Wederom nieuw laagterecord hypotheekrente

Woning verhuur via Pixabay

De concurrentie tussen geldverstrekkers zorgt momenteel voor een verdere daling van de hypotheekrente, schrijft De Hypotheekshop. De adviesketen: "Afgelopen week voerden ook alle grote aanbieders (Rabobank, ING, ABN Amro, Aegon, Florius) een verlaging van de tarieven door, waardoor wederom een nieuw laagterecord werd bereikt (totaalgemiddelde 1,74 procent).

"De daling van de hypotheekrente was vorige week groter dan gemiddeld, terwijl het hypotheekseizoen nog maar net is begonnen. De vraag komt daarom op of dit een voorbode is van opnieuw een forse daling van de hypotheekrente, zoals eerder ook in het derde kwartaal van vorig jaar het geval was. Daarbij is het ook van belang hoe de rente op staatsleningen zich de komende tijd ontwikkelt, die graadmeter is voor de hypotheekrente. De kapitaalmarktrente daalde vorige week als gevolg van de uitbraak van het coronavirus en de mogelijke gevolgen die dat kan hebben voor de wereldeconomie."

Aanvraagpiek houdt aan

Met ruim 39.000 hypotheekaanvragen belandde januari in de top vijf van maanden met het hoogste aantal aanvragen (gemeten sinds 2011, HDN). Van de laatste vier maanden staan er nu drie maanden in deze top vijf: ook oktober en november kenden een aanvraagpiek. Juni 2015 en november 2016 maken de top vijf vol. 

De Hypotheekshop: "Hoewel de meeste hypotheken nog altijd worden gesloten in verband met de aankoop van een woning, neemt het aandeel oversluitingen en verhogingen nog steeds toe. In januari betrof maar liefst één op de drie aanvragen een verzoek tot herfinanciering of extra opname. Vaak in verband met verbouwing of onderhoud aan de woning, maar ook voor schenking, pensioenaanvulling of een consumptieve besteding. De gedaalde rente en de gestegen huizenprijzen zijn hier uiteraard debet aan. Ook de hogere NHG-kostengrens zorgt voor een toename van het aantal aanvragen (per 1 januari geldt een maximale koopsom van 310.000 euro). Met name onder starters en jonge doorstromers, want de mogelijkheden voor oversluiten van een hypotheek zonder NHG naar een hypotheek met NHG zijn in 2020 beperkt: de woningwaarde mag niet meer boven de kostengrens liggen.

"Tot slot neemt in januari traditioneel ook het aantal aanvragen in verband met een relatiebreuk toe. Het kan daarbij zowel om een nieuwe hypotheekaanvraag gaan als om een aanpassing van een bestaande hypotheek, waarbij de vertrekkende partner hoofdelijk wordt ontslagen. Hoewel hier geen landelijke cijfers van zijn, melden veel vestigingen van ons een flinke stijging."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Komende weken meer duidelijkheid over impact coronacrisis op woningmarkt

Komende weken meer duidelijkheid over impact coronacrisis op woningmarkt

De Hypotheekshop ziet momenteel op de hypotheekmarkt een groot contrast tussen de huidige aanvraagpiek en de signalen voor de wat langere termijn. De tweede week...

De Hypotheekshop: "Vermijd paniek"

De Hypotheekshop: "Vermijd paniek"

De Hypotheekshop roept op om paniek op de hypotheekmarkt zoveel mogelijk te voorkomen. De adviesketen: "Dit door zorgvuldige communicatie en het vermijden van rigoureuze...

Van Bruggen Adviesgroep verwacht snel stijging hypotheekrente

Van Bruggen Adviesgroep verwacht snel stijging hypotheekrente

Van Bruggen Adviesgroep voorspelt een stijging van de hypotheekrentes als gevolg van de economische gevolgen van het coronavirus. Algemeen directeur Michiel Meijer:...

Nog geen effect coronavirus op huizenprijzen

Nog geen effect coronavirus op huizenprijzen

De Hypotheekshop verwacht op korte termijn geen effect van het coronavirus op de huizenprijzen, vanwege het grote tekort aan woningen, de lage rente en de goede...

Toetsrente hypotheken voor tweede kwartaal vijf procent

Toetsrente hypotheken voor tweede kwartaal vijf procent

De AFM heeft de toetsrente hypotheken voor het tweede kwartaal vastgesteld op ongewijzigd vijf procent. Elk kwartaal bepaalt de AFM de toetsrente voor hypotheken...

"Huizenmarkt bij uitbraak coronavirus niet buiten schot"

"Huizenmarkt bij uitbraak coronavirus niet buiten schot"

Het coronavirus kan ook de woningmarkt raken, denkt De Hypotheekshop. De adviesketen: "Vorige week werd in de media al gespeculeerd over de gevolgen voor de woningmarkt...

Hypotheek van de toekomst

Hypotheek van de toekomst

(door Mark de Rijke, De Hypotheekshop) Aan een volgend kabinet de schone taak om de hypotheek en de bijbehorende wetgeving in te richten met het oog op de toekomst. Begin...

De Hypotheekshop wil duidelijker regelgeving

De Hypotheekshop wil duidelijker regelgeving

Het is onwenselijk dat er momenteel op zoveel gebieden al zo lang onduidelijkheid heerst over wat wel of niet mag, schrijft De Hypotheekshop. De adviesketen: "Blijkbaar...

Nu ook 20 jaar vast lager dan variabel

Nu ook 20 jaar vast lager dan variabel

Niet alleen is de hypotheekrente op dit ogenblik lager dan ooit met een nieuw laagterecord van 1,68 procent (totaalgemiddelde), de verschillen tussen de renteperioden...

Lange renteperiode niet meer automatisch duurder

Lange renteperiode niet meer automatisch duurder

Een lange renteperiode is niet meer automatisch duurder, constateert De Hypotheekshop. De adviesketen: "Doordat de lange rentes al enkele jaren harder dalen dan...