Wiertsema (Adfiz): "Houd wet- en regelgeving proportioneel"

Enno Wiertsema nieuw 2018 resized

Houd wet- en regelgeving proportioneel, schrijft Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn nieuwe maandcolumn op de website van de adviseursorganisatie. Wiertsema: "Hoe proportioneel is het om van die ene adviseur in, pak 'm beet, Appelscha, en die voornamelijk inwoners en plaatselijke middenstand tot zijn clientèle mag rekenen, te eisen dat hij bij elke uitkering aan de groenteboer tegenover hem nagaat of deze inmiddels niet in het UBO-register is opgenomen? En hoe proportioneel is het om van eenpitters en kantoren met een relatief klein team te eisen een Wwft vragenlijst in te vullen waar ze tijden mee bezig zijn en waarin ze tot in detail moeten aangeven hoe ze ervoor zorgen dat ze de wet naleven?

"Het is zonneklaar dat de administratieve druk de advieskantoren boven het hoofd groeit. Als we op deze manier doorgaan, drukken we de kleinere advieskantoren de markt uit. Is dat wat we willen? Onafhankelijk financieel adviseurs zijn al jaren de belangrijkste factor als het gaat om ervoor te zorgen dat burgers en bedrijven financieel zelfredzamer en weerbaarder worden. Zorg er dan ook voor – door meer proportionaliteit – dat ze deze rol goed kunnen invullen. Met hagel schieten mag dan wel verleidelijk zijn omdat het de kans vergroot dat je doel treft, maar het vergroot ook de kans op onbedoelde neveneffecten en -schade. En dan vraag ik me af: heiligt het doel wel altijd de middelen?"

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 9 april 2021

Ik heb in de vragenlijst mogen constateren dat onze toezichthouder het beeld heeft dat een lokaal eenmanskantoor zo'n beetje minimaal maandelijks internationale sanctielijsten raadpleegt om te kijken of er een klant op voorkomt. Ik heb eens zo'n lijst bekeken, daar stond een zeer beperkt aantal mensen op. Als ik me dan bedenk dat al onze financiële producten via banken en verzekeraars lopen, met meer, uitgebreidere en professionele toezichtmogelijkheden, (en een tientallen miljoenen witwasstraatje) dat er geen contante betalingen zijn, ik nog steeds wacht op de eerste Rolex die wordt aangeboden als betaling, dan lijkt me een tegeltje voor aan de wand met de tekst "het kind met het badwater weggooien" wel een aardige voor het kerstpakket. Bijna al mijn collega's die hun bedrijf beëindigen verkopen de zaak aan een heel veel groter bedrijf, vaak ver buiten de regio. Daar is niets meer terug te vinden van normale dienstverlening, persoonlijke kennis van klanten, weten van privé omstandigheden die je natuurlijk eigenlijk niet moet weten, laat staan vastleggen. Of "even" helpen met een vraag die niet echt bij je vakgebied hoort. Dat verdwijnt allemaal, in het kader van rentabiliteit van de klant, winstoptimalisatie dan wel maximalisatie. En die kleine particuliere klanten die bekijken het maar. Wetgeving en toezicht lijken me dan contra productief.

Drs. I.E. Leene-Hoedemaeker MPLA - Get Smart Pensioenconflicten 8 april 2021

Helemaal mee eens. Als we niet oppassen gaan we de zorg achterna. Meer tijd met lijstjes en de juiste vinkjes zetten dan dat er handen aan het (financiële) bed zijn. Met alle wijzigingen die de komende jaren nog over ons heen komen heeft de financieel adviseur alle tijd hard nodig. Controle is noodzakelijk maar verlies de proportionaliteit niet uit het oog.

Meer over
ABN Amro betaalt 480 miljoen euro vanwege ernstige tekortkomingen bij het bestrijden van witwassen

ABN Amro betaalt 480 miljoen euro vanwege ernstige tekortkomingen bij het bestrijden van witwassen

ABN Amro heeft een door het Openbaar Ministerie (OM) aangeboden transactie van 480 miljoen euro geaccepteerd. Het OM verwijt de bank jarenlange en structurele overtreding...

Verantwoordelijkheid nemen

Verantwoordelijkheid nemen

Enno Wiertsema: ‘Spiraal moet doorbroken worden.’ Najaar 2020 hebben VNAB, Verbond en Adfiz de handen ineengeslagen om te onderzoeken hoe ze ervoor...

Van Gaal op Adfiz Platformbijeenkomst: financieel adviesabonnement voor alle werknemers

Van Gaal op Adfiz Platformbijeenkomst: financieel adviesabonnement voor alle werknemers

Laat alle werkgevers bij financieel adviseurs een abonnement nemen op financieel advies voor hun werknemers. Aldus Annemarie van Gaal tijdens de woensdagmiddag gehouden...

Kennis- en ervaringstoets bij verduurzaming afgeschaft per 1 april

Kennis- en ervaringstoets bij verduurzaming afgeschaft per 1 april

Het besluit om de kennis- en ervaringstoets te schrappen bij een verhoging van de hypotheek voor verduurzaming is definitief. Per 1 april komt deze verplichting...

Vordering Privacy First inzake UBO-register afgewezen

Vordering Privacy First inzake UBO-register afgewezen

Er bestaat volgens de voorzieningenrechter geen grond voor (voorlopige) buitenwerkingstelling van de in het kader van de verplichte implementatie van de vierde en...

Meerjarenplan Adfiz 2021-2023: hoe positioneer ik mij als mens-adviseur in een digitale online wereld?

Meerjarenplan Adfiz 2021-2023: hoe positioneer ik mij als mens-adviseur in een digitale online wereld?

Adfiz zet in het net verschenen Meerjarenplan 2021-2023 in op “realistische verwachtingen van robotisering als ondersteunende, niet als vervangende techniek”....

"Financieel advies te intiem om in een chat te doen”

"Financieel advies te intiem om in een chat te doen”

"Financieel advies is te intiem om in een chat te doen." Aldus Evert-Jan Slootweg (CDA) in de eerste van twee financiële verkiezingsdebatten georganiseerd door...

Focussen op wat financieel advies oplevert

Focussen op wat financieel advies oplevert

De overheid moet de aandacht vestigen op wat financieel advies oplevert, niet op wat het kost. Aldus Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn maandcolumn op de website...

Reikwijdte zorgplicht bij AOV met provisie

Reikwijdte zorgplicht bij AOV met provisie

(Adfiz in Ken je vak! in VVP 1-2021) De Commissie van Beroep van Kifid oordeelde vorig jaar in hoger beroep dat de wettelijke zorgplicht uit de Wft zich beperkt...

Adfiz: webinar SFDR op 4 maart

Adfiz: webinar SFDR op 4 maart

Adfiz organiseert op donderdag 4 maart een webinar over de nieuwe wetgeving Sustainable Finance Disclosure Regulation (SFDR), die op 10 maart 2021 in werking treedt....