VVP-poll: Actieve provisietransparantie is in veel situaties niet praktisch uitvoerbaar.

Stelling chat cartoon 2019

De stelling van afgelopen week luidde: 'Twee jaar is voldoende tijd voor adviseurs om zich voor te bereiden op actieve provisietransparantie'. Hiermee was 41 procent van de respondenten (214) het eens en 59 procent dus niet. Toch wel een verrassende uitslag.

De vraag is echter of actieve provisietransparantie wel praktisch uitvoerbaar is.  Dit naar aanleiding van het  speciale dossier dat Adfiz heeft geopend met alle bezwaren tegen het huidige uitvoeringsvoorstel actieve provisietransparantie en met voorstellen die wél kunnen werken. Adfiz stelt in het dossier onder meer dat actieve provisietransparantie in veel situaties niet praktisch uitvoerbaar is. Dat is uiteraard interessant.  Vandaar dat de stelling van deze week luidt:

'Actieve provisietransparantie is in veel situaties niet praktisch uitvoerbaar'

Klik HIER om uw stem te laten horen. VVP is heel benieuwd.

Hele fijne week.

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Peter Dirks - Midden Brabant Advies 6 december 2021

Invoeren van provisietransparantie kan al binnen een maand. Gewoon op basis van procenten per categorie verzekering: https://mbadirect.me/2021/12/06/ook-midden-brabant-advies-wil-transparant-zijn-over-de-beloning-op-schadeverzekeringen/

Danny Biesbrouck - Assurantiekantoor Biesbrouck 6 december 2021

Actieve provisietransparantie is praktisch niet uitvoerbaar. Maatschappijen hanteren verschillende provisies. 27,5%, 25%, 20%, 15%, 17,5% en dit zijn de percentages die in ons administratiesysteem zijn ingevoerd en niet altijd juist staan vermeld. Bij de invoer in de portals van een aantal maatschappijen kun je ook kortingen geven op deze percentgages, zodat er nog veel meer varianten hierop bestaan. Soms is er ook een verdeling van de provisie tussen de tussenpersoon en een volmachtbedrijf die een deel van de provisie krijgt. Bovendien gaan maatschappijen anders om met de provisieberekening: bijvoorbeeld NN met provisies over de nettopremie, waarbij een opslag als percentage boven de nettopremie wordt geheven. Het opgeven provisiepercentage dat NN dan communiceert, is bijvoorbeeld bij 20% (bovenop 100% een nettopremie), dan in werkelijkheid 20%/120%= 16,67%. Echter NN communiceert laat het provisiepercentage bij het importeren in ons administratiesysteem op 20% staan en bij provisietransparantie zal dit vanuit de maatschappij ook gecommuniceerd worden naar de klant. M.a.w. Ten opzichte van andere verzekeringsmaatschappijen lijkt NN dus een hoger percentage aan provisie uit te keren aan de tussenpersoon, terwijl dit dus in werkelijkheid niet zo is of het percentage is zelfs lager. Overigens zal een klant niet begrijpen dat een provisiepercentage niet geheven wordt over een premie zonder assurantiebelasting. Een klant zal altijd verwachten dat het provisiepercentage wordt berekend over de premie inclusief assurantiebelasting. De Minister van Financiën die de actieve provisietransparantie door de Tweede Kamer loodst gaat voorbij aan het nut van de transparantie. Het verhogen van administratieve belasting voor het intermediair in de verzekeringsbranche zal door meer administratieve regels in te voeren zal niets bijdragen aan het verhogen van de service aan de klanten. Sterker nog, het versterkt de positie van data-gedreven grotere bedrijven die deze administratieve aanpassing wel kunnen doorvoeren waarbij het beleid wordt gevoerd dat een klant vooral een nummer is en los staat van de persoon. In de praktijk hebben wij zoveel foute beslissingen van grotere verzekeraars gezien waarbij voorbij wordt gegaan aan soms bijzondere persoonlijke omstandigheden van klanten die alleen met maatwerk kunnen worden voorkomen. En dan gaat om normale verzekerden met een normaal inkomen die zich eenvoudig kunnen laten leiden in hun keuze als de provisietransparantie een feit is. Het is echt een verkeerde keuze van de Minister om deze weg in te slaan. In dat kader ben ik benieuwd naar het verschil in percentage inwoners dat nog wel en geen uitvaartverzekering heeft afgesloten sinds dat het sinds 01-01-2013 verboden is door verzekeraars om provisie aan financieel dienstverleners te betalen.

Meer over
VVP-poll: 'Al mijn klanten zijn gewezen op het fantastische voordeel van de aflossingsvrije hypotheek'

VVP-poll: 'Al mijn klanten zijn gewezen op het fantastische voordeel van de aflossingsvrije hypotheek'

De meningen over de stelling van vorige keer 'Al mijn klanten met een aflossingsvrije hypotheek zijn geattendeerd op de risico's' waren verdeeld. Bijna de helft...

VVP-poll: 'Al mijn klanten met een aflossingsvrije hypotheek zijn geattendeerd op de risico's'

VVP-poll: 'Al mijn klanten met een aflossingsvrije hypotheek zijn geattendeerd op de risico's'

De AFM is tevreden met de inzet van de sector om klanten te wijzen op de risico's van een aflossingsvrije hypotheek. De afgelopen vijf jaar zijn namelijk 1,68 miljoen...

VVP-poll: verplichte AOV voor zelfstandigen gaat er niet meer komen

VVP-poll: verplichte AOV voor zelfstandigen gaat er niet meer komen

Lang niet iedereen vindt kunstmatige intelligentie nodig bij het werk als adviseur. Daar duidt de uitslag van de meest recente VVP-poll tenminste op. Vierenzeventig...

VVP-poll: 'Adviseur die AI niet omarmt, zal zich uit de markt prijzen'

VVP-poll: 'Adviseur die AI niet omarmt, zal zich uit de markt prijzen'

In het voor adviseurs zeer relevante artikel 'AI: zorg of zegen voor het intermediair?' in de VVP Special ACT NOW! zegt Dennie van den Biggelaar van Onesurance:...

VVP-poll: ''Val kabinet zorgt komende halfjaar voor een impasse op de woningmarkt.'

VVP-poll: ''Val kabinet zorgt komende halfjaar voor een impasse op de woningmarkt.'

“Onze woningmarkt piept en kraakt aan alle kanten. Vooral starters met een koopwens maar zonder voldoende financiële middelen ontbreekt het aan perspectief....

VVP-poll: 'verzekeraars moeten niet lullen maar poetsen als het gaat om duurzaamheid'

VVP-poll: 'verzekeraars moeten niet lullen maar poetsen als het gaat om duurzaamheid'

Een opmerkelijk statement van Levent Türkmen van SUREbusiness over duurzaamheid afgelopen week. "Ondanks dat verzekeraars permanent en indringend om meer aandacht...

VVP-poll: gevaren kunstmatige intelligentie schromelijk overdreven

VVP-poll: gevaren kunstmatige intelligentie schromelijk overdreven

Van 321 stemmers was 95 procent het eens met de vorige VVP-stelling ('UBO-register zadelt financieel adviseurs op met onnodig veel werk'). Hoe duidelijk wilt u het...

Poll:  UBO-register zadelt financieel adviseurs op met onnodig veel werk

Poll: UBO-register zadelt financieel adviseurs op met onnodig veel werk

Bijna driekwart (72 procent) was het oneens met de VVP-stelling ‘Verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering speciaal voor zelfstandigen goede zaak’....

VVP-poll: 'Verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering speciaal voor zelfstandigen goede zaak'

VVP-poll: 'Verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering speciaal voor zelfstandigen goede zaak'

Maar liefst 93 procent van de bijna 200 respondenten was het afgelopen week eens met de stelling: 'De financiële sector dient duidelijker te maken dat advies...

"Maak als sector het verschil duidelijk tussen execution only en advies"

"Maak als sector het verschil duidelijk tussen execution only en advies"

Maar liefst 96 procent van de respondenten was het afgelopen (korte) week eens met de stelling 'De financiële sector dient duidelijker te maken dat advies en...