Dnb: onderwaterproblematiek blijft

DNB (Gebouw)

Extra aflossen op de hypotheek draagt maar beperkt bij aan de daling van het aantal onderwaterhypotheken, aldus onderzoek van DNB, die van menining is dat de onderwaterproblematiek nog jaren zal blijven bestaan.

Nederlandse huishoudens hebben de afgelopen twee jaar ruim 29 miljard euro extra afgelost op hypotheken. Naast het lage rendement op spaartegoeden lijkt ook de tijdelijke verruiming van de schenkingsregeling hierbij een rol te hebben gespeeld. Dit heeft echter maar beperkt bijgedragen aan de daling van het aantal onderwaterhypotheken, waarbij de schuld groter is dan de waarde van de woning, aldus onderzoek van DNB op basis van nieuwe gegevens over de hypotheken van drie miljoen Nederlandse huishoudens sinds 2013.

Slechts in 11 procent van alle gevallen zorgde de extra aflossing ervoor dat een onderwaterhypotheek weer ‘boven water’ kwam. De extra aflossingen hebben er wel aan bijgedragen dat het gemiddelde onderwaterbedrag sinds begin 2013 is afgenomen van 20 tot 16 zestien van de waarde van de woning.

Hoewel op basis van de beschikbare cijfers niet kan worden vastgesteld hoeveel van deze extra aflossingen uit schenkingen zijn betaald, lijkt d e tijdelijke verruiming van de schenkingsvrijstelling wel een rol te hebben gespeeld, aldus DNB.

 

Onderwaterproblematiek blijft

In de afgelopen twee jaar is het aantal onderwaterhypotheken in Nederland gedaald van 1,3 miljoen naar ongeveer 960 duizend. Deze afname is het gevolg van contractuele aflossingen, vrijwillige aflossingen, en – sinds het dieptepunt medio 2013 – ook van stijgende huizenprijzen. In enkele steden en regio’s waar de huizenmarkt in de afgelopen twee jaar sterk is aangetrokken – zoals Amsterdam en Utrecht – zijn veel hypotheken weer boven water gekomen. Maar in grote delen van het land liggen de huizenprijzen op dit moment nog onder het niveau van begin 2013. Daar heeft de ontwikkeling van huizenprijzen per saldo dus niet bijgedragen aan vermindering van de onderwaterproblematiek.

Het herstel van de woningmarkt zet zich naar verwachting de komende tijd over de gehele linie voort. Berekeningen van DNB laten echter zien dat ook bij stijgende huizenprijzen een deel van de hypothekenvoorraad nog geruime tijd onder water staat. Als de huizenprijzen de komende jaren met 2 à 3 procent  per jaar blijven stijgen, dan zullen in 2020 nog steeds 250 tot 350 duizend van deze hypotheken onder water staan. Dit betekent dat deze huishoudens gedurende meer dan zeven jaar geconfronteerd worden met een restschuld na verkoop en daardoor moeilijker kunnen verhuizen.

Lees meer over

Reacties

Alex van der Sluijs 16 oktober 2015

De meest geniale oplossing die aangedragen is, maar waar nog steeds niet op is ingesprongen, is de mogelijkheid te creëren om lijfrentekapitalen te laten gebruiken om af te lossen. Een mogelijkheid waarbij de fiscus de belastbaarheid van lijfrentepolissen/rekeningen opgeeft om de aftrekbaarheid van rente binnen te halen. Veel vliegen in één klap: substantiële verbetering van de balansen tussen de waarde van de woningen en het uitgeleende geld, opschonen van veel verzekeringsmeuk en woekertroep, opschoning en vereenvoudiging van veel administratieve handelingen, meer financieel overzicht van de planningen etc.

Albert van der Poll 16 oktober 2015

Op welke gegevens is dit allemaal gebaseerd? Voor zover ik weet houdt het Kadaster de hypothecaire inschrijving aan als hypotheekbedrag-inclusief een niet opgenomen hogere inschrijving- , wordt er geen rekening gehouden met opgebouwd vermogen in spaarpolissen, worden tussentijdse aflossingen gemeld bij kadaster door de bank? volgens mijn informatie niet, en een geheel afgeloste hypotheek die kadastraal niet wordt doorgehaald blijft geregistreerd. Er zou dan ook nogal wat lucht in de hypotheeksommen kunnen zitten. Weet iemand hoe dat zit?

Sparen minder populair

Sparen minder populair

Nederlanders spaarden het afgelopen jaar heel wat minder fanatiek dan in 2016. De netto inleg bedroeg vorig jaar 300 miljoen euro, dat was in 2016 nog 2 miljard...

Scheringa wil DNB onder ede verhoren

Scheringa wil DNB onder ede verhoren

Dirk Scheringa geeft zich niet gewonnen. Drie jaar lang is hij met een advocatenteam bezig geweest met het verzamelen van alle feiten rond het faillissement van...

DNB: markt motor WA-verzekeringen verder verslechterd

DNB: markt motor WA-verzekeringen verder verslechterd

De resultaten op motor WA-verzekeringen zijn nog verder verslechterd, zo blijkt uit de jaarlijkse uitvraag onder verzekeraars van DNB.  Ondanks pogingen van...

"Verlaag rentes aflossingsvrije hypotheken"

"Verlaag rentes aflossingsvrije hypotheken"

DNB-president Klaas Knot kocht in 2013 een huis voor 947.500 euro en sloot er een hypotheek voor af van 1,2 miljoen euro, terwijl het de regel was dat banken niet...

DNB-dwangsom van 50.000 euro voor adviseur Van der Leij

DNB-dwangsom van 50.000 euro voor adviseur Van der Leij

DNB heeft een last onder dwangsom opgelegd van 50.000 euro aan Govert van der Leij. Van der Leij is eerder ook door de AFM al op de vingers getikt. Van der Leij...

Financiën moet beter en vaker toezicht houden op DNB

Financiën moet beter en vaker toezicht houden op DNB

De Algemene Rekenkamer vindt dat de minister van Financiën vaker en beter toezicht moet houden op DNB als toezichthouder van banken. De Rekenkamer: "Aan de...