Gratis bestaat niet

Mark de Rijke 2018 resized

(door Mark de Rijke, directeur De Hypotheekshop) In haar column op 26 januari in het FD spreekt econoom en publicist Erica Verdegaal haar verbazing uit over het inschakelen van financieel adviseurs door consumenten. Zij stelt daarin dat consumenten immers alles zelf kunnen op dit vlak. Alles is op het internet te vinden en via betrouwbare (niet-commerciële) sites haal je de juiste informatie (gratis) binnen, zodat je zelf een keuze kunt maken. Helaas gaat deze stelling van mevrouw Verdegaal hier op een aantal punten mank, en gaat zij voorbij aan een aantal belangrijke aspecten.

Organisaties als het Nibud en Wijzer in geldzaken spannen zich in om verantwoord financieel gedrag te stimuleren. Met toereikende financiële vaardigheden staan mensen immers sterker in het leven. Onze ervaring is dat er een grote groep mensen bestaat die financieel minder onderlegd én geïnteresseerd is dan bijvoorbeeld mevrouw Verdegaal. Zeker in het geval van grote financiële beslissingen die slechts een paar keer voorkomen in iemands leven, zoals de koop van een woning, is het daarom verstandig dat consumenten zich laten bijstaan.

Inschatting van de eigen situatie

Een tweede factor waar mevrouw Verdegaal aan voorbij gaat, is de kennis van de consument op dit gebied. Daarmee doel ik op de kennis die nodig is om de eigen situatie in te kunnen schatten: ‘Wat heb ik nu precies nodig?’ Natuurlijk is er heel veel informatie op het internet te vinden, maar wat heb ik daar aan als ik niet weet waar ik naar moet zoeken en ook niet weet wat nou in mijn situatie wel en niet belangrijk is? Bijvoorbeeld bij het afsluiten van een hypotheek. Is een geldigheidsduur van een hypotheekofferte voor vier maanden genoeg, moeten dat er misschien zes zijn? Kan ik mijn overwaarde tijdelijk overbruggen en voor hoe lang? En hoe wordt die in mijn situatie eigenlijk bepaald? Ik heb nog een fiscale eigen woning reserve en mijn partner heeft een schuld uit de verkoop van de vorige woning, wat kan ik dan nu verantwoord lenen? Welk bedrag moet ik verzekeren bij overlijden, zodat mijn nabestaanden kunnen blijven wonen? Wat te doen in geval van arbeidsongeschiktheid en pensionering? Waar loop ik tegen aan als zelfstandige of met een tijdelijk contract? Zomaar een aantal standaard vragen die adviseurs dagelijks krijgen, ik kan er nog vele noemen.

Financiële gezondheid

Het kan als een enorme verantwoordelijk voelen om de juiste keuzes te maken die je financiële gezondheid nu en in de toekomst bepalen. Mensen zijn daar begrijpelijkerwijs huiverig voor en hebben behoefte aan advies en ondersteuning. Je kunt tegenwoordig ook alle medische informatie googelen, en voor simpele kwaaltjes kom je er met behulp van het internet zelf wel uit, maar bij een serieuze gezondheidsklacht vertrouw je toch meer op de huisarts, die jouw situatie beter kan beoordelen. Financiële gezondheid is, net als lichamelijke en geestelijke gezondheid, van groot belang voor onze samenleving.

Eigen keus

Laat iedereen vooral voor zichzelf bepalen wanneer advies bij het maken van verantwoorde financiële beslissingen wel of niet nodig is. Overigens, een groot deel van de inkomsten van consumentenorganisaties bestaat uit leadvergoedingen afkomstig van aanbieders. Denk aan energiecollectieven, zonnepanelen of het vergelijken en afsluiten van financiële producten. Want gratis bestaat niet. 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Jos Leeser - Vermogensbeheer.nl 18 februari 2019

Helemaal mee eens! Ook in het beleggen zien dat veel mensen het zelf (denken te) kunnen. Er wordt makkelijk voorbij gegaan aan emoties die consumenten in weg zitten, zelfoverschatting, duiding en het naast zich neerleggen van de elementaire basisbeginselen. Mevrouw Verdegaal heeft hier te weinig oog voor.

Ron Klaver - Actus financieel advies 9 februari 2019

Helder verhaal waar ik het volledig mee eens ben. Op basis van mijn bijna 40 jarige ervaring durf ik te stellen, dat het doe-het-zelven met geld zaken grote risico’s met zich meebrengen. Daarbij pas na jaren blijkt wat er fout is gegaan. Iets even herstellen gaat dan niet meer en als het wel zou kunnen dan kost het veel geld. Ik beschouw het dan ook als mijn eerste taak om mijn relaties te behoeden voor hun grootste financiële blunders. Ik heb nog geen informatie op internet hierover gevonden.

Meer over
Paniek rond aflossingsvrij voorkomen

Paniek rond aflossingsvrij voorkomen

Voorkom paniek rond de aflossingsvrije hypotheek, schrijft De Hypotheekshop. De adviesketen: "Ten aanzien van de aflossingsvrije hypotheek hinkt de overheid merkbaar...

Markt aan zet

Markt aan zet

Verstrekking op basis van betaalgedrag/arbeidskansen in plaats van generieke  Nibud-normen is mede dankzij fintech-toepassingen steeds beter mogelijk. Alle...

Minpunten inkomensverklaring ondernemers

Minpunten inkomensverklaring ondernemers

De Hypotheekshop staat in haar maandmonitor stil bij minpunten bij de inkomensverklaring ondernemers. De adviesketen: "Ondernemers die een NHG-hypotheek aanvragen,...

De Hypotheekshop reageert op FD-column Verdegaal: gratis bestaat niet

De Hypotheekshop reageert op FD-column Verdegaal: gratis bestaat niet

In een reactie op de FD-column 26 januari van Erica Verdegaal stelt directeur Mark de Rijke van De Hypotheekshop in een blog op VVP Online: "Voor simpele kwaaltjes...

'Geen gezeur-bepaling' voor kleine hypotheken uitkomst

'Geen gezeur-bepaling' voor kleine hypotheken uitkomst

De Hypotheekshop zou een 'geen gezeur-bepaling' voor kleine hypotheken toejuichen. De adviesketen: "Wij zijn voorstander van een toetsingsvrije voet van indicatief...

Kosten-/winstopslag in hypotheekrente flink gestegen

Kosten-/winstopslag in hypotheekrente flink gestegen

De kosten-/winstopslag in de hypotheekrente lag in januari met gemiddeld 1,55 procentpunt hoger dan in januari 2018 (+0,30 procentpunt) en januari 2017 (+0,20 procentpunt)....