AFM kritisch over woonlastenverzekeringen

AFM (logo)

Veel woonlastenverzekeringen doen niet in alle gevallen wat de consument er van mag verwachten. Dat blijkt uit onderzoek dat de AFM recent heeft gedaan. De betrokken verzekeraars hebben toegezegd de producten te verbeteren waar dit wenselijk is.

 

De AFM houdt consumenten voor: "Wanneer u een dergelijke verzekering afsluit is het belangrijk om te realiseren dat deze polissen erg van elkaar kunnen verschillen in de dekking die ze bieden. Als u zelfstandige bent zijn mogelijk niet alle polissen voor u geschikt, bijvoorbeeld doordat zij lange wachttijden kennen tot het moment van uitkering of ongeschikte arbeidsongeschiktheidscriteria. Arbeidscontracten voor bepaalde tijd vallen bij sommige polissen niet onder de dekking, terwijl deze contracten steeds meer worden aangegaan. Wanneer u pas kort aan het werk bent en daarom bij mogelijke werkloosheid waarschijnlijk ook gedurende korte tijd een WW-uitkering krijgt, kan het zijn dat de dekking vanuit de woonlastenverzekering weinig toegevoegde waarde heeft, omdat deze daaraan gekoppeld is."

De meeste polissen zijn afhankelijk van de regelingen die de overheid heeft voor werkeloosheid en arbeidsongeschiktheid, zoals de Werkeloosheidswet (WW) en Wet Inkomen en Arbeid (WIA). De AFM vindt dat verzekeraars de polissen en de sociale zekerheidsregelingen goed op elkaar moeten laten aansluiten.

Volgens de AFM kan de consument ook besluiten een ander, goedkoper huis te kopen. "U heeft dan ook een lagere hypotheek en deze maandlasten zullen ook bij werkloosheid of arbeidsongeschiktheid beter te betalen zijn. Optie 3 is dat dat u bepaalde reserves heeft (zoals een spaarrekening) die voor een langere periode als overbrugging kunnen dienen. Het is verstandig om dit geld dan gedurende de looptijd van de hypotheek achter de hand te houden."

 

Lees meer over

Reacties

Frans Lampe 9 januari 2015

De AFM doet onderzoek naar de woonlastenverzekering? Dat is toch het werk van de adviseur. Liever dat zij hun duurbetaalde uren aan dringender zaken besteden en de marktwerking zijn werk laten doen, waardoor slechte polissen niet geadviseerd worden en vanzelf verdwijnen.

René van Manen 9 januari 2015

Het gevoel voor realiteitszin is weer ver te zoeken. Een ander, goedkoper huis zoeken vanuit een situatie van werkloosheid of arbeidsongeschiktheid is in veel gevallen natuurlijk geen optie....

Ken Yorukseven 9 januari 2015

Goed dat er onderzoek naar word gedaan, is toch belangrijk voor de consument en de markt, als je producten hebt die aansluiten bij de situatie van de klant heb dan kun je tenminste een oplossing bieden, ik ben heel benieuwd wat voor oplossingen de verzekeraars gaan bieden. Dit lijkt me juist (ook) een taak van de AFM, kijken of de aangeboden producten wel OK zijn, we willen toch graag goede producten en oplossingen voor onze klanten. "woonlastenpolissen met 1 jaar wachttijd" voor een zelfstandige? sorry, maar dit heb je toch ook bij de echte AOV ??? > alleen het na-eerstejaars risico verzekeren, dit lijkt me een keuze/risico die de ondernemer kiest/neemt, lijkt me niks mis mee, je zult alleen de voorwaarden goed naast elkaar moeten leggen. Zolang men niet doorschiet in de taakuitvoering lijkt het me een prima initiatief.

Chris de Bruin 9 januari 2015

Mmmmmm, matig verhaal. Dit soort producten moet je als consument niet zelf willen kopen, want dan kan het fout gaan. En een goede adviseur komt met een goed product, niet met een half product, en dan is er weinig aan de hand. De optie van de AFM om je huis maar te verkopen, lijkt me wat al te kort door de bocht. Iemand die een half jaar werkeloos is, gaat toch niet zijn huis verkopen? Beste AFM: als u zich nou vooral bezig houdt me het toezicht, dan doen wij dat met de advisering.

Paul Schoo 9 januari 2015

Weet iemand een werkloosheidsdekking voor een tijdelijke baan? Ik heb hem nog niet ontdekt. Terwijl de economie aanstuurt op sneller ontslag en tijdelijke banen om zo flexibel te kunnen zijn. Puntje wat de AFM al jaren over het hoofd ziet. En ja je kunt op de rem gaan staan als mensen duurder willen kopen, maar die stap terug doen is onmogelijk in de huidige economie. Dus een achter de feiten aan lopende opmerking.

Albert van der Poll 9 januari 2015

Moet de toezichthouder dit onderzoek doen? Is dit product approval? Open deur teksten: dat er bij woonlasten polissen veelal 1 jaar wachttijd is en het product daarmee vaak niet zo geschikt is voor zelfstandigen is gratuite kritiek. Net als mallotigheid als een goedkopere woning kopen, ik hoop dat ze bedoelden te zeggen metéén, en niet als je één keer WW of AO bent. Of sparen voor je werkloosheid en arbeidsongeschiktheid, ik moet de eerste nog tegenkomen die dat doet. Drie vakanties per jaar hebben meer prioriteit. Maar dat zal de volstrekt overbodige praktijkervaring wel zijn. De gegeven voorbeelden zijn allemaal zo dat de situatie niet past bij het product. Het lijkt me logisch dat er geen WW dekking is -laat staan voor een lange periode- bij iemand die via ene uitzendbureau werkt. Dan adviseer je die dekking ook niet , als je al hett en noodzaak van een WW dekking ziet. Het Probleemoplossend Vermogen van deze dekking is immers beperkt. 3. had dan aangegeven dat dit een complex product is wat beter niet zonder een goede inventarisatie, risicobepaling en goede uitleg via een professionele adviseur kan worden afgesloten. Om teleurstellingen te voorkomen. Had de grote roerganger Ab Flipse niet zo'n formule van product maal adviseur is opbrengst voor de consument? AFM lijkt het zo noodzakelijk advies hier geheel te negeren.

AFM: houd tijdig rekening met nieuwe leennormen

AFM: houd tijdig rekening met nieuwe leennormen

De AFM wijst consumenten erop dat per 1 januari 2018 de leennormen voor hypotheken wijzigen. De toezichthouder wijst erop dat de normen ook gelden voor degenen...

Dé ZZP’er bestaat niet, we kunnen wél oplossingen bedenken

Dé ZZP’er bestaat niet, we kunnen wél oplossingen bedenken

Op het moment van schrijven van deze column is er nog geen nieuw kabinet. En omdat begin september duidelijk werd dat sociale partners geen overeenstemming hebben...

AFM brengt pensioenregeling onder bij Nationale APF

AFM brengt pensioenregeling onder bij Nationale APF

De AFM gaat vanaf 1 januari 2018 de uitvoering van haar pensioenregeling voor de circa duizend deelnemers overbrengen van Pensioenfonds AFM naar De Nationale APF....

AFM-bestuurder wordt consultant

AFM-bestuurder wordt consultant

AFM-bestuurder Femke de Vries treedt op 1 januari 2018 in dienst als senior partner bij &samhoud consultancy. De reden voor de overstap is van persoonlijke...

Nog één week om mening over provisieverbod te ventileren

Nog één week om mening over provisieverbod te ventileren

Financieel adviseurs hebben nog één week om hun stem te laten horen over het provisieverbod. Onderzoeksbureau Decisio evalueert in samenwerking met...

AFM boetes van 20.000 euro voor twee advieskantoren

AFM boetes van 20.000 euro voor twee advieskantoren

 De AFM heeft boetes opgelegd van 20.000 euro aan fiinancieel adviseur Van der Aa uit Enschede en aan de Hypotheekexperts uit Almere. De twee lasten onder dwangsom...