VEH ten strijde tegen overwinsten op hypotheken

Hypotheken 1

Vereniging Eigen Huis heeft in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam de Eigen Huis Rentebarometer ontwikkeld. Hiermee trekt VEH ten strijde tegen de overwinsten van banken.

Volgens de Rentebarometer berekenen Nederlandse banken klanten een kwart  meer hypotheekrente dan nodig. De barometer toont maandelijks de gemiddelde overwinst die banken bovenop de gebruikelijke winstmarge aan hun klanten verdienen. De Rentebarometer gaat terug tot mei 2009 en maakt een einde aan de onduidelijkheid die al jaren bestaat over marges op hypotheekrente, aldus VEH zelf.

"Sinds februari 2011 is de extra winstopslag die banken de consumenten rekenen fors gestegen. Zo zou de gemiddelde hypotheekrente van 4,7 procent bij 10 jaar rentevaste hypotheken eigenlijk 3,7 procent moeten zijn. Die laatste rente komt ook meer overeen met de hypotheekrente in ons omringende landen. Door de extra winstmarge voor banken betaalt een huiseigenaar met een hypotheek van 250.000 euro ruim 200 euro bruto per maand meer en wordt het moeilijker gemaakt om een nieuwe hypotheek af te sluiten. Een starter kan door deze hogere rente al snel enkele tienduizenden euro's minder lenen", aldus VEH.

Opvallend resultaat van de Rentebarometer is de sterke fluctuatie van de rentemarge ten tijde van het NMa-onderzoek in augustus 2010, dat op verzoek van VEH werd uitgevoerd. "Al bij de aankondiging van het onderzoek hebben de banken hun winstmarges onmiddellijk verlaagd, om ze vervolgens direct na publicatie van het onderzoek weer sterk te verhogen. Inmiddels staan de winstmarges weer op een hoog niveau van 0,85 procentpunt. Het voordeel van de lage rente die banken zelf op de kapitaalmarkt betalen komt niet terecht bij de klanten, maar stroomt direct naar de eigen kas."

VEH vindt deze situatie onacceptabel en dringt er bij de politiek en de NMa nadrukkelijk op aan om in te grijpen. Iedereen die protest wil aantekenen tegen de hoge winstmarges op hypotheken kan de petitie tekenen op eigenhuis.nl.
 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Sjoerd - 17 september 2012

De burger wordt zoals gewoonlijk bestolen en na de verkiezingen weer de mond gesnoerd. Neem nou de jongste uitspraken van Ed Nijpels, voormalig leider van de VVD en Commissaris van DSB. Oud-VVD-leider Ed Nijpels zegt in de krant dat VVD en PvdA eerst samen om de tafel moeten en dat later het CDA kan aanschuiven. Ze zouden het voor het CDA aantrekkelijk kunnen maken door minister van Financiën Jan Kees de Jager (CDA) op zijn plaats te laten zitten. Hoe verzint deze VVD-er het. Dit is kiezersbedrog!! De kiezer heeft tot 3x toe duidelijk gemaakt dat men het CDA uitkotst inclusief De Jager. Wanneer de VVD of PVDA besluiten om de stem van het volk te negeren door een verliezer als De Jager te pleasen dan verliezen ze hun totale geloofwaardigheid. De burger heeft afgerekend met het CDA laat dit heel duidelijk zijn, dat is glashelder. Advies: 1. Rutte premier 2. Samsom Minister van Financien. 3. Kamp Minister van Defensie

Peter - 17 september 2012

Jeetje Sjoerd, van politiek heb je geen kaas gegeten. En wil je alsjeblieft on-topic blijven?

definancieeladviseur@gmail.com - 17 september 2012

Het bericht gaat toch over de woekerrente ? Schande eerst 10 jaar woekerpolis en nu al weer 5 jaar woekerrente. Oorzaak een politiek die totaal geen verstand heeft van financiele markten maar ook niet van financiele planning! Neem nou een stel van 22 jaar welke een huis kopen en deze voor de lening boven 50 % van de marktwaarde in 30 jaar moeten aflossen. Tijdens de groei van hun leven betalen ze te veel en vanaf hun 52e te weinig. Een AFM de dat allemaal voor die politieke financiele analfabeten ontwikkeld! En zo kan een stel van 52 ook een hypotheek nemen waarin ze tot hun 82e het deel boven 50 % van de marktwaarde mogen aflossen. Terwijl ze met 15 jaar minder pensioeninkomen gaan genieten en vaak al geen dure kinderen meer hoeven te onderhouden ! Volkomen idioot ! Oorzaak een AFM die dit allemaal beter acht. Terwijl ze net als toen de woekerpolis nu de woekerrente helemaal niet zien. En dan het verplicht aflossen ook al zo'n rare maatregel. Een modaal gezins inkomen van 2 x 33000 per jaar gaat vanaf pensioen 450, = netto p maand minder ontvangen terwijl door de verplichte aflossing hun hypotheeklast met 600, = per maand gaat dalen en LET OP vanwege geen kinderkosten meer neemt hun netto besteedbaar inkomen zelfs netto 450, = per maand toe. De AFM heeft een volslagen vreemde theorie en ......vult ....... Net zoals bankiers, woningbouwverenigingen- en zorginstellings- bestuurders. Nee SP is geen oplossing maar meer sociaal beleid wel . Stop de scheve verhoudingen en bestuur vanuit een sociaal standpunt dit land waar toch wel geldt ieder voor zichzelf en …………..

Frank - 17 september 2012

@Sjoerd. Inderdaad je reactie is niet on-topic maar je slaat de spijker wel op zijn kop. Het is nu aan de winnaars van de verkiezingen om samen een kabinet te vormen. De verkiezingen hebben duidelijk gemaakt dat het voor het CDA de hoogste tijd is om voorlopig in de oppositiebanken plaats te nemen. Hopelijk zijn de VVD en de PVDA wijs genoeg om de verkiezingsuitslag serieus te nemen?

Jeffrey Leichel(ODIN) - 15 september 2012

En er is nog een aanvullende maatschappelijke reden om dit zo snel en hard mogelijk aan te pakken. Als bijv. 2 miljoen gezinnen 1% rente teveel betalen, wordt op jaarbasis dus ook ca. 1,75 MILJARD euro aan onnodige rente afgetrokken. Het is heel jammer dat de politiek dit soort dingen niet (wil) zien en liever de pijn bij de burger legt dan bij de wortel. Een (staats)hypotheekbank die Nederlands particulier OR bezit financiert tegen variabele rente en aankoopgarantie, levert voor 2 miljoen huizen een directe besparing voor huishoudens op van 10 miljard euro PER JAAR, een besparing op renteaftrek van 3,5 miljard euro PER JAAR en een omzet voor die bank van 5 miljard euro. En natuurlijk zijn er allerlei redenen om tegen zo'n aanpak te zijn, maar onthoud gewoon dat in het huidige systeem er maar 1 winnaar is van 14 miljard euro PER JAAR. En dat voelt gewoon niet goed.

Lees meer over
Aflossingsvrije hypotheek zorgelijk voor 200.000 huiseigenaren

Aflossingsvrije hypotheek zorgelijk voor 200.000 huiseigenaren

Voor 200.000 huiseigenaren met een aflossingsvrije hypotheek dreigen de maandlasten onbetaalbaar te worden als hun inkomen, bijvoorbeeld door pensionering, in de...

Hypotheek op pand voor verhuur weinig aangeboden

Hypotheek op pand voor verhuur weinig aangeboden

Het aantal aanbieders dat een hypotheek verstrekt voor een pand dat verhuurd zal worden, is niet noemenswaardig toegenomen in het afgelopen jaar. Aldus het nieuwe...

Meer risk based pricing

Meer risk based pricing

De Hypotheekshop verwacht dat risk based pricing bij hypotheken zal toenemen. De adviesketen: "Door het toenemende gebruik van rentekortingen zal in de toekomst...

Adviseur moet niet altijd willen mikken op maximale hypotheek

Adviseur moet niet altijd willen mikken op maximale hypotheek

"Vooral in een stijgende woningmarkt, waar de wettelijke regels voor de consument als knellend kunnen worden ervaren, vind ik het belangrijk te benadrukken dat de...

Bank hoeft niet te lenen voor aflossing

Bank hoeft niet te lenen voor aflossing

HYPOTHEKEN – In 2014 sluit de consument een hypotheek voor 395.000 euro bij de geldverstrekker waarbij de rente voor twintig jaar is vastgesteld op 4,3 procent....

VEH: "Schrap bankkosten bij aanpassen aflossingsvrije hypotheek"

VEH: "Schrap bankkosten bij aanpassen aflossingsvrije hypotheek"

Vereniging Eigen Huis roept banken op om geen kosten in rekening te brengen wanneer klanten tijdens de ‘Aflossingsblij’ campagne van banken hun aflossingsvrije...