Verhuisregeling bij scheiden: slechts voor een van beiden mogelijk

Scheiding via Pixabay tekening

De verhuisregeling is belangrijker dan ooit vanwege de gestegen hypotheekrentes, maar zorgt bij relatiebreuken nog voor veel problemen. Uit onderzoek onder de financieel adviseurs Van Bruggen Adviesgroep blijkt dat het meenemen van de huidige hypotheekrente naar de volgende woning in negen van de tien gevallen voor doorstromers interessant is. Echter kan vaak slechts één van de twee partners bij een scheiding gebruikmaken van de verhuisregeling.

Oscar Noorlag, hypotheekexpert bij Van Bruggen Adviesgroep: “Het eerste probleem doet zich bij scheidende stellen bij verkoop van de woning en beide ex-partners een nieuwe woning kopen. Bij de meeste geldverstrekkers kan dan slechts één van de ex-partners gebruikmaken van de verhuisregeling. De reden hiervoor is vaak dat de systemen van geldverstrekkers hier niet op ingericht zijn.

“Het andere probleem doet zich voor als één van beide in de woning blijft wonen. Degene die verhuist naar een andere koopwoning zal dan graag de helft van de hypotheek met de lage hypotheekrente willen meeverhuizen. Dit is bij de meeste geldverstrekkers niet mogelijk. Is het wel mogelijk dan moet de zittenblijvende partner uiteraard voor zijn/haar deel van de hypotheek een nieuwe hypotheek afsluiten tegen de hogere hypotheekrente van nu.

“Wij hopen dat geldverstrekkers hun verhuisregeling en systemen op dit punt aanpassen. Ex-partners blijven noodgedwongen samenwonen omdat ze door de gestegen hypotheekrente geen kant op kunnen. Scheiden is al vervelend genoeg. Als ook het meenemen van de lage rente een discussiepunt blijft, krijgen we nog meer langdurige vechtscheidingen. Dat is voor niemand wenselijk.”

Ander struikelblok dreigt: hogere toetsrente

Een struikelblok dat nu nog slechts sporadisch voorkomt, maar in de toekomst waarschijnlijk vaker, is als een consument een resterende rentevaste periode heeft van korter dan tien jaar. Voor de maximaal berekening wordt dan niet gerekend met de daadwerkelijke rente die de klant betaalt, maar met een toetsrente van vijf procent. Noorlag: “Er zijn al gevallen die hierdoor de benodigde hypotheek niet rondkrijgen. Dan kan soms een koop niet doorgaan.”

In de toekomst verwacht Noorlag dat klanten steeds vaker tegen dit probleem aan gaan lopen. “Het zou dan ook een goede zaak zijn als alle geldverstrekkers, in ieder geval bij verhuizen, klanten de mogelijkheid tot rentemiddeling zouden bieden.  Bij rentemiddeling valt het nieuwe rentetarief ergens tussen wat de consument voorheen betaalde en de actuele rente in.”

Aandacht vereist

“Op papier lijkt het zo makkelijk: je neemt je huidige lage hypotheekrente mee naar een volgende woning. In de praktijk is het toch wel een stuk lastiger, voornamelijk doordat de voorwaarden van de verhuisregeling door alle geldverstrekkers anders en op verschillende plekken zijn beschreven”, aldus Noorlag. “Het begint er al mee dat je bij meerdere geldverstrekkers op tijd moet melden dat je gebruik wilt maken van de verhuisregeling”

In de veranderende huizenmarkt zal het ook steeds vaker voorkomen dat er een periode zit tussen de verkoop en het passeren van de huidige woning en de aankoop en het passeren van de nieuwe woning. “En dan hebben we het alleen nog maar over de basale voorwaarden en niet de vele uitzonderingen en bijzonderheden, zoals bijvoorbeeld de verplichting dat de oude woning verplicht al verkocht en gepasseerd moet zijn om gebruik te mogen maken van de verhuisregeling,” zegt Noorlag.

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Leren van Kifid-uitspraken Hypotheken VVP 1-2024

Leren van Kifid-uitspraken Hypotheken VVP 1-2024

(NVHP in Ken je vak! in VVP 1-2024) Kifid verwacht dat adviseur notities maakt DOSSIERVORMING - Wanneer er een discussie tussen een klant en een financieel...

Zorgen over populariteit hypotheek met rentevaste periode vijf jaar

Zorgen over populariteit hypotheek met rentevaste periode vijf jaar

De keuze voor een hypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar is in 2023 verdriedubbeld, en groeit in 2024 gestaag door, zo blijkt uit een analyse van Independer...

"Nieuwe leennormen maken huizen met slecht energielabel aantrekkelijker"

"Nieuwe leennormen maken huizen met slecht energielabel aantrekkelijker"

Nu met de nieuwe leennormen meer geld kan worden geleend voor verduurzaming, is het volgens a.s.r. aantrekkelijker geworden om ook te kijken naar woningen met een...

Toetsrente hypotheken onveranderd vijf procent

Toetsrente hypotheken onveranderd vijf procent

De toetsrente voor het eerste kwartaal van 2024 bedraagt onveranderd vijf procent. De AFM merkt op dat de op 1 december 2023 berekende gewogen gemiddelde debetrentevoet...

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hoewel het verschil tussen een rentevaste periode van tien en 20 jaar ongeveer hetzelfde is gebleven (0,20-0,30 procentpunt), kiezen meer mensen vanwege de hogere...

Kwart 50-plussers had pensioen achteraf anders opgebouwd

Kwart 50-plussers had pensioen achteraf anders opgebouwd

Bijna een kwart van de Nederlandse vijftigplussers had de opbouw van het eigen pensioen achteraf helemaal anders aangepakt. Eén derde maakt zich zelfs zorgen...

Toetsrente hypotheken onveranderd vijf procent

Toetsrente hypotheken onveranderd vijf procent

De toetsrente hypotheken voor het vierde kwartaal bedraagt onveranderd vijf procent. De AFM merkt op dat de op 1 september 2023 berekende gewogen gemiddelde debetrentevoet...

Jan Thale Haandrikman nieuwe directeur bij Van Bruggen Adviesgroep

Jan Thale Haandrikman nieuwe directeur bij Van Bruggen Adviesgroep

 Jan Thale Haandrikman treedt in augustus 2023 aan als directeur van Van Bruggen Adviesgroep (sinds 2021 onderdeel van Veldsink Groep). Hij werkte eerder voor...

Wijzigingsregeling hypothecair krediet 2024

Wijzigingsregeling hypothecair krediet 2024

Uitgaande van de verwachte gemiddelde loonstijging in 2023, stijgt volgend jaar voor de meeste inkomens de maximale hypotheek. Aldus de toelichting bij de Wijzigingsregeling...

Toetsrente hypotheken onveranderd vijf procent

Toetsrente hypotheken onveranderd vijf procent

De toetsrente voor het derde kwartaal van 2023 bedraagt onveranderd vijf procent. De AFM merkt op dat de op 1 juni 2023 berekende gewogen gemiddelde debetrentevoet...