VEH ten strijde tegen overwinsten op hypotheken

Hypotheken 1

Vereniging Eigen Huis heeft in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam de Eigen Huis Rentebarometer ontwikkeld. Hiermee trekt VEH ten strijde tegen de overwinsten van banken.

Volgens de Rentebarometer berekenen Nederlandse banken klanten een kwart  meer hypotheekrente dan nodig. De barometer toont maandelijks de gemiddelde overwinst die banken bovenop de gebruikelijke winstmarge aan hun klanten verdienen. De Rentebarometer gaat terug tot mei 2009 en maakt een einde aan de onduidelijkheid die al jaren bestaat over marges op hypotheekrente, aldus VEH zelf.

"Sinds februari 2011 is de extra winstopslag die banken de consumenten rekenen fors gestegen. Zo zou de gemiddelde hypotheekrente van 4,7 procent bij 10 jaar rentevaste hypotheken eigenlijk 3,7 procent moeten zijn. Die laatste rente komt ook meer overeen met de hypotheekrente in ons omringende landen. Door de extra winstmarge voor banken betaalt een huiseigenaar met een hypotheek van 250.000 euro ruim 200 euro bruto per maand meer en wordt het moeilijker gemaakt om een nieuwe hypotheek af te sluiten. Een starter kan door deze hogere rente al snel enkele tienduizenden euro's minder lenen", aldus VEH.

Opvallend resultaat van de Rentebarometer is de sterke fluctuatie van de rentemarge ten tijde van het NMa-onderzoek in augustus 2010, dat op verzoek van VEH werd uitgevoerd. "Al bij de aankondiging van het onderzoek hebben de banken hun winstmarges onmiddellijk verlaagd, om ze vervolgens direct na publicatie van het onderzoek weer sterk te verhogen. Inmiddels staan de winstmarges weer op een hoog niveau van 0,85 procentpunt. Het voordeel van de lage rente die banken zelf op de kapitaalmarkt betalen komt niet terecht bij de klanten, maar stroomt direct naar de eigen kas."

VEH vindt deze situatie onacceptabel en dringt er bij de politiek en de NMa nadrukkelijk op aan om in te grijpen. Iedereen die protest wil aantekenen tegen de hoge winstmarges op hypotheken kan de petitie tekenen op eigenhuis.nl.
 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Peter - 17 september 2012

Jeetje Sjoerd, van politiek heb je geen kaas gegeten. En wil je alsjeblieft on-topic blijven?

Sjoerd - 17 september 2012

De burger wordt zoals gewoonlijk bestolen en na de verkiezingen weer de mond gesnoerd. Neem nou de jongste uitspraken van Ed Nijpels, voormalig leider van de VVD en Commissaris van DSB. Oud-VVD-leider Ed Nijpels zegt in de krant dat VVD en PvdA eerst samen om de tafel moeten en dat later het CDA kan aanschuiven. Ze zouden het voor het CDA aantrekkelijk kunnen maken door minister van Financiën Jan Kees de Jager (CDA) op zijn plaats te laten zitten. Hoe verzint deze VVD-er het. Dit is kiezersbedrog!! De kiezer heeft tot 3x toe duidelijk gemaakt dat men het CDA uitkotst inclusief De Jager. Wanneer de VVD of PVDA besluiten om de stem van het volk te negeren door een verliezer als De Jager te pleasen dan verliezen ze hun totale geloofwaardigheid. De burger heeft afgerekend met het CDA laat dit heel duidelijk zijn, dat is glashelder. Advies: 1. Rutte premier 2. Samsom Minister van Financien. 3. Kamp Minister van Defensie

Frank - 17 september 2012

@Sjoerd. Inderdaad je reactie is niet on-topic maar je slaat de spijker wel op zijn kop. Het is nu aan de winnaars van de verkiezingen om samen een kabinet te vormen. De verkiezingen hebben duidelijk gemaakt dat het voor het CDA de hoogste tijd is om voorlopig in de oppositiebanken plaats te nemen. Hopelijk zijn de VVD en de PVDA wijs genoeg om de verkiezingsuitslag serieus te nemen?

definancieeladviseur@gmail.com - 17 september 2012

Het bericht gaat toch over de woekerrente ? Schande eerst 10 jaar woekerpolis en nu al weer 5 jaar woekerrente. Oorzaak een politiek die totaal geen verstand heeft van financiele markten maar ook niet van financiele planning! Neem nou een stel van 22 jaar welke een huis kopen en deze voor de lening boven 50 % van de marktwaarde in 30 jaar moeten aflossen. Tijdens de groei van hun leven betalen ze te veel en vanaf hun 52e te weinig. Een AFM de dat allemaal voor die politieke financiele analfabeten ontwikkeld! En zo kan een stel van 52 ook een hypotheek nemen waarin ze tot hun 82e het deel boven 50 % van de marktwaarde mogen aflossen. Terwijl ze met 15 jaar minder pensioeninkomen gaan genieten en vaak al geen dure kinderen meer hoeven te onderhouden ! Volkomen idioot ! Oorzaak een AFM die dit allemaal beter acht. Terwijl ze net als toen de woekerpolis nu de woekerrente helemaal niet zien. En dan het verplicht aflossen ook al zo'n rare maatregel. Een modaal gezins inkomen van 2 x 33000 per jaar gaat vanaf pensioen 450, = netto p maand minder ontvangen terwijl door de verplichte aflossing hun hypotheeklast met 600, = per maand gaat dalen en LET OP vanwege geen kinderkosten meer neemt hun netto besteedbaar inkomen zelfs netto 450, = per maand toe. De AFM heeft een volslagen vreemde theorie en ......vult ....... Net zoals bankiers, woningbouwverenigingen- en zorginstellings- bestuurders. Nee SP is geen oplossing maar meer sociaal beleid wel . Stop de scheve verhoudingen en bestuur vanuit een sociaal standpunt dit land waar toch wel geldt ieder voor zichzelf en …………..

Jeffrey Leichel(ODIN) - 15 september 2012

En er is nog een aanvullende maatschappelijke reden om dit zo snel en hard mogelijk aan te pakken. Als bijv. 2 miljoen gezinnen 1% rente teveel betalen, wordt op jaarbasis dus ook ca. 1,75 MILJARD euro aan onnodige rente afgetrokken. Het is heel jammer dat de politiek dit soort dingen niet (wil) zien en liever de pijn bij de burger legt dan bij de wortel. Een (staats)hypotheekbank die Nederlands particulier OR bezit financiert tegen variabele rente en aankoopgarantie, levert voor 2 miljoen huizen een directe besparing voor huishoudens op van 10 miljard euro PER JAAR, een besparing op renteaftrek van 3,5 miljard euro PER JAAR en een omzet voor die bank van 5 miljard euro. En natuurlijk zijn er allerlei redenen om tegen zo'n aanpak te zijn, maar onthoud gewoon dat in het huidige systeem er maar 1 winnaar is van 14 miljard euro PER JAAR. En dat voelt gewoon niet goed.

Lees meer over
Huiseigenaar wil niet dat bank belt over aflossingsvrije hypotheek

Huiseigenaar wil niet dat bank belt over aflossingsvrije hypotheek

Hoewel een op de vier huiseigenaren heeft overwogen om hun lening om te zetten naar een annuïteitenhypotheek, zagen zij daarbij belemmeringen. Vooral de hoge...

"Hypotheekadviseurs en makelaars schieten tekort bij energieadvies"

"Hypotheekadviseurs en makelaars schieten tekort bij energieadvies"

Slechts 20 procent van de makelaars en hypotheekadviseurs adviseert klanten over energiebesparing en verduurzaming. Dat concludeert Vereniging Eigen Huis op basis...

VEH: NHG-premie moet omlaag

VEH: NHG-premie moet omlaag

De premie voor een hypotheek met NHG moet met ingang van 1 januari 2018 fors omlaag, vindt Vereniging Eigen Huis. VEH stelt dat sinds 2013 de koper bij het afsluiten...

"Erfpachtvoorstel Utrecht moet beter"

"Erfpachtvoorstel Utrecht moet beter"

De regeling die de gemeente Utrecht voorstelt om erfpacht eeuwigdurend te kunnen afkopen pakt te duur uit, vindt Vereniging Eigen Huis. De vereniging pleit in een...

Onderzoek Eigen huis: adviseur niet te vertrouwen

Onderzoek Eigen huis: adviseur niet te vertrouwen

Volgens imago-onderzoek van Vereniging Eigen Huis heeft niet meer dan 8 procent van de huizenbezitters en -kopers vertrouwen in hypotheekadviseurs. Daartegenover...

Online hypotheek berekenen vaak onbetrouwbaar voor 55+

Online hypotheek berekenen vaak onbetrouwbaar voor 55+

Veel websites van banken, verzekeraars en hypotheekketens zitten er bij het berekenen van de maximale hypotheek voor 55-plussers vaak tienduizenden euro’s...