Wiertsema (Adfiz): "Houd wet- en regelgeving proportioneel"

Enno Wiertsema nieuw 2018 resized

Houd wet- en regelgeving proportioneel, schrijft Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn nieuwe maandcolumn op de website van de adviseursorganisatie. Wiertsema: "Hoe proportioneel is het om van die ene adviseur in, pak 'm beet, Appelscha, en die voornamelijk inwoners en plaatselijke middenstand tot zijn clientèle mag rekenen, te eisen dat hij bij elke uitkering aan de groenteboer tegenover hem nagaat of deze inmiddels niet in het UBO-register is opgenomen? En hoe proportioneel is het om van eenpitters en kantoren met een relatief klein team te eisen een Wwft vragenlijst in te vullen waar ze tijden mee bezig zijn en waarin ze tot in detail moeten aangeven hoe ze ervoor zorgen dat ze de wet naleven?

"Het is zonneklaar dat de administratieve druk de advieskantoren boven het hoofd groeit. Als we op deze manier doorgaan, drukken we de kleinere advieskantoren de markt uit. Is dat wat we willen? Onafhankelijk financieel adviseurs zijn al jaren de belangrijkste factor als het gaat om ervoor te zorgen dat burgers en bedrijven financieel zelfredzamer en weerbaarder worden. Zorg er dan ook voor – door meer proportionaliteit – dat ze deze rol goed kunnen invullen. Met hagel schieten mag dan wel verleidelijk zijn omdat het de kans vergroot dat je doel treft, maar het vergroot ook de kans op onbedoelde neveneffecten en -schade. En dan vraag ik me af: heiligt het doel wel altijd de middelen?"

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 9 april 2021

Ik heb in de vragenlijst mogen constateren dat onze toezichthouder het beeld heeft dat een lokaal eenmanskantoor zo'n beetje minimaal maandelijks internationale sanctielijsten raadpleegt om te kijken of er een klant op voorkomt. Ik heb eens zo'n lijst bekeken, daar stond een zeer beperkt aantal mensen op. Als ik me dan bedenk dat al onze financiële producten via banken en verzekeraars lopen, met meer, uitgebreidere en professionele toezichtmogelijkheden, (en een tientallen miljoenen witwasstraatje) dat er geen contante betalingen zijn, ik nog steeds wacht op de eerste Rolex die wordt aangeboden als betaling, dan lijkt me een tegeltje voor aan de wand met de tekst "het kind met het badwater weggooien" wel een aardige voor het kerstpakket. Bijna al mijn collega's die hun bedrijf beëindigen verkopen de zaak aan een heel veel groter bedrijf, vaak ver buiten de regio. Daar is niets meer terug te vinden van normale dienstverlening, persoonlijke kennis van klanten, weten van privé omstandigheden die je natuurlijk eigenlijk niet moet weten, laat staan vastleggen. Of "even" helpen met een vraag die niet echt bij je vakgebied hoort. Dat verdwijnt allemaal, in het kader van rentabiliteit van de klant, winstoptimalisatie dan wel maximalisatie. En die kleine particuliere klanten die bekijken het maar. Wetgeving en toezicht lijken me dan contra productief.

Drs. I.E. Leene-Hoedemaeker MPLA - Get Smart Pensioenconflicten 8 april 2021

Helemaal mee eens. Als we niet oppassen gaan we de zorg achterna. Meer tijd met lijstjes en de juiste vinkjes zetten dan dat er handen aan het (financiële) bed zijn. Met alle wijzigingen die de komende jaren nog over ons heen komen heeft de financieel adviseur alle tijd hard nodig. Controle is noodzakelijk maar verlies de proportionaliteit niet uit het oog.

Meer over
Informeren of adviseren?

Informeren of adviseren?

Onze samenleving digitaliseert in sneltreinvaart. Zorgdeclaraties dienen we in via een app, belangrijke documenten voorzien we van een digitale handtekening, onze...

Adfiz: "Preventie-eisen cyberverzekering moeten duidelijk zijn"

Adfiz: "Preventie-eisen cyberverzekering moeten duidelijk zijn"

"Wij herkennen de problemen die de AFM signaleert over cyberverzekeringen." Zo reageert Adfiz op de maandag verschenen AFM-verkenning waarin de toezichthouder verzekeraars...

Adfiz: checklist verplichte precontractuele informatie

Adfiz: checklist verplichte precontractuele informatie

Adfiz heeft een Checklist verplichte pre-contractuele informatie ontwikkeld. Adfiz: "Van algemene informatie over je kantoor tot het essentiele informatiedocument...

De ins en outs van de Zorgverzekeringswet

De ins en outs van de Zorgverzekeringswet

(Adfiz in katern Ken je vak! in VVP 1, 2023) Omdat vrijwel iedereen die in Nederland woont verplicht is een zorgverzekering af te sluiten, zal de Zorgverzekeringswet...

IVA Business School helpt in zoektocht naar commercieel verzekeringstalent

IVA Business School helpt in zoektocht naar commercieel verzekeringstalent

Adfiz, Nationale-Nederlanden, NVGA en VNAB zijn een samenwerking gestart met IVA-Business School met als doel vakbekwaam jong commercieel talent te interesseren...

Resultaten Adfiz-leden in 2022 boven verwachting

Resultaten Adfiz-leden in 2022 boven verwachting

De resultaten over 2022 zijn voor de meeste bij Adfiz aangesloten advieskantoren boven verwachting. Ook de daling in hypotheken was lager dan verwacht. Voor 2023...

Adfiz: "Nederland roepende in woestijn met pleidooi voor Europees provisieverbod"

Adfiz: "Nederland roepende in woestijn met pleidooi voor Europees provisieverbod"

“Vinden jullie harmonisatie ook zo belangrijk als de rest van Europa een provisieverbod afwijst?” Die vraag stelt Adfiz-directeur Enno Wiertsema aan...

Digitale weerbaarheid

Digitale weerbaarheid

(Adfiz in Ken je vak! VVP 06-2022) Om financieel adviseurs te ondersteunen bij het cyberveiliger maken van hun eigen onderneming en ze een weg te wijzen door de...

Jaarbijdrage Kifid op niveau vorig jaar

Jaarbijdrage Kifid op niveau vorig jaar

De jaarbijdrage 2023 voor de financieel adviseurs is iets hoger dan die van vorig jaar, omdat het aandeel klachten tegen deze dienstverleners is toegenomen. Echter...

VVP-poll: ik ga een actieve bijdrage leveren aan de transitie naar een duurzamere maatschappij

VVP-poll: ik ga een actieve bijdrage leveren aan de transitie naar een duurzamere maatschappij

Roger van der Linden hield in zijn speech op de Adfiz-nieuwjaarsbijeenkomst branchegenoten een spiegel voor. Hij zei onder meer: "Het essentiële van vooruitgang...