cijfers voor een rentabiliteitsprognose (54 procent). Een rentabiliteitsprognose geeft inzicht in de winstgevendheid van een bedrijf. Twee derde van de ondernemers schakelt ondersteuning in bij belastingen en het opstellen van de winst- en verliesrekening en de balans. Slechts 25 procent van de ondernemers laat zich ondersteunen bij de rentabiliteitsprognoses en het regelen van de pensioenvoorziening. De KvK: "Dat is opmerkelijk omdat financieel vooruitkijken belangrijk is om een dreigende ongewenste situatie te vermijden of om hierop tijdig bij te sturen."
62 procent van de mkb’ers en 52 procent van de zzp’ers heeft in de afgelopen drie jaar te maken gehad met een ongewenste financiële situatie. Opvallend is dat in de afgelopen drie jaar een kwart van de ondernemers privé-middelen heeft ingezet om een zakelijk tekort te compenseren. 20 procent van de ondernemers heeft last gehad van een zakelijke bankrekening die ontoereikend is of het mislopen van omzet door onvoldoende nieuwe klanten. 19 procent van de mkb’ers en 12 procent van de zzp’ers heeft betaalachterstanden gehad in de afgelopen drie jaar.
Naar aanleiding van dit onderzoek, versterkt de KvK de komende jaren haar voorlichting en educatie over financiële basiskennis. Dit zal digitaal worden aangeboden via webinars en massive open online courses waardoor iedereen gemakkelijk zijn kennis kan vergroten omdat de online course ook gevolgd kan worden via de telefoon. Daarnaast biedt de KvK telefonisch advies en waar gewenst bijeenkomsten in het hele land.

Reactie toevoegen

 
Pensioentweedeling onder zzp’ers: ‘onwetenden’ versus ’boven op de bal’

Pensioentweedeling onder zzp’ers: ‘onwetenden’ versus ’boven op de bal’

Er lijkt sprake te zijn, aldus onderzoek in opdracht van Brand New Day, van een tweedeling in de groep zelfstandigen en ondernemers als het om hun pensioenvoorziening...

Campagne wijst ondernemer met geldzorgen de weg naar hulp

Campagne wijst ondernemer met geldzorgen de weg naar hulp

In een nieuwe campagne wijst het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ondernemers en ZZP’ers met geldzorgen de weg naar hulp. "Ook al is de werkgelegenheid...

Geldfitzakelijk en KvK werken nauwer samen

Geldfitzakelijk en KvK werken nauwer samen

Geldfitzakelijk.nl en de Kamer van Koophandel hebben besloten om nauwer te gaan samenwerken om ondernemers in zwaar weer te adviseren. Sinds de lancering van Geldfitzakelijk.nl...

Zelfstandigen niet bekend met soepeler hypotheekregels

Zelfstandigen niet bekend met soepeler hypotheekregels

De Hypotheker heeft in samenwerking met Raadhuys een online tool ontwikkeld waarmee zelfstandigen snel duidelijkheid kunnen krijgen wat hun mogelijkheden voor een...

KVK: landelijk adviesnummer voor ondernemersvragen

KVK: landelijk adviesnummer voor ondernemersvragen

KVK heeft een landelijk adviesnummer ingesteld voor ondernemersvragen: 0800-2117.KVK vraagt de komende drie weken nadrukkelijk aandacht voor het nummer. Na 9 september...

Wachttijd inschrijving bij KvK loopt op tot 14 dagen

Wachttijd inschrijving bij KvK loopt op tot 14 dagen

Een starter die zich wil inschrijven in het handelsregister moet rekening houden met een wachttijd tot veertien dagen, schrijft staatssecretaris Keijzer. De Kamer...

"KvK biedt handelsinformatie niet specifiek voor reclamedoeleinden aan"

"KvK biedt handelsinformatie niet specifiek voor reclamedoeleinden aan"

"De KvK biedt handelsinformatie niet specifiek voor reclamedoeleinden aan." Aldus minister Keijzer van Economische Zaken in antwoord op Kamervragen. Verschillende...

Aantal ondernemingen met 5 procent gegroeid

Aantal ondernemingen met 5 procent gegroeid

Het aantal ondernemingen in Nederland is in 2018 met 5 procent gegroeid tot ruim 1,9 miljoen. De groei komt vooral door het toenemend aantal zzp’ers. Aldus...

De Hypotheker biedt ondernemers binnen week zekerheid over hypotheek zonder nhg

De Hypotheker biedt ondernemers binnen week zekerheid over hypotheek zonder nhg

De Hypotheker biedt zelfstandig ondernemers vanaf nu binnen een week duidelijkheid over de mogelijkheid om een hypotheek te sluiten die niet onder de Nationale Hypotheek...

KvK organiseert Week van de Financiën

KvK organiseert Week van de Financiën

De KvK organiseert van 13 tot en met 17 februari de Week van de Financiën. De Week van de Financiën is op vijf locaties in het land te bezoeken: maandag...