"weg met perverse solidariteit in pensioenstelsel"

Ilja Boelaars

"Weg met de perverse solidariteit in het Nederlandse pensioenstelsel", aldus de jonge econoom en D66-lid Ilja Boelaars in het FD.

Volgens Boelaars heeft het Nederlandse pensioenstelsel nooit gedeugd en wordt het hoog tijd dat iedereen eerlijk krijgt te horen hoe groot zijn individuele pensioenpotje nu eigenlijk is. "Zo is genegeerd dat Nederlanders steeds ouder worden. Daar is geen geld voor gespaard. Verwerpelijk is ook de doorsneepremie, waarbij ouderen eigenlijk te weinig betalen en jongeren te veel. Bovendien is het schokkend om te zien dat menig pensioenbestuurder het stelsel slecht begrijpt", aldus Boelaars in het FD.

Volgens Boelaars dienen er zo'n vijf grote fondsen over te blijven die individuele pensioenpotjes collectief beleggen. "Daarbij moet de solidariteit uit het stelsel. We hebben ale een progressief belastingstelsel en de AOW, dus dat is al solidair genoeg. Iedereen krijgt een individueel potje, waarvan precies duidelijk is wat er is ingelegd, hoe het is aangegroeid en wat het op dat moment waard is. NIet een vage toekomstige toezegging zoals nu. Dan worden ze zich bewuster van hun pensioen en zien ze ook wat er gebeurt als de fondsen hun beleid veranderen. Jongeren hebben nu bijvoorbeeld niet door dat het ten koste gaat van hun inleg als er niet wordt gekort op de pensioenen. Dat zien ze wel als ze een individueel account krijgen. Hoe dan ook gaan we die kant op. Daarbij zal ook de doorsneepremie sneuvelen."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Pieter - 6 augustus 2012

Iedereen een individueel potje? Hoe gaat Boelaars sterftewinst en langlevenrisico managen? Ben benieuwd .....

frits koppers - 6 augustus 2012

ik vind dat politiek genoeg heeft geregeld een een pensioen naar van eind loon naar middelloon dan zeggen dat we nog iets te kort komen wie heeft nu werkelijk rende ment van geld gehad alleen maar de aan gestelde vriendjes en te hoge salarissen en een bonus . en dan de adresssen van pensioen leden gegruiken om verzekeringen af tesluiten. het is schande .

Milco de Frel - 6 augustus 2012

Helemaal met hem eens. Het huidige pensioensysteem is onbetaalbaar, maar dat is al jaren bekend. Heel goed dat er eindelijk door de politiek iets over wordt geroepen. Wellicht dat er eindelijk actie komt in dat onbetaalbare en ontransparante pensioensysteem. Je hoeft geen pensioenjurist, actuaris of alwetende te zijn om dit te snappen. Een blik op de demografische opbouw is voldoende..!

Gerrit Hallema - 6 augustus 2012

Dhr. Boelaars heeft geen basale pensioenkennis, anders zou hij deze boute uitspraak niet durven te doen. Gelukkig zijn er nog wat mensen die wel pensioenadvies mogen geven vanaf 2013, de groep wordt alleen steeds kleiner, dus de wachttijd word wel langer.

Wil - 6 augustus 2012

Als je collectief beleggen prijst en solidariteit verfooi ben je een echte D66'er!!!! Beter beheer en minder overhead kosten bij Pensioenfondsen zou al een stuk beter worden, en een gelijkmatige premie stelsel net als bij individuele verzekeringen, waardoor het rendement de inflatie helpt bestrijden. En vanaf de start van je arbeidzame leven beginnen met de (kapitaals) opbouw.

Jeroen Beekman - 6 augustus 2012

Ongelooflijk de onzin die dit kamerlid weet uit te kramen. En dat moet ons land vooruit stuwen in de vaart der volkeren. Boelaars heeft vast en zeker economie gestudeerd aan Inholland. Het is duidelijk dat dit kamerlid ter meerdere eer en glorie van zichzelf een luchtballon heeft opgelaten. Duidelijk een geval van gewogen en te licht bevonden!

Jazeker ...... een hypotheker - 6 augustus 2012

Lees tussen de regels van de heer Boellaars zijn probleem, ik citeer; Verwerpelijk is ook de doorsneepremie, waarbij ouderen eigenlijk te weinig betalen en jongeren te veel. Zich niet realiserend dat de ouderen al veel meer betaald hebben en al veel meer hebben opgebouwd gedurende hun leven dan zijn generatie ooit gaat doen. Ze beginnen tegenwoordig pas met werken zo rond hun 30e.

Ruud - 6 augustus 2012

Laat politici zich altjeblieft niet bemoeien met zaken waar ze absoluut geen kaas van hebben gegeten. Dat hebben ze de afgelopen periode al te veel gedaan, met alle gevolgen van dien. En ook deze politicus geeft er blijk van totaal een onbenul te zijn op pensioenvlak. Wellicht een optie om eerst maar eens zijn Wft-pensioenen te behalen voordat hij onze onderbuikgevoelens wenst te bespelen?

Marc - 6 augustus 2012

Bijna goed, Verplicht pensioen laten opbouwen alleen wel keuze vrijheid in waar het gestald wordt. Pensioen bankrekening en daarnaast een collectieve anw regeling. Veel overzichtelijker en goedkoper, plus bij ovl gaan de gelden naar de erven en niet naar de pensioenuitvoerder. Dit gaat helaas wel veel mensen hun baan kosten.

Karel van Gelder - 6 augustus 2012

Laat deze blaaskaak eens met argumenten komen die fundament hebben. Is hij actuaris? Is hij alwetend ten aanzien van rendementen die in de toekomst gemaakt moeten worden? Is hij pensioenjurist? Wij hebben als bedrijfstak helemaal niets aan politiek gebabbel om emoties op te wekken.

Nederland nog altijd bij beste pensioenstelsels

Nederland nog altijd bij beste pensioenstelsels

Nederland behoort opnieuw tot de landen met de beste pensioenen ter wereld, blijkt uit het veertiende wereldwijde onderzoek van adviesbureau Mercer en het CFA Institute....

Nederlandse pensioenstelsel voor derde jaar op rij beste ter wereld

Nederlandse pensioenstelsel voor derde jaar op rij beste ter wereld

Voor het derde jaar op rij wordt het Nederlandse pensioenstelsel beoordeeld als beste ter wereld. Dat blijkt uit de Global Pension Index 2020 die Mercer en CFA Institute...

"Pijn van duurder pensioen evenwichtig verdelen"

"Pijn van duurder pensioen evenwichtig verdelen"

“Zoals Klaas Knot van DNB terecht heeft opgemerkt deze week, kan een nieuw stelsel de gevolgen van de lage rente niet ineens wegnemen. We zullen rekening moeten...

Hoge kostprijs pensioen blijft

Hoge kostprijs pensioen blijft

“De hervorming van het pensioenstelsel – hoe noodzakelijk deze ook is – is géén oplossing voor de hoge kostprijs van pensioen. Ook...

Rekenrente toch losgelaten?

Rekenrente toch losgelaten?

Rumoer op de Social Media, nadat De Telegraaf woensdagochtend berichtte dat minister Koolmees bereid zou zijn de rekenrente los te laten in het kader van de onderhandelingen...

Koolmees:  verplicht gestelde pensioenstelsel nog steeds lonend

Koolmees: verplicht gestelde pensioenstelsel nog steeds lonend

Meedoen aan het verplichte pensioenstelsel loont nog steeds. Aldus minister Koolmees in antwoord op een vraag van Kamerlid Van Brenk (50PLUS). De minister: "Bij...

Nederland heeft nog altijd beste pensioenstelsel

Nederland heeft nog altijd beste pensioenstelsel

Het Nederlandse pensioenstelsel staat dit jaar weer op nummer 1, ondanks de dreigende pensioenkortingen. Dat blijkt uit Global Pension Index 2019 die elk jaar door...

Brandbrief: "Pensioen niet blijven ophangen aan risicovrije rente"

Brandbrief: "Pensioen niet blijven ophangen aan risicovrije rente"

Juist de pogingen om ons pensioenstelsel steeds zekerder te maken hebben derhalve geleid tot een buitengewoon onzeker pensioen. Dat stellen 43 wetenschappers,...

VCP komt met "afgewogen pensioencontract"

VCP komt met "afgewogen pensioencontract"

Een helder pensioencontract waarbij alle deelnemers weten waar ze aan toe zijn. Dat is volgens eigen zeggen de kern van het pensioenvoorstel dat is opgesteld door...

"Hervorming pensioenstelsel wel degelijk nodig"

"Hervorming pensioenstelsel wel degelijk nodig"

Minister Koolmees laat in zijn beantwoording van Kamervragen weinig heel van het eind januari verschenen artikel ‘De hervorming van een goed pensioenstelsel’...