AFM compenseert jaarlijks bijna miljoen aan hypotheekrente medewerkers

Hand met euro's

De AFM vergoedt jaarlijks in totaal bijna één miljoen euro aan hypotheekrente van medewerkers. Dat antwoordt de toezichthouder op het Wob-verzoek van financieel adviseur Dennis Jellema.

De AFM laat Jellema weten dat ze eigenlijk niet gehouden is te antwoorden op grond van de Wet openbaarheid bestuur, maar dit toch doet vanwege de maatschappelijke discussie momenteel over hypotheekrentecompensatie.

De bruto totaalbedragen die de AFM sinds 2007 jaarlijks heeft uitgekeerd als rentecompensatie:

2007: 824.569 euro;

2008: 815.026 euro;

2009: 852.359 euro;

2010: 890.898 euro;

2011: 906.504 euro;

2012: 938.067 euro;

2013: 960.385 euro;

2014: 903.905 euro (tot en met november).

In 2007 kreeg bijna 87 procent van de toen 442 fte's de compensatie, in 2014 ging het om bijna 77 procent van 586 fte's.

De AFM wijst erop dat de regeling al bestond bij voorganger STE. "Het betreft een secundaire arbeidsvoorwaarde die reeds gold in het begin van de jaren negentig voor medewerkers van de rechtsvoorganger van de AFM, de Stichting Toezicht Effectenverkeer."

De AFM zei eind vorig jaar de hypotheektrentecompensatie te zullen heroverwegen als daar gezien de maatschappelijke discussie aanleiding voor is. De cijfers die Jellema heeft losgeweekt, zullen die discussie vrijwel zeker aanwakkeren. Zelf zegt Jellema: "Natuurlijk gaan we nu door met dit verhaal, dit omdat deze compensatie er nooit had mogen zijn binnen de toezichtkosten. Ben benieuwd hoe ze dit weer aan de markt terug willen gaan betalen. Als we zien hoeveel toezichtkosten van ongeveer 1.200 euro per jaar er voor kleine bedrijven nodig zijn om deze bonus uit te blijven keren. Dit bedrag gaat niet op aan waar het daadwerkelijk voor is bedoeld."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Dennis Jellema - 7 januari 2015

@Albert, Het is niet het bedragje per kantoor/klant per jaar waar het over gaat, elke Nederlander heeft hier zowat mee te maken, behalve dan weer de Medewerkers van MINFIN, die betalen het natuurlijk weer niet, omdat hun eigen advieskantoor intern bij MINFIN natuurlijk niet onder toezicht van de AFM staat. En dan is de cirkel weer rond. We wachten eerst even af wat de uitkomst van de salarisbesprekingen gaat worden bij de AFM, heb goede hoop dat daar een afschaffing uit gaat komen, maar dat zal nog moeten blijken. Zodra we de uitkomst hiervan weten zullen we het vervolg gaan bezien.

Leo bolle - 6 januari 2015

Je zit toch gebakken: hypotheekrenteaftrek met nog ' ns rentesubsidie door je klanten betaald. Dat zouden meer menden willen... Maar in een tijd van downgrading op zijn zachtst gezegd ongepast.

Ton Blommaert - 5 januari 2015

Waarom verrast dit alles me niet? Het antwoord is m.i. simpel: aan de voorkant (= advieskant) is er veel veranderd door het toezicht, en dat was hard nodig. Veruit de meeste cowboys zijn uit de markt. Maar of er in positieve zin nu echt aan de achterkant (= banken, verzekeraars en toezichthouder) iets is veranderd, waag ik te betwijfelen, zo blijkt ook weer uit het onderzoek door Dennis Jellema, waarvoor hulde. Het is te zot voor woorden dat de branche voor 2015 een aanzienlijk hoger bedrag voor het doorlopende toezicht moet gaan betalen, maar dat dit grotendeels terugvloeit naar een korting op de hypotheek voor de medewerkers van AFM. Op dit moment betaal ik als ZZP'er € 840,-- per jaar voor het doorlopende toezicht. Laten we er van uitgaan dat dit in 2015 zal verdubbelen door het vervallen van de overheidsbijdrage. Het jaarlijkse bedrag voor doorlopend toezicht zou dan (voor een ZZP'er) € 1.680,-- worden. Als we € 1.000.000,-- (totale jaarlijkse korting op de hypotheekrente) delen door € 1.680,--, dan gaat de jaarlijkse bijdrage van 595 (!) kantoren "op" aan een douceurtje voor medewerkers van AFM. Ik vraag me af of de overheid het oprichten van de AFM, met als voornaamste redenen het creëren van duidelijke en transparante financiële markten, destijds zo heeft bedoeld.

Arjan Lubbe - 5 januari 2015

- In totaal 2014 circa 986.000 / 1200 euro toezichtkosten = 821 onder toezicht gestelde kleine bedrijven - Dat is een gemiddelde compensatie van € 1.682 per medewerker die gebruik maakt van de regeling in 2014. Tsja, ik krijg er inderdaad een beetje een wrang gevoel bij.

R.F.M. Leenen - 5 januari 2015

Valt dit onder de werkkostenregeling?

Paul Schoo - 5 januari 2015

Graaiers.

Milco de Frel - 5 januari 2015

De hele branche staat nog steeds 'in brand'. Maar daar heeft de AFM geen last van. Sterker nog, de medewerkers kunnen zelfs hun afspraak inplannen voor een stoelmassage op de werkvloer... De AFM wint, de branche verliest. Old economy!

Martin Schipper - 5 januari 2015

1 miljoen euro.... Omgerekend is dat € 2.186,= per ontvanger per jaar gemiddeld, oftewel € 182,= per maand per persoon. Er gaat per maand € 82.000,= aan "hypotheekrentecompensatie" de deur uit! Walgelijk! En wij met ons hooguit modaal loontje mogen dat allemaal ophoesten voor die wereldvreemde graaiers in hun ivoren toren. Zum kotzen. En dat verwacht van ons respect en integriteit, terwijl ze zichzelf verrijken over de ruggen van hardwerkende mensen. Schandelijk! Durf te wedden dat die Maserati van die Möllenkamp nu daar in de parkeergarage staat.... Maar ja, de corrupte elite doet er toch niks aan, dus laat ik maar weer eens aan het werk gaan om die - rara hoe kan het toch - nóg dikkere nota van de AFM dit jaar bij elkaar te gaan verdienen...

Gerbrand van Aalst - 5 januari 2015

Als je in deze branche werkzaam bent en teveel gaat nadenken, kún je bijna niet meer normaal functioneren. Er zijn steeds meer demotiverende factoren. Gelukkig is het werk zelf nog steeds voldoende inspirerend en motiverend, dit ondanks wet- en regelgeving die zijn doel al ver voorbij geschoten is. En als nu blijkt dat de kantoren met hun afdracht aan de AFM, ook nog sponsor zijn van het woongenot van de medewerkers van de AFM, krijg je daar inderdaad 'een beetje een wrang gevoel bij'. Goed dat de AFM vanwege de maatschappelijke discussie momenteel over hypotheekrentecompensatie, zo goed is geweest de gevraagde informatie te verstrekken. Dat de discussie over dit onderwerp verder mag gaan dan algehele verontwaardiging, maar mag leiden tot een eerlijker gebruik van de verplichte afdracht.

Henk Vos - 5 januari 2015

Dit is ongelofelijk, een behoorlijk deel van mijn contributie wordt gebruikt als extra bonus voor personen die bij de AFM willen werken. Krijgen de contribuanten ook compensatie voor de bijdrage die jaarlijks vanaf 2006 moeten gedaan is? Bij deze verzoek ik met klem deze secundaire arbeidsvoorwaarde niet te heroverwegen maar gewoon af te schaffen, gelet op het feit dat vrijwel geen enkele werknemen bij welk bedrijf dan ook van zijn of haar werkgever een compensatie voor de te betalen hypotheekrente krijgt, ik neem aan dat de AFM geen personen uitnodigt om bij haar te komen werken maar dat men gewoon moet solliciteren. Is aan de belastingdienst door de diverse werknemers van de AFM doorgegeven dat de renteaftrek 10000 euro bedraagt zonder de bij wijze van spreken 2000 euro (netto) minder. Dringend verzoek aan de voorzitter van de AFM; deze uit de tijd zijnde regeling per direct afschaffen, gelet op het feit dat op dit moment de hypotheekrente op een niveau staat dat waarschijnlijk in de jaren 50 niet gehaald werd. Onze bijdrage kan dan verlaagd worden. De restitutienota zie ik graag tegemoet Henk Vos

Lees meer over
Verzekeraars beheersen risico's bewust ingekocht verlies onvoldoende

Verzekeraars beheersen risico's bewust ingekocht verlies onvoldoende

Instellingen hanteren veelal een bewuste strategie als verlieslatende producten in de Motor WA- en de WIA-WGA-markt worden gezet, maar de risicobeheersing hierbij...

AFM: meer focus op voorkomen problemen

AFM: meer focus op voorkomen problemen

Meer internationale samenwerking en focus op voorkomen van problemen. Dit zijn de speerpunten van de AFM, zoals aangeven in het jaarverslag over 2017. Voorzitter...

AFM legt Geldshop forse boete op

AFM legt Geldshop forse boete op

De AFM heeft op 18 december 2014 twee bestuurlijke boetes opgelegd van ieder 270.000 euro aan Geldshop.nl  en Geldlenen. Dit omdat zij tussen 1 januari 2011...

MMAB 2018: ook AFM speelt in op verscherpte datawetgeving

MMAB 2018: ook AFM speelt in op verscherpte datawetgeving

Ook de AFM moet inspelen op de aanscherping van de privacy- en datawetgeving, blijkt uit de inmiddels gestarte Marktmonitor adviseurs en bemiddelaars 2018. "Als...

Merel van Vroonhoven blijft AFM-voorzitter

Merel van Vroonhoven blijft AFM-voorzitter

Merel van Vroonhoven is voor vier jaar herbenoemd als voorzitter van de AFM. Paul Rosenmöller, voorzitter van de raad van toezicht: “Onder de leiding...

Boerboom (AFM) neemt taken Raaijmakers waar

Boerboom (AFM) neemt taken Raaijmakers waar

Jan Boerboom, hoofd toezicht Service Centrum van de AFM, neemt vanaf 1 april de taken van Karina Raaijmakers waar. Raaijmakers, nu nog hoofd toezicht Verzekeren...