Independer: forse stijging aantal woningbranden

brandje blussen

In 2022 waren er 7.700 woningbranden in ons land. Vooral in Friesland was de stijging met één derde fors te noemen. Maar ook in Zeeland en Flevoland moest de brandweer vorig jaar veel vaker uitrukken. Dit blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van het Geïntegreerd Meldkamer Systeem (GMS) van de brandweer. Landelijk was er een stijging van zo'n 10 procent ten opzichte van een jaar eerder.

Nergens in Nederland steeg het aantal woningbranden zo hard als in Friesland. Het aantal branden nam hier vorig jaar met één derde toe ten opzichte van 2021. Ook in Zeeland (+29,3%) en Flevoland (+26%) had de brandweer het veel drukker in 2022.

Alleen in Overijssel daalde het aantal woningbranden (-3,7%). “Dat betekent overigens niet dat we verwachten dat daar nu ook meteen de premie voor de inboedel en opstalverzekering zullen dalen. Natuurlijk is de kans op brand wel een factor die mede de premie bepaalt. Maar de kosten van herstel en andere kansen op schade, dan kun je denken aan bijvoorbeeld waterschade, spelen ook een rol. Het is een combinatie van meerdere factoren”, legt Michel Ypma uit, expert woonverzekeringen bij Independer. 

Januari, februari, maart, april, november en december waren in 2022 de koudste maanden van het jaar. Dit zijn ook de maanden waar de meeste woningbranden werden gemeld: 4.525. Dit zijn ruim 40 procent meer branden dan tijdens de warmere maanden mei tot en met oktober. “Het zou kunnen zijn dat mensen meer zijn gaan bijstoken met houtkachels, vanwege de gestegen energiekosten. Maar dan moet de schoorsteen wel goed in orde zijn. Verzekeraars kunnen anders moeilijk gaan doen met het vergoeden van de schade bij een schoorsteenbrand”, aldus Ypma.  

De trend zet zich ook in 2023 voort. In januari 2022, nog voordat de oorlog in Oekraïne begon, waren er 779 woningbranden in deze maand. In januari 2023 is dat opgelopen tot 959 branden, dat is een stijging van bijna een kwart in één jaar tijd. 

De ‘veiligste provincies’, met naar verhouding de minste woningbranden, zijn Overijssel (7,6), Noord-Holland (8,8), en Utrecht (9,2). Ypma: ”Verzekeraars kijken ook naar deze regionale verschillen en stemmen de premie hierop af. Dat kan zelfs zo fijnmazig dat er verschillen ontstaan tussen twee verschillende postcodes in dezelfde wijk”.

Reactie toevoegen

 
Independer ziet klanten worstelen met gestegen rente overbruggingshypotheek

Independer ziet klanten worstelen met gestegen rente overbruggingshypotheek

Independer constateert dat mensen met een overbruggingshypotheek worstelen met de stijgende rente. Marga Lankreijer-Kos, Domeinmanager Hypotheken: “Een groot...

Aantal leenaanvragen stijgt fors, bedrag gemiddeld ruim 14.000 euro

Aantal leenaanvragen stijgt fors, bedrag gemiddeld ruim 14.000 euro

Voor grote uitgaven wordt veel vaker geld geleend. Het aantal leenaanvragen steeg afgelopen jaar met bijna achttien procent. Het gewenste gemiddelde leenbedrag is...

Independer en iptiQ lanceren nieuwe autoverzekering

Independer en iptiQ lanceren nieuwe autoverzekering

De samenwerking tussen Independer en Swiss Re’s digitale verzekeraar iptiQ is uitgebreid met een nieuwe autoverzekering onder het merk Mintley. Eerder lanceerden...

Independer draagt reviews hypotheekkantoren over aan klantenvertellen

Independer draagt reviews hypotheekkantoren over aan klantenvertellen

Independer heeft de reviews van hypotheekkantoren overgedragen aan klantenvertellen. Marga Lankreijer, manager hypotheken bij Independer: “Aangezien deze reviews...

"Nederlanders kiezen massaal voor hoger eigen risico zorgpremie"

"Nederlanders kiezen massaal voor hoger eigen risico zorgpremie"

Steeds meer Nederlanders kiezen voor een maximaal eigen risico bij hun zorgverzekering, stelt Independer. In 2020 koos een kwart voor het bedrag van 885 euro, nu...

Independer en Van Bruggen Adviesgroep werken samen bij hypotheekadvies

Independer en Van Bruggen Adviesgroep werken samen bij hypotheekadvies

Vergelijkingsplatform Independer gaat samenwerken met Van Bruggen Adviesgroep. Naast dat de consument bij Independer online zelf een hypotheek kan afsluiten, kan...

Bijna helft Nederlanders bang stijgende zorgpremie niet meer te kunnen betalen

Bijna helft Nederlanders bang stijgende zorgpremie niet meer te kunnen betalen

Ruim twee van de vijf Nederlanders is bang de zorgverzekering niet langer te kunnen betalen, zo blijkt uit onderzoek in opdracht van Independer uitgevoerd door Q&A...

"Verhuurdersgarantie Airbnb geen vervanging woonverzekering"

"Verhuurdersgarantie Airbnb geen vervanging woonverzekering"

De verhuurdersgarantie van Airbnb is geen vervanging van de woonverzekering, stelt Independer. Verzekeringsexpert Michel Ypma: “Er wordt namelijk best veel...

Allianz Direct winnaar Independer Award Auto 2022

Allianz Direct winnaar Independer Award Auto 2022

Allianz Direct heeft de Independer Award Auto 2022 gewonnen. Op nummer 2 is InShared geëindigd en net daarachter FBTO op een derde plaats. Independer reikt...

Independer en iptiQ komen met woonverzekering Mintley

Independer en iptiQ komen met woonverzekering Mintley

Independer breidt de samenwerking met risicodrager iptiQ uit in de vorm van de woonverzekering Mintley. Deze polis kan exclusief worden vergeleken en afgesloten...