Veel te verbeteren aan Wft-examens nieuwe stijl

Studieboeken

Volgens adviseur Nico van Koesveld laten de ervaringen van zijn kinderen zien dat er nog heel wat te verbeteren is aan de Wft-examens nieuwe stijl.

Van Koesveld blogt: "Onredelijke Wft-opleidingseisen leggen de financiële branche plat. En bijna iedereen accepteert het op wat gepruttel na. Jos Koets schreef het al in zijn blog, pure geldklopperij en een cursus die onvoldoende aansluit op de werkelijke praktijk. We kunnen op de Veluwe moeilijk betaalbaar en gecertificeerd personeel vinden, dus boden twee van mijn kinderen, WO-studenten, aan om de Wft-studie naast hun huidige studie op te pakken zodat ze ook inzetbaar worden. Ik deel hier hun ervaring.

'Op 19 augustus het examen Wft schadeverzekering particulier gedaan. Van te voren de studiestof van Lindenhaeghe bestudeerd, de thuisstudiemethode. De stof over het kennis-onderdeel is prima, soms lastig op te maken wat nou precies de hoofdlijnen uit de stof zijn. Maar toch over het algemeen, de stof is eenvoudig onder de knie te krijgen.

"Met betrekking tot studeren van de vaardigheden, daar begonnen de problemen. Dit wordt kort toegelicht in de studiestof, maar naar mijn mening veel te weinig. Dit kan uitgebreider, wat zijn nou precies de vaardigheden die je moet beheersen en hoe beheers je deze?
"Na de studie te hebben afgerond, de oefenexamens van de Lindenhaeghe besteld. Prima examens, sloten echter alleen aan op de kennisvragen. De vaardigheden die al zo lastig te leren zijn, kun je nu ook niet oefenen.

"In mijn studiemethode, gebaseerd op zoveel mogelijk oefenen en herhalen, heb je goede oefenexamens nodig. Zodat je thuis kunt oefenen. Maar de enige mogelijkheid die Lindenhaeghe biedt is een ontzettend dure opleiding met lesdagen waarin je de studiestof kunt oefenen. Geldklopperij. En je moet in extra dagen investeren, wat in mijn geval onmogelijk was.

"Een andere ontevredenheid ligt bij het wft-examen. De vragen sloten niet aan op de studiestof. Waren sommige vragen überhaupt aan bod gekomen in de studiestof? Waar sloegen sommige vragen over vaardigheden op. En dan de mogelijke antwoorden. Met verschillende juiste redeneringen zijn er vaak meerdere antwoorden mogelijk.

"En wat doe je dan? Je neemt de gok. Dat is wat ik gedaan heb. Een groot deel van de antwoorden was gegokt. De uitslag? Een 6, op het randje geslaagd. Tevreden? Met de uitslag uiteindelijk wel, met het examen niet. Ik had liever een 8 gezien en een goed gevoel gehad over dit examen. Een examen waarna je zeker weet dat je de stof beheerst, dat je vakbekwaam bent. Dat weet ik nu nog steeds niet. Niet aan de hand van dit examen. Maar goed, geslaagd is geslaagd.'

Van Koesveld: "Deze ervaring geeft weer dat er nog veel te verbeteren is inzake de Wft-examens. Opleidingsinstituten moeten beter aansluiten op de eisen. Nu wordt er voor veel geld extra trainingen gegeven. Veel geld terwijl er dagelijks personeel wordt ontslagen en bedrijven failliet gaan door gebrek aan marge. Daar zijn uiteindelijk ook de opleidingsinstituten en de branche niet bij gebaat. Ik hoop dat dit praktische artikel bijdraagt aan betaalbare oplossingen door nog meer praktijkgericht de oefenvragen en examens zo in te richten dat dit op elkaar aansluit."
 

Reactie Lindenhaeghe

Lindenhaeghe zegt de onrust en (mogelijke) irritaties te begrijpen die bij financieel professionals leven ten aanzien van de examens nieuwe stijl. "Zoals de heer van Koesveld terecht aangeeft: 'De vaardigheden die al zo lastig te leren zijn, kun je bij een zelfstudie niet oefenen.' In onze dienstverlening bieden wij de klant maximale keuzevrijheid. Wij zijn van mening dat de financieel professional goed in staat is om zelf de gewenste studievorm te kiezen, geheel passend bij de wensen en persoonlijke (leef)situatie. Op onze website geven wij de klant per opleiding een uitgebreide productomschrijving. Daarbij geven wij expliciet per studievorm de verschillen aan. Wordt een zelfstudie geboekt, dan informeren wij ook nadien de klant over de mogelijkheden van een webcast en klassikale opleiding(en). In de twee laatstgenoemde opleidingen wordt de financieel professional extra getraind op de competenties vaardigheden en professioneel gedrag. Heeft de klant de WFt zelfstudie aangeschaft en blijkt – bij nader inzicht - dat men toch liever het klassikale lesprogramma wenst te volgen? Dan bieden wij onze klanten de mogelijkheid om met korting deze opleiding te boeken. Deze mogelijkheid bieden wij al sinds jaar en dag. Klachten met betrekking tot de examenvragen nieuwe stijl rapporteren wij namens onze klanten richting het CDFD; zo ook voor bovenstaande ervaring van de heer van Koesveld."

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Huub Hendriks - 18 november 2014

De verontwaardiging over het WFT examen is juist. Waar slaan sommige vragen bij het examen WFT (bij mij basis, particulier en zakelijk ) op. Inderdaad met verschillende redeneringen zijn vaak meerdere antwoorden goed. Ik heb toen ook gegokt. Resultaat een 6. Normaal altijd een 8 of een 9. Een zeer onbevredigend gevoel ondanks dat ik geslaagd ben. Dan heb ik nog een economisch- juridische HBO+ opleiding af. IK kan mij voorstellen dat de meeste collegae welke een MBO opleiding af hebben een zeer zware kluif aan de WFT examens krijgen. Een aantal vaardigheden zijn niet te leren en wordt een zeer subjectieve vraagstelling toegepast. Huub Hendriks

Frans Lampe - 10 september 2014

Ik vind dit heel nuttige informatie. Gezien echter de hooghartige houding van onze minister en de ivoren toren van het CDFD betwijfel ik of de informatie ooit aankomt. Het is voor mij wel een reden het examen uit te stellen in de hoop dat het wordt aangepast, dit is gewoon een loterij. Ik vraag mij ook nog steeds af het merendeel van de collega's al het plus examen heeft gedaan.

Jeffrey Leichel - 10 september 2014

Gisteren hoorde ik van iemand dat hij examen vermogen had gedaan. 13 mensen waren opgegaan, 11 gezakt. Het wordt een steeds grotere soap.

Thijs Oosterhuis - 10 september 2014

Deze ervaringen zijn identiek aan onze ervaringen. Mijn medewerker (HEAO) die recent examen deed, zakte nipt. Aangeboden lesstof sloot niet aan bij het examen. Lindenhaeghe heeft hier wel wat te verbeteren.

Albert van der Poll - 10 september 2014

En dan worden de jongeren nog niet gehinderd door praktische kennis, zo lees ik nu in mijn pe cursus een voorbeeld waarbij ik de hypotheekberekening zou moeten baseren op het te verwachten aanvangsalaris in een nog niet gevonden baan, maar daarbij niet mag uitgaan van het gemiddelde inkomen in zo'n baan, maar dien te onderzoeken wat het salaris van deze klant zou kunnen worden (specifieke info dus) een multiple choice vraag of ik met deze klant een hypotheektraject zou ingaan zou ik al fout hebben. Het zou gaan over actualiteiten maar de actuele verkorte adviesroute van de AFM komt nog niet voor: Net als bij het langlevenrisico moet ook bij overlijden volledig geïnventariseerd worden wat de gevolgen zij. De adviseur neemt de al bestaande voorzieningen mee en toetst of de woonlasten nog betaalbaar zijn volgens de wettelijke leennormen. Het voelt aan als een tombola. Praktijk/theorie oud/nieuw lastig hoor. Dus jongelui: laat papa Nico lekker bezig en kies een andere richting!

Social media = gewoon delen

Social media = gewoon delen

Op social media zit je als financieel adviseur niet voor jezelf, maar voor je klant; hij wordt er beter van. Aldus nico van koesveld, directeur-eigenaar van van...

Robot nog lang geen adviseur

Robot nog lang geen adviseur

‘Omarm een robot, ga voor advies’. Dat was het motto van de VVP Dag van het Topadvies 2018. De deelnemers kregen tal van tips hoe ze als financieel...

Adviestip: gebruik de kracht van social media

Adviestip: gebruik de kracht van social media

"Hoe maak je als kleinere speler in de financiële sector optimaal gebruik van social media. Niet alleen is social media een belangrijk informatiekanaal richting...

Omarm een robot, ga voor advies!

Omarm een robot, ga voor advies!

VVP organiseert op 20 juni 2018 op Landgoed De Horst in Driebergen Zeist (De Baak) voor de vierde keer de Dag van het Topadvies. Dit maal onder de titel: 'Omarm...

"Waarom wil Loket Hersteladvies niet samenwerken met adviseur?"

"Waarom wil Loket Hersteladvies niet samenwerken met adviseur?"

Het Loket Hersteladvies Beleggingsverzekeringen zou volgens hem moeten samenwerken met de financieel adviseur maar dat gebeurt nu niet, stelt financieel adviseur...

"Het provisieverbod is volledig doorgeslagen"

"Het provisieverbod is volledig doorgeslagen"

Het provisieverbod is volledig doorgeslagen, met als gevolg dat de massa verstoken blijft van passend advies. Dat blogt financieel adviseur Nico van Koesveld. ...

Van Koesveld wil meer transparante AFM

Van Koesveld wil meer transparante AFM

In zijn gesprek afgelopen week met de AFM over de PEplus-examens, heeft financieel adviseur Nico van Koesveld de toezichthouder ook voorgehouden transparanter te...

Brancheorganisaties blij met aangenomen moties Tweede Kamer over wft-examens

Brancheorganisaties blij met aangenomen moties Tweede Kamer over wft-examens

De brancheorganisaties Adfiz, CFD, NVF, NVGA en OvFD zijn blij dat de Tweede Kamer serieus gehoor heeft gegeven aan signalen uit de praktijk dat de invoering van...

AFM grijpt niet in bij PEplus-examens

AFM grijpt niet in bij PEplus-examens

De AFM vindt bijstelling van de PEplus-examens vooralsnog niet nodig. Wel wil de AFM in gesprek over de vraag of de examens voldoende aansluiten op de praktijk....

Van Koesveld start petitie tegen verhoging salarissen bankiers

Van Koesveld start petitie tegen verhoging salarissen bankiers

Financieel adviseur Nico van Koesveld uit Barneveld is een petitie begonnen tegen de verhoging van de salarissen van de topbestuurders van ING en ABN Amro. Onder...