Dnb: onderwaterproblematiek blijft

DNB (Gebouw)

Extra aflossen op de hypotheek draagt maar beperkt bij aan de daling van het aantal onderwaterhypotheken, aldus onderzoek van DNB, die van menining is dat de onderwaterproblematiek nog jaren zal blijven bestaan.

Nederlandse huishoudens hebben de afgelopen twee jaar ruim 29 miljard euro extra afgelost op hypotheken. Naast het lage rendement op spaartegoeden lijkt ook de tijdelijke verruiming van de schenkingsregeling hierbij een rol te hebben gespeeld. Dit heeft echter maar beperkt bijgedragen aan de daling van het aantal onderwaterhypotheken, waarbij de schuld groter is dan de waarde van de woning, aldus onderzoek van DNB op basis van nieuwe gegevens over de hypotheken van drie miljoen Nederlandse huishoudens sinds 2013.

Slechts in 11 procent van alle gevallen zorgde de extra aflossing ervoor dat een onderwaterhypotheek weer ‘boven water’ kwam. De extra aflossingen hebben er wel aan bijgedragen dat het gemiddelde onderwaterbedrag sinds begin 2013 is afgenomen van 20 tot 16 zestien van de waarde van de woning.

Hoewel op basis van de beschikbare cijfers niet kan worden vastgesteld hoeveel van deze extra aflossingen uit schenkingen zijn betaald, lijkt d e tijdelijke verruiming van de schenkingsvrijstelling wel een rol te hebben gespeeld, aldus DNB.

 

Onderwaterproblematiek blijft

In de afgelopen twee jaar is het aantal onderwaterhypotheken in Nederland gedaald van 1,3 miljoen naar ongeveer 960 duizend. Deze afname is het gevolg van contractuele aflossingen, vrijwillige aflossingen, en – sinds het dieptepunt medio 2013 – ook van stijgende huizenprijzen. In enkele steden en regio’s waar de huizenmarkt in de afgelopen twee jaar sterk is aangetrokken – zoals Amsterdam en Utrecht – zijn veel hypotheken weer boven water gekomen. Maar in grote delen van het land liggen de huizenprijzen op dit moment nog onder het niveau van begin 2013. Daar heeft de ontwikkeling van huizenprijzen per saldo dus niet bijgedragen aan vermindering van de onderwaterproblematiek.

Het herstel van de woningmarkt zet zich naar verwachting de komende tijd over de gehele linie voort. Berekeningen van DNB laten echter zien dat ook bij stijgende huizenprijzen een deel van de hypothekenvoorraad nog geruime tijd onder water staat. Als de huizenprijzen de komende jaren met 2 à 3 procent  per jaar blijven stijgen, dan zullen in 2020 nog steeds 250 tot 350 duizend van deze hypotheken onder water staan. Dit betekent dat deze huishoudens gedurende meer dan zeven jaar geconfronteerd worden met een restschuld na verkoop en daardoor moeilijker kunnen verhuizen.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Alex van der Sluijs - 16 oktober 2015

De meest geniale oplossing die aangedragen is, maar waar nog steeds niet op is ingesprongen, is de mogelijkheid te creëren om lijfrentekapitalen te laten gebruiken om af te lossen. Een mogelijkheid waarbij de fiscus de belastbaarheid van lijfrentepolissen/rekeningen opgeeft om de aftrekbaarheid van rente binnen te halen. Veel vliegen in één klap: substantiële verbetering van de balansen tussen de waarde van de woningen en het uitgeleende geld, opschonen van veel verzekeringsmeuk en woekertroep, opschoning en vereenvoudiging van veel administratieve handelingen, meer financieel overzicht van de planningen etc.

Albert van der Poll - 16 oktober 2015

Op welke gegevens is dit allemaal gebaseerd? Voor zover ik weet houdt het Kadaster de hypothecaire inschrijving aan als hypotheekbedrag-inclusief een niet opgenomen hogere inschrijving- , wordt er geen rekening gehouden met opgebouwd vermogen in spaarpolissen, worden tussentijdse aflossingen gemeld bij kadaster door de bank? volgens mijn informatie niet, en een geheel afgeloste hypotheek die kadastraal niet wordt doorgehaald blijft geregistreerd. Er zou dan ook nogal wat lucht in de hypotheeksommen kunnen zitten. Weet iemand hoe dat zit?

Lees meer over
Garantie in koopovereenkomst alleen onder voorwaarden verzekering

Garantie in koopovereenkomst alleen onder voorwaarden verzekering

DNB consulteert tot en met 24 augustus de concept-Q&A 'Garanties in koopovereenkomsten, wel of geen verzekering?' over de kwalificatie van garanties in koopovereenkomsten. DNB...

Financieel Stabiliteitscomité pleit voor beter passend woningaanbod

Financieel Stabiliteitscomité pleit voor beter passend woningaanbod

Volgens het Financieel Stabiliteitscomité (bestaande uit vertegenwoordigers van AFM, DNB, Financiën en het CPB) zal een beter passend woningaanbod de...

DNB in zelfde pand als NN

DNB in zelfde pand als NN

DNB heeft de Letter of Intent voor de huur van het Tooropgebouw aan de Spaklerweg 4 in Amsterdam getekend. Omdat in het gebouw - na de overname van Delta Lloyd -...

Verzekeraars beheersen risico's bewust ingekocht verlies onvoldoende

Verzekeraars beheersen risico's bewust ingekocht verlies onvoldoende

Instellingen hanteren veelal een bewuste strategie als verlieslatende producten in de Motor WA- en de WIA-WGA-markt worden gezet, maar de risicobeheersing hierbij...

DNB: bankensector is weer solide

DNB: bankensector is weer solide

Tien jaar na de crisis kijkt DNB enigszins bezorgd naar de stand van de economie. "Beter wordt het niet", zei DNB-president Klaas Knot bij de presentatie van het...

Achmea, Aegon, ASR, NN en Vivat in nieuwe Europese stresstest

Achmea, Aegon, ASR, NN en Vivat in nieuwe Europese stresstest

EIOPA heeft Aegon, Nationale-Nederlanden en Achmea geselecteerd voor deelname aan een nieuwe stresstest. Op verzoek van DNB zullen ook ASR en Vivat aan de stresstest...