"Verlaag rentes aflossingsvrije hypotheken"

Annemarie van Gaal

DNB-president Klaas Knot kocht in 2013 een huis voor 947.500 euro en sloot er een hypotheek voor af van 1,2 miljoen euro, terwijl het de regel was dat banken niet meer dan 105 procent van de waarde van de woning als hypotheek mochten geven. Dit beweert Annemarie van Gaal in haar recente column voor de Telegraaf. Hierin geeft ze ook een oplossingsrichting om koopwoningen betaalbaar te houden.

Volgens Van Gaal heeft Knot  jarenlang bij onze overheid gezeurd om de hypotheekrenteaftrek versneld af te bouwen. Dit omdat Nederlanders te veel en te makkelijk zouden lenen. Knot zou het maximale bedrag dat je als percentage van de waarde van de woning kunt lenen, verder omlaag willen schroeven, liefst naar 90 procent van de waarde van de woning. "Knot heeft zelf trouwens gemakkelijk praten, want op het dieptepunt van de huizencrisis in 2013 kocht hij nog een huis voor 947.500 procent en sloot er een hypotheek van 1,2 miljoen voor af. In 2013 was de regel dat de banken niet meer dan 105 procent van de waarde van de woning als hypotheek mochten geven. Maar die regel gold kennelijk niet voor de baas van DNB zelf, want die leende maar liefst 27% boven op de waarde van zijn woning. Begrijp me niet verkeerd, ik gun het Knot van harte, maar het klopt natuurlijk niet dat je de duimschroeven aandraait bij anderen terwijl je voor jezelf een uitzondering maakt. Enfin. Dit nieuwe kabinet heeft de smeekbedes van Knot verhoord en gaat nu de hypotheekrenteaftrek versneld afbouwen om hypotheken minder aantrekkelijk te maken", beweert Van Gaal, die van mening is dat een eigen huis straks vrijwel onbereikbaar wordt voor hardwerkende starters of middeninkomens.

Van Gaal ziet echter wel een oplossing. "Wie verkocht al die aflossingsvrije hypotheken? Wie bedacht de ongelukkige term ’aflossingsvrij’ en bedacht niet van tevoren dat het voor sommige mensen een probleem zou kunnen worden als de looptijd eindigt? Wie kwam op de proppen met ingewikkelde constructies en beleggingshypotheken die uiteindelijk duur bleken en niet genoeg rendeerden? Wie maakte het mogelijk dat mensen 50% meer konden lenen dan de woning waard was? We kennen het antwoord wel. Maar wie had op de banken moeten letten? Juist ja. Maar met een vinger wijzen lost niets op. We hoeven geen schuldige aan te wijzen, we hebben alleen een oplosser nodig."

Van Gaal roept de verantwoordelijken daarom op met een slimme oplossing te komen. "Ik zal vast een voorzetje geven. Kijk, er zijn nog veel aflossingsvrije hypotheken in de markt en aan het einde van de looptijd hebben deze ’woningbezitters’ inderdaad een probleem want als de hypotheek niet verlengd wordt, dan zullen ze hun huis uit moeten. De bank weet precies om welke mensen het gaat. Deze aflossingsvrije hypotheken hebben ook nog vaak hoge rentes, veel hoger dan wat nu de markt is. Waarom zouden de banken deze hypotheken niet boetevrij kunnen omzetten naar de huidige lagere rentes en het bedrag dat daarmee bespaard wordt, gebruiken voor aflossing? De bank loopt op deze manier wat winst mis, maar we voorkomen veel ellende voor een gezin en dat is veel belangrijker."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Ondergrens risicoweging hypothecaire leningen uitgesteld

Ondergrens risicoweging hypothecaire leningen uitgesteld

De invoering van een ondergrens voor de risicoweging van hypothecaire leningen wordt uitgesteld. Dit is een van twee maatregelen waarmee DNB banken vanwege de coronacrisis...

Boete van DNB voor ABN Amro Leven en Schade voor niet tijdig rapporteren

Boete van DNB voor ABN Amro Leven en Schade voor niet tijdig rapporteren

DNB heeft aan ABN Amro Levensverzekering N.V. (AAL) een bestuurlijke boete van 21.250 euro opgelegd. Deze boete is opgelegd omdat AAL de wettelijk verplichte kwartaalrapportage...

"Eigen woning fiscaal behandelen in box 3"

"Eigen woning fiscaal behandelen in box 3"

DNB-president Klaas Knot heeft opnieuw gepleit voor aanpakken van de Nederlandse hypotheekschuld, die tot de hoogste ter wereld behoort. Knot in een lezing bij de...

DNB-president over lage rente: "Verzekeraars moeten nog eens kritisch kijken naar de producten die ze aanbieden"

DNB-president over lage rente: "Verzekeraars moeten nog eens kritisch kijken naar de producten die ze aanbieden"

DNB-President Klaas Knot was vrijdag, samen met de nieuwe divisiedirecteur toezicht verzekeraars Petra Hielkema, te gast bij het Verbondsbestuur voor een informele...

Een op zeven kan geen 2.000 euro ophoesten bij financiële noodzaak

Een op zeven kan geen 2.000 euro ophoesten bij financiële noodzaak

Nieuw DNB-onderzoek laat zien dat een op de zeven Nederlanders niet in staat is om 2.000 euro op te brengen in het geval van een financiële noodzaak. Ruim meer...

DNB: Petra Hielkema divisiedirecteur Toezicht Verzekeraars

DNB: Petra Hielkema divisiedirecteur Toezicht Verzekeraars

Petra Hielkema wordt per 1 februari bij DNB divisiedirecteur Toezicht Verzekeraars. Hielkema geeft nu nog leiding aan de divisie Betalingsverkeer & Marktinfrastructuur....

Toezicht DNB legt accent op data en digitalisering

Toezicht DNB legt accent op data en digitalisering

DNB gaat in haar toezicht meer data gedreven werken met behulp van digitale technieken. "Daarom gaan we in 2020 intensiever met de sector samenwerken om meer kennis...

Nout Wellink onder ede verhoord over DSB-affaire

Nout Wellink onder ede verhoord over DSB-affaire

Voormalige DNB-president Nout Wellink wordt 21 januari in de rechtbank Den Haag onder ede verhoord over zijn rol in de aanloop die leidde tot het faillissement DSB-bank....

Vertrouwen in financiële sector omhoog, maar nog niet op pre-crisisniveau

Vertrouwen in financiële sector omhoog, maar nog niet op pre-crisisniveau

Nederlandse consumenten tonen een redelijke mate van vertrouwen in banken, verzekeraars en pensioenfondsen in het algemeen. Wel liggen de vertrouwensgraadmeters...

Schok op financiële markten werkt lang door op pensioenen

Schok op financiële markten werkt lang door op pensioenen

De vermogenspositie van de Nederlandse pensioensector is kwetsbaar voor schokken op de financiële markten. De impact op de Nederlandse economie blijkt uit de...