Verbond kritisch over pensioenbuffers

Maarten Edixhoven

"Buffers gaan ten koste van transparantie, leiden tot complexiteit en subjectiviteit, dus nooit doen!” Dat zei Verbondsbestuurder Maarten Edixhoven (CEO Aegon Nederland) tijdens een pensioenconferentie van het Verbond, Netspar en de Pensioenfederatie in Den Haag.

Tijdens de conferentie werden de voorstellen uit het regeerakkoord onder de loep genomen. Namens de verzekeringssector noemde Edixhoven het positief dat het kabinet wil overstappen naar een persoonlijk pensioenvermogen met risicodeling en dat besloten is de doorsneesystematiek af te schaffen. "Wel is het cruciaal dat sociale partners daar nu ook daadwerkelijk invulling aan geven en niet enkel met cosmetische veranderingen komen.”

"In een systeem met persoonlijk pensioenvermogen zijn de eigendomsrechten helder en worden risico’s en rekeningen niet herverdeeld tussen groepen. Mensen weten wat van hen zelf is. Dat is transparant. Daarmee kan het vertrouwen in het stelsel verbeteren. En dat is hard nodig, omdat het vertrouwen tijdens de crisis fors is gedaald en de laatste jaren maar mondjesmaat stijgt."

Volgens Edixhoven hebben zowel jongeren als ouderen het gevoel dat zij niet meer krijgen wat hen toekomt. "Het is daarom cruciaal dat de doorsneesystematiek verdwijnt. Dit systeem past ook niet meer in een wereld met een flexibele arbeidsmarkt, een dynamische economie en de snelle stijging van het aantal zzp’ers. Buffers gaan ten koste van transparantie, leiden tot complexiteit en subjectiviteit, dus nooit doen!”

Daarnaast vindt het Verbond dat consumenten meer handelingsperspectief moeten krijgen en eigen keuzes belangrijker worden, zonder dat dit ten koste gaat van solidariteit en een adequate pensioenopbouw. Daarmee komt meer verantwoordelijkheid te liggen bij de deelnemer zelf. “We moeten de deelnemer helpen bij het maken van keuzes. Nieuwe technologieën en nudging kunnen daarbij helpen. Er zou ook meer ruimte moeten komen, bijvoorbeeld voor bedrijven, om zelf de uitvoerder te bepalen.”

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
"Berichtgeving Consumentenbond over beleid aflosboetes feitelijk onjuist"

"Berichtgeving Consumentenbond over beleid aflosboetes feitelijk onjuist"

"Dat wij klanten zouden benadelen, laat staan dat wij dat met opzet zouden doen, is niet juist." Aldus reageert Aegon op het persbericht waarin de Consumentenbond...

Consumentenbond: Aegon legt boeterente in eigen voordeel uit

Consumentenbond: Aegon legt boeterente in eigen voordeel uit

"Aegon Bank legt de regels voor het berekenen van boeterente bij het oversluiten van hypotheken structureel uit in het nadeel van de klant", zo stelt de Consumentenbond....

ASR is meest duurzame verzekeraar

ASR is meest duurzame verzekeraar

ASR is de meest duurzame verzekeraar van Nederland, Aegon is het zorgenkindje, zo blijkt uit het doorlopende beleidsonderzoek van de Eerlijke Verzekeringswijzer,...

Achmea, Aegon, ASR, NN en Vivat in nieuwe Europese stresstest

Achmea, Aegon, ASR, NN en Vivat in nieuwe Europese stresstest

EIOPA heeft Aegon, Nationale-Nederlanden en Achmea geselecteerd voor deelname aan een nieuwe stresstest. Op verzoek van DNB zullen ook ASR en Vivat aan de stresstest...

Kinderen nemen geldpatronen over van ouders

Kinderen nemen geldpatronen over van ouders

"Veertig procent van de mensen die aangeven slecht met geld om te kunnen gaan, heeft dit voorbeeld van hun ouders meegekregen", aldus onderzoek van Motivaction in...

Edixhoven: financiële sector heeft geen behoefte aan grote ego's

Edixhoven: financiële sector heeft geen behoefte aan grote ego's

“Eigenlijk hebben we het aan de strenge toezichthouders te danken dat nog geen Amazon of Alibaba zich heeft gemengd in de concurrentiestrijd", aldus Maarten...