Joris Luyendijk voorspelt nieuwe, nog grotere crisis

Joris Luyendijk 2

In een interview in Volzin voorspelt journalist Joris Luyendijk een nieuwe, nog veel ergere crisis. Hij luidt de alarmklok nadat hij als journalist voor The Guardian twee jaar heeft gesproken met tal van bankiers in The City. "Dit gaat helemaal fout", zegt hij. "De banken zijn veel te groot, de besturen weten niet wat er op de trading floors gebeurt, het kortetermijndenken regeert, het toezicht is ontoereikend en de financiële sector heeft de politiek in zijn zak."

Luyendijk is zich in die twee jaar angstiger en pessimistischer gaan voelen. "Twee jaar geleden dacht ik nog: we hebben een bump in the road, we moeten alleen extra gas geven om daar overheen te komen. Nu denk ik steeds meer: dit is het einde van de weg, het einde van het hele economische stelsel. De afgelopen jaren er is ongelooflijk veel geld geleend. Dat geld is eigenlijk gecreëerd en hebben we uitgegeven. Daarna hebben we gezegd: de economische groei bewijst dat we dat geld best kunnen lenen. Als je naar de gestegen huizenprijzen keek, zeiden de mensen: de economie doet het heel goed, want de mensen verdienen meer. Maar wat als mensen juist meer geld verdienen door die hoge huizenprijzen? Doordat er een kunstmatige bubbel werd geblazen? Dat geld werd uit die hoge huizenprijzen gehaald via tweede hypotheken en daarna weer uitgegeven. In Groot-Brittannië is 250 miljard uit die huizen gehaald. Dat zijn waanzinnige bedragen. Dat heeft als gevolg dat als de huizenprijzen terugkeren naar het historische niveau, al die huizeneigenaren failliet raken. Dan heb je het over de hele middenklasse, de middenklasse die de democratie draagt.”

Luyendijk vraagt zich of het gaat lukken om het besef snel genoeg bij mensen door te laten dringen dat we veel minder rijk zijn dan we dachten en de lucht uit de economie kunnen laten lopen. "De vraag daarna is of het systeem dat wel kan overleven. Want als de huizenprijzen nog veertig procent dalen en daarmee terugkomen op historische niveaus, dan zijn alle banken failliet. Want als zo veel huizen minder waard zijn dan het geld dat mensen geleend hebben, gaan mensen niet meer terugbetalen en moeten de banken afboeken. Maar banken hebben heel weinig buffer. Als hun bezittingen, hun hypothekenportefeuilles, vijf procent minder waard worden, zijn ze failliet. Het meest verontrustende vind ik dat ook centrale banken zeggen: we vliegen eigenlijk blind, we hebben geen idee.”

Lees het hele interview met Luyendijk in Volzin.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Bert Groothuis - 26 september 2013

Het blijft een hard gegeven dat banken te weining buffer hebben. Ook staat vast dat teveel geld is geleend voor stapels stenen (huizen) Echter... bewezen is ook wel door de tijd dat er op diverse niveaus (soms te laat maar vaak tijdig) 'aan knoppen wordt gedraaid' d.w.z. sturen op rente, sturen op consumptie, sturen op arbeidskosten en... heel veel sturen op geldverdeling in de maatschappij. Dit geschiedt door grote multinationals èn banken waarbij ze politiek en media inzetten als instrumenten om het doel te bereiken. De verwachting dat er een grotere crisis komt zal grotendeels uitkomen maar hij zal verdeeld worden over decennia. Een financiële sluipmoordenaar voor bezitting en werk van individuen die per persoon minder jaarinkomen hebben dan 40.000 euro, een sluipmoordenaar voor pensioenopbouw en toenemend nadelig voor mensen die "per ongeluk kiezen voor ziekte, ouder worden of werkloosheid".

Lees meer over
"Maatregelen van 2008 worden uitgehold waar we bijstaan"

"Maatregelen van 2008 worden uitgehold waar we bijstaan"

"Kom je uit de bioscoop, besef dan wel dat je in een continent leeft dat weer hard op weg is Amerika na te jagen. In Europa hebben de banken weer vrij spel...

Luyendijk: betere wetten nodig!

Luyendijk: betere wetten nodig!

"Wij hebben betere wetten nodig. En dat lukt alleen als wij ons democratisch recht gebruiken en gaan stemmen op de partijen die ook betere wetten willen. De...

Luyendijk: "oorzaken crisis nog steeds niet aangepakt"

Luyendijk: "oorzaken crisis nog steeds niet aangepakt"

“Er is nog steeds te weinig politiek kapitaal om de diepere oorzaken van de financiële crisis aan te pakken.” Aldus woensdagavond Joris Luyendijk,...