Zorg voor goed fundament voor financiële levensloop

Jan Latten

Volgens Jan Latten, hoogleraar Sociale demografie aan de Universiteit van Amsterdam, is beperking in de hypotheekverstrekking niet het grootste probbleem waar starters tegenaan lopen. "Laat jongeren thuis maar even sparen", zegt hij op de website Kop-Munt.nl. "Voor je financiële levensloop is het zo gek niet om eerst een goed fundament te hebben voordat je gaat lenen."

Voor starters is het lastig om aan een hypotheek te komen, beaamt Latten in de blog op Kop-Munt.nl. "Maar wat is erger? Langer thuis blijven wonen of je in de schulden steken? Laat jongeren thuis maar even sparen. Sinds de jaren tachtig is Nederland tot een hedonistische samenleving gegroeid: alles moet kunnen, genieten en onbegrensd zijn staan hoog in de waardeoriëntatie. De vraag is of dat onbegrensde niet te veel is gaan overheersen, ook bij het aangaan van hypotheken."


Trend naar kleiner wonen

Latten wijst op de aantrekkingskracht van de stad, maar de luxe van groot en centraal wonen in hotspots als Amsterdam en Utrecht is niet voor iedereen weggelegd. "De voorkeur van de meeste jongeren gaat uit naar kleiner wonen in het centrum, met als voordeel de publieke omgeving om de hoek. Door hoogbouw en verstedelijking neemt het belang en gebruik van infrastructuur toe. Jonge mensen hebben nu al minder vaak een rijbewijs en nemen vaker de fiets of het OV. Een anders aspect is dat de gemeentegrens van Amsterdam voor inwoners steeds minder zal leven, het hele stedelijke gebied rond de hoofdstad bepaalt steeds meer de actieradius: de Metropoolregio. Daar zullen meer diverse woonmilieus ontstaan.”


Meer flexwonen

Volgens de demograaf zal er daarnaast door de variatie in leefvormen steeds meer behoefte zijn aan verschillende woonvormen. “Op trends als middelbare en oudere singles en co-ouderende vaders moet je inspelen met flexibiliteit. De verplaatsbare woningen zijn een mooi idee, zoals de Heymans One. Dan hoef je geen eigen grond meer te hebben, maar huur je de grond. Wordt de erfpacht verhoogd, dan pak je je woning op en verhuis je, waardoor je minder afhankelijk bent van de grillen van de gemeente. Ik zie een zekere analogie van de flexeconomie en de flexbanen met de trend van flexwonen. De toekomst is huizen zonder gas, geprint of misschien met een Funda-indeling. Dat laatste komt ook door andere huishoudenssamenstellingen met een andere levensloop.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Pleidooi voor voor ‘Gezond Verstand Voorwaarden’

Pleidooi voor voor ‘Gezond Verstand Voorwaarden’

Op www.kop-munt.nl een pleidooi van een hypotheekadviseur voor 'Gezond Verstand Voorwaarden'. De adviseur, Niels Greven (Medior Financieel Advies): "Het is de taak...

Verduurzaming niet alleen financieren via hypotheek

Verduurzaming niet alleen financieren via hypotheek

SEH-directeur Bart de Nie vraagt zich af of het realistisch is van woningbezitters te verwachten dat zij (alle) kosten van verduurzaming zelf financieren via de...

Starter op woningmarkt steeds vaker hoogopgeleide vrouw

Starter op woningmarkt steeds vaker hoogopgeleide vrouw

Uit onderzoek door Kantar TNS in opdracht van ING blijkt dat de starter van nu steeds vaker een hoogopgeleide vrouw is. Verder valt op dat er een tendens te zien...

Ron IJpelaar wint kennistest Kop-Munt

Ron IJpelaar wint kennistest Kop-Munt

Financieel adviseur Ron IJpelaar heeft de kennistest 2018 gewonnen op Kop-Munt.nl. Aan de test deden 342 adviseurs mee. Ron IJpelaar Financieel Advies is gevestigd...

Obvion: verleng termijn hypotheekrenteaftrek naar 40 jaar

Obvion: verleng termijn hypotheekrenteaftrek naar 40 jaar

Obvion stelt voor de termijn van de hypotheekrenteaftrek te verlengen van 30 naar 40 jaar. Het is een van de oplossingen die de geldverstrekker aanreikt in een...

Trendonderzoek starters intermediaire markt

Trendonderzoek starters intermediaire markt

Adviesbureau Fred de Jong en SparklingCRM zijn het 'Trendonderzoek starters in de intermediaire markt' begonnen.     De Jong: "Jaarlijks starten...