Scheidslijn tussen advies en execution only onduidelijk

AFM (logo)

Marktpartijen geven in AFM-onderzoek aan dat het onduidelijk in hoeverre een belegger ondersteund kan worden in execution only dienstverlening, zonder dat er sprake is van advies. Tegelijkertijd vragen marktpartijen zich af of en in hoeverre zij een beperkte vorm van advies kunnen inrichten.

In een reactie zegt de AFM: "Wij willen in 2015 marktpartijen ondersteunen om beleggingsdienstverlening te ontwikkelen die tegemoet komt aan de diverse behoeftes en situaties van de klant. Als onderdeel hiervan willen wij onderzoeken in hoeverre wij de benoemde onduidelijkheden wat betreft wet- en regelgeving kunnen wegnemen of verminderen. Zo heeft de scheidslijn tussen execution only en advies onze aandacht. Wij verkennen welke rol wij daar kunnen spelen, om in gesprek met de markt meer guidance te geven op dit gebied. "

De beleggingsdienstverlening verplaatst zich - mede onder invloed van het provisieverbod - steeds meer van offline naar online. Marktpartijen zijn bezig met het vormgeven van hun dienstverlening in een online omgeving. Onderdelen van de dienstverlening worden online geautomatiseerd, zoals de inventarisatie of de monitoring van de portefeuille. Ook zijn er marktpartijen die een volledig online bedieningsconcept ontwikkelen. Daarnaast willen marktpartijen in toenemende mate gebruik maken van alternatieve vormen van communicatie, zoals het gebruik van telefoonapplicaties.

Het onderzoek laat verder onder meer zien dat "marktpartijen bezig zijn met de ontwikkeling van beleggingsdienstverlening waarin zij execution only beleggers een bepaalde vorm van ondersteuning aanbieden. Een aantal marktpartijen heeft hierin, in overleg met de AFM, al stappen gezet. Online tools moeten een belangrijke rol gaan spelen. Zo wordt nagedacht over een systeem waarin execution only beleggers periodiek inzicht wordt geboden in de volatiliteit van hun portefeuille. Verder zijn marktpartijen aan het nadenken over dienstverlening aan beleggers met een beperkte adviesbehoefte, zoals het geven van deeladvies of eenmalig advies".

Reactie toevoegen

 
Lees meer over
Gratis advies

Gratis advies

Ik vermoed dat een aantal lezers bij het lezen van deze titel al beginnen te hyperventileren: Advies is niet gratis! U heeft ongelijk. Wacht nog even met reageren...

Knab: "De offline adviseurs zijn duurder"

Knab: "De offline adviseurs zijn duurder"

Degenen die op zoek zijn naar de goedkoopste hypotheek mét advies, komen in 3 van de 4 onderzochte cases terecht bij een online adviseur. Dat stelt Knab op...

De waarde van advies

De waarde van advies

Laten we afspreken dat we het vanaf nu niet meer hebben over de kosten, maar over de prijs en de waarde van financieel advies. Aldus blogt Fred de Jong op www.newfinancialforum.nl. Financieel...

Zeven vragen aan... Dennis Jansen

Zeven vragen aan... Dennis Jansen

1. Wat drijft je als adviseur? Wat maakt jouw vak uniek? Mijn rol als financieel adviseur en directeur van Koopwoning Service Financieel in Huissen kun je vergelijken...

Ga ervan uit dat alles mogelijk is

Ga ervan uit dat alles mogelijk is

Denk out of the box, kijk over de schutting, ga ervan uit dat alles mogelijk is. Dat zijn enkele van de tips die directeur en mede-oprichter Cliff Hoffman van...

Local hero... Gijs Ubels

Local hero... Gijs Ubels

In de rubriek Local Hero stelt VVP samen met NH1816 het lokale advieskantoor centraal. Het belang van deze lokale helden voor de samenleving kan niet genoeg worden...