WRR-rapport stap in goede richting

Geld via Pixabay 2

Dat de WRR zou pleiten voor een radicaal ander geldstelsel, viel niet te verwachten. Maar het donderdag verschenen rapport van de WRR bevat wel degelijk vergaande aanbevelingen. Grote vraag nu is natuurlijk of de politiek de handschoen oppakt.

Sowieso moeten volgens de WRR remmen op krediet en geldschepping weer beter gaan werken. "Hiervoor is een breed pakket aan maatregelen nodig", schrijft de WRR, "in het bijzonder een gelijke fiscale behandeling van schuld en eigen vermogen bij huishoudens en bedrijven, het versterken van macroprudentieel beleid en meer aandacht voor schuldengroei op andere beleidsterreinen, zoals monetair beleid en sociaal-economisch beleid."

De beleidsmakers zullen zeggen dat al veel maatregelen zijn genomen of in gang gezet. Maar zij temmen de overmatige schuldengroei volgens de WRR dus niet afdoende.

De WRR noemt het "opmerkelijk dat, terwijl een steeds groter deel van het bankwezen in de afgelopen vijftig jaar is gaan opereren als puur commerciële instellingen, het bankwezen – ongemerkt – een steeds grotere publieke rol is gaan vervullen. Dit is onvoldoende onderkend in beleid en door banken zelf". 

Ook hier zullen beleidsmakers ongetwijfeld reageren dat al maatregelen genomen zijn om de balans te herstellen. Maar een door de WRR bepleit publiek verankerd alternatief voor betalen en sparen, zoals een betaalbank, is er niet gekomen. De WRR: "Zorg dat het minder aantrekkelijk wordt om een systeembank te zijn en ondersteun uitdagers." Daar is nog veel te winnen.

Terug naar de basis, was het credo na de financiële crisis. Uiteindelijk zijn er vooral maatregelen genomen om meer waarborgen in te bouwen in het bestaande systeem. Volgens de WRR is echter dus meer mogelijk. Het rapport verdwijnt daarom hopelijk niet in een la ergens op het ministerie van Financiën. Want op een nieuwe crisis en bail-out van banken zit niemand te wachten.

Wel benieuwd wat het burgerinitiatief 'Ons Geld' nu gaat doen. De WRR pleit voor structurele aanpassingen binnen ons geldstelsel, maar laat de structuur zelf dus ongemoeid. Daar kan 'Ons Geld' onmogelijk tevreden mee zijn. Voorlopig zal het aan dit front dus nog wel even onrustig blijven.

Het WRR-rapport brengt dus geen radicale verandering. Maar het is zeker een stap in de goede richting, of men nu voorstander is van een geheel ander systeem of niet.

 

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Rob Goedhart - St Geldbelangen 18 januari 2019

Volgens WRR is een tegenwicht nodig t.o.v. commercialiteit van de meeste banken. De Volksbank.wordt als voorbeeld genoemd. Pag 220 vh rapport: "De Volksbank (voormalige sns Bank) heeft bijvoorbeeld de interne afspraak dat bij besluiten niet alleen gekeken wordt naar het belang van de aandeelhouder, maar ook naar het belang van de klant, de maatschappij en de werknemer. In de balans tussen deze belangen wordt naar een oplossing gezocht. Dit heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat de Volksbank minder snel dan voorheen deurwaarders en incassobureaus inschakelt bij wanbetaling. In eerste instantie wordt de klant door De Volksbank zelf benaderd: pas wanneer deze wel kan, maar niet wil betalen wordt er een deurwaarder ingeschakeld (De Volksbank 2017)." De aandeelhouder? Dat is de Staat. :) Laten we er voor zorgen dat iedereen weet dat De Volksbank van de staat is. En laten we zorgen dat dat zo blijft. Om vervolgens dit soort beleid nog verder te versterken.

Meer over
Uitkomsten risicogebaseerd toezicht niet extrapoleren

Uitkomsten risicogebaseerd toezicht niet extrapoleren

(Commentaar VVP) Mag je een hele beroepsgroep te kijk zetten op basis van zo weinig onderzoeksgegevens? Die vraag dringt zich op bij de volgens de AFM “teleurstellende...

Overwinning of dode mus?

Overwinning of dode mus?

Lobbyen loont in het dossier actieve provisietransparantie, al zullen er genoeg adviseurs zijn die nog steeds vinden dat er geen provisietransparantieprobleem is...

Commentaar VVP: omgekeerde wereld

Commentaar VVP: omgekeerde wereld

Wonderlijk: iets is slecht voor je, maar omdat iets anders nóg slechter is, is het eerste toch goed voor je… Zo redeneert tenminste het Gerechtshof...

Verzekeraars in de tang bij verplichte AOV ZZP'ers

Verzekeraars in de tang bij verplichte AOV ZZP'ers

(door redactie VVP) Het ei is gelegd: in het dinsdag door de Stichting van de Arbeid gepresenteerde advies ‘Keuze in zekerheid’ krijgt een verplichte...

Soep

Soep

(Gecorrigeerd) Een ding gaat zeker gebeuren na de woensdag gepubliceerde Kifid-uitspraken GC 2019-623 en 625: adviseurs gaan kiezen voor niet-bindend advies. Want...

Artikel 4:20 lid 3 Wft nagel aan doodskist?

Artikel 4:20 lid 3 Wft nagel aan doodskist?

Artikel 4:20 lid 3 van de Wft doelt ook op premiedalingen. Met die interpretatie in Uitspraken GC 2019-623 en GC 2019-625 schrijft Kifid het volgende hoofdstuk in...

Hoe verfrissend is Lemonade werkelijk?

Hoe verfrissend is Lemonade werkelijk?

Hoe revolutionair is het veeljubelde Lemonade werkelijk? De Amerikaanse onderneming is inmiddels ook in Europa actief, in Duitsland om precies te zijn. Dit met als...

Niet blind varen op buitenlandse maatschappijen

Niet blind varen op buitenlandse maatschappijen

Moeten de Nederlandse verzekeraars zich werkelijk druk maken over de groeiende invloed van buitenlandse verzekeraars op de schadeverzekeringsmarkt van Nederland?...

Pole position

Pole position

Consumenten vinden financieel advies belangrijk en de onafhankelijk adviseur staat daarbij in pole position , zo blijkt uit onderzoek ‘Trendonderzoek klantgerichtheid...

Supersaai, verzekeringen!

Supersaai, verzekeringen!

Leuke podcast van De Onzichtbare Hand over te veel verzekerd zijn en waar je kunt besparen. Al was het maar vanwege de als altijd pakkende uitspraken van Jort Kelder....