Verbond: enorme opgave om Nederland aan te passen aan het veranderende klimaat

Hagel via Pixabay

De totale verzekerde klimaatschade bedroeg vorig jaar aan Nederlandse motorrijtuigen 112 miljoen euro. Aldus de jaarlijkse Klimaatschademonitor van het Verbond van Verzekeraars. Deze monitor laat de schades zien die van 2007 tot en met 2023 zijn ontstaan door bliksem, hagel, neerslag, overstroming, vorst en storm.

Weerschades zijn grillig, aldus het Verbond. Het hoogste weerschadebedrag werd genoteerd in 2022 (933 miljoen euro). Dit is meer dan het dubbele van de weerschade in 2023 die 357 miljoen euro bedroeg. De totale schade afgelopen jaar is vergelijkbaar met een gemiddeld jaar (362 miljoen euro). De relatief lagere schade in 2023 komt omdat er in het afgelopen jaar geen noemenswaardige winterstormen over ons land zijn getrokken. Tegelijkertijd was de zomerstorm van juli 2023 een van de zwaarste zomerstormen in vijftig jaar. Poly zorgde voor een totale schadepost van 83 miljoen euro.

"We staan voor de enorme opgave om ons land aan te passen aan het veranderende klimaat'', zegt algemeen directeur Richard Weurding van het Verbond van Verzekeraars. Dit is volgens hem vooral van belang in de bebouwde omgeving. "We kunnen niet meer zomaar bouwen op risicovolle locaties, zoals uiterwaarden van rivieren en buitendijkse gebieden. We moeten rivieren weer de ruimte geven en de juiste beschermingsmaatregelen nemen.”

Het is volgens Weurding belangrijk stappen te zetten als het gaat om voor het klimaat kwetsbare economische sectoren, zoals de landbouw. De grote hoeveelheid neerslag, die ons land vooral het afgelopen half jaar teistert, zorgt voor hogere grondwaterstanden met lokaal wateroverlast tot gevolg. De boeren merken dit door (deels) mislukte oogsten.

"Veel mensen weten vaak niet wat ze kunnen doen bij extreem weer. Het helpt als je weet wat de (klimaat)risico’s zijn van het gebied waar je woont. Dat kan via overstroomik.nl en de klimaateffectatlas.nl. Als je weet dat er extreem weer aankomt kun je met voorzorgsmaatregelen al veel schade voorkomen. Ramen dicht, dakgoten schoon, spullen droog zetten, tuinspullen in de schuur.’’

Heel Europa kreeg afgelopen zomer te maken met extreem weer. De meeste schade aan auto's en caravans trad op bij hagelbuien in Zuid-Europa: 45 miljoen euro. Het extreme weer in Europa kostte in 2023 aan 151 mensen het leven (63 door storm, 44 door overstromingen en 44 door bosbranden) en leidde tot een recordbedrag aan schade: 13,4 miljard euro. Een groot deel daarvan (5,7 miljard euro) vond plaats in Duitsland.

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

René Stekelenburg - Stekelenburg Financieel Advies 19 juni 2024

Bij het lezen van dit soort alarmerende bangmakerij denk ik wel eens: WAT ALS... WAT ALS klimaatverandering een hoax is. Dat wij mensen m.b.v. allerlei computermodellen een CO2- en Stikstof probleem creëren? WAT ALS de overheid/EU/WEF/VN via Rijkswaterstaat en waterschappen de (grond)waterstand veel hoger houden dan normaal. Door dijken en dammen af te breken of juist open te zetten. Kijk eens op: https://www.wwf.nl/wat-we-doen/actueel/nieuws/recordaantal-dammen-verwijderd-europa of https://damremoval.eu/dam-removal-map-europe/. WAT ALS diezelfde overheid druk bezig is met grootschalige weersbeïnvloeding door cloudseeding, door HAARP en Chem/contrailtechnieken. Na de overstromingen in Dubai schijnt dit geen complottheorie meer te zijn maar een techniek die al wordt toegepast sinds de jaren 50. Zie ook: https://nl.wikipedia.org/wiki/Geo-engineering. DAN krijg ik, in de huidige samenleving, binnenkort de gedachtenpolitie op mijn dak. We leven in een omgekeerde wereld.

Meer over
Klimaatschadetrend zet door in 2023

Klimaatschadetrend zet door in 2023

Met 357 miljoen euro aan schade door extreem weer gaat 2023 de boeken in als het op vijf na duurste jaar sinds 2007. De economische omstandigheden werden iets gunstiger....

Nederlanders zien klimaatrisico's niet in voor eigen woning

Nederlanders zien klimaatrisico's niet in voor eigen woning

Meer dan de helft van de Nederlanders ziet geen klimaatrisico voor zijn of haar woning. Dit blijkt uit de eerste trendmonitor Klimaatbewust Wonen van Centraal Beheer,...

Jos Baeten nieuwe Verbondsvoorzitter

Jos Baeten nieuwe Verbondsvoorzitter

Jos Baeten wordt op 26 juni tijdens de Algemene Ledenvergadering (ALV) door het bestuur voorgedragen als nieuwe voorzitter van het Verbond van Verzekeraars voor...

Verbond: "Op het eerste gezicht een gebalanceerd voorstel"

Verbond: "Op het eerste gezicht een gebalanceerd voorstel"

"Op het eerste oog is dit een gebalanceerd voorstel, dat voldoende rekening houdt met de uiteenlopende wensen en de enorme diversiteit qua werkzaamheden onder zelfstandigen’."...

Verbond: "Let op waterschade bij sneller bouwen"

Verbond: "Let op waterschade bij sneller bouwen"

Het Verbond van Verzekeraars noemt het goed dat er in het hoofdlijnenakkoord van het nieuwe kabinet niet wordt getornd aan de Wet toekomst pensioenen. Ook is de...

Geen nationale Insurance Guarantee Scheme

Geen nationale Insurance Guarantee Scheme

Het nationaal opzetten van een IGS is volgens de minister van Financiën nu niet zinvol. Dit blijkt uit een aan de Tweede Kamer gestuurde brief. Het Verbond...

Verbond voor verplichten Nationaal Keurmerk Letselschadebehandeling

Verbond voor verplichten Nationaal Keurmerk Letselschadebehandeling

Er moet een verplicht Nationaal Keurmerk Letselschadebehandeling (NKL) komen dat slachtoffers beschermt tegen cowboypraktijken. Dat stelt het Verbond van Verzekeraars...

Transitie vraagt om samenspel

Transitie vraagt om samenspel

(Timo Brinkman en Tuğçe Serinkan, Verbond van Verzekeraars, in VVP-special Duurzaam Advies 2024) Klimaatverandering afremmen kan alleen als we allemaal...

Schade door klimaatgerelateerde rampen verdubbelt komende tien jaar

Schade door klimaatgerelateerde rampen verdubbelt komende tien jaar

Swiss Re denkt dat de verzekerde schade als gevolg van klimaatgerelateerde rampen de komende tien jaar zal verdubbelen. De herverzekeraar wijst op het belang van...

Verbond pleit voor uitvoerbaarheid en samenwerking bij Sanctiewet en Wwft

Verbond pleit voor uitvoerbaarheid en samenwerking bij Sanctiewet en Wwft

Algemeen directeur Richard Weurding van het Verbond pleitte tijdens een rondetafel met Kamerleden van VVD, NSC, D66 en PVDA/GroenLinks voor betere uitvoerbaarheid...