Kifid wijst klacht over boeterente af

Kifid kantoor

(Kifid-uitspraak GC 2023-0134, bindend) De consumenten hebben Florius verzocht om de lopende rentevastperiode open te breken, waarna zij een aanbod is gedaan. De consumenten stellen dat de bank daarbij de vergoeding voor vervroegd aflossen (VVA) te hoog heeft vastgesteld. Lopende de interne klacht bij de bank hebben de consumenten het aanbod niet aanvaard, omdat de consumenten nog geen reactie hadden op de klacht over de berekening van de VVA. De Geschillencommissie oordeelt dat de VVA op correcte wijze is berekend en het al dan niet aanvaarden van het aanbod van de bank in de risicosfeer van de consumenten moet blijven. De vordering wordt afgewezen.

De consumenten hebben sinds 2012 een hypothecaire lening bij de bank. Voor het aflossingsvrije deel van de lening (leningdeel) hebben de consumenten in 2015 een nieuwe overeenkomst gesloten met een rentevastperiode van 15 jaar - tot 1 augustus 2030 - tegen een rentetarief van 2,8 procent. In april 2022 hebben de consumenten de bank het verzoek gedaan om de rentevast-periode van het leningdeel open te breken. Van de bank hebben de consumenten op of omstreeks 8 april 2022 een 'Voorlopige berekening' ontvangen, waarin zij zijn geïnformeerd dat bij het openbreken van de lopende rentevastperiode een vergoeding voor vervroegd aflossen (hierna; “VVA”) aan de bank verschuldigd is van 2.801,03 euro.

De consumenten hebben vragen gesteld over de berekening van de VVA en hebben gesteld dat de berekening niet correct is, omdat de consumenten bij gelijkblijvende looptijd van de rentevastperiode van dit leningdeel voor de  resterende rentevast-periode van 2,8 naar 2,81 procent rente gaan en daarmee meer rente gaan betalen. Florius wordt verzocht een aangepaste berekening te sturen voorzien van de rente van 2.81 procent en zonder VVA.

Florius heeft de consumenten geïnformeerd dat de bank de VVA berekent aan de hand van een vergelijkingsrente, die afhankelijk is van de actuele rente behorend bij de resterende rentevastperiode. De rente die de consumenten nieuw afsluit is niet van belang bij het bepalen van de hoogte van de vergoeding voor vervroegd aflossen.

De consumenten hebben de op 7 april 2022 voorgestelde rente van 2,81 procent niet aangevraagd bij de bank in afwachting van de uitkomst van de klacht over de berekening van de VVA. Zij vorderen dat de rente van 2,81 procent gestand wordt gedaan en dat de vergoeding voor vervroegd aflossen op correcte wijze wordt berekend.

De vraag die aan de commissie is voorgelegd is of de bank de vergoeding voor vervroegd aflossen verkeerd heeft berekend en/of de bank haar informatieplicht in de precontractuele fase heeft geschonden. Bij een bevestigend antwoord, moet worden gekeken of de bank de consumenten een schadevergoeding verschuldigd is.

De commissie is van oordeel dat de vergoeding voor vervroegd aflossen op correcte wijze is berekend en de bank geen informatieplicht heeft geschonden, waardoor de bank geen schadevergoeding is verschuldigd aan de consumenten.

Reactie toevoegen

 
ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior Financieel Advies en Veldhuis Advies zijn de finalisten van de VVP Advies Award 2023. “Deze kantoren – die net als de andere drie...

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

De pilot ‘Duurhuur’, van NHG, Aegon, BLG Wonen, Florius, ING en Vereniging Eigen Huis is geen succes geworden en is beëindigd. Er was onvoldoende...

Halve finale Advies Award 2023 in beeld…

Halve finale Advies Award 2023 in beeld…

De drie finalisten van de Advies Award 2023 zijn inmiddels bekend. Van de spannende halve finale, die 6 september werd gehouden, heeft Jeffrey Korte een korte sfeerimpressie...

Finalisten Advies Award 2023 in beeld

Finalisten Advies Award 2023 in beeld

ABC Pensioen, Sinior Financieel Advies en Veldhuis Advies zijn de finalisten van de VVP Advies Award 2023.  Ze waren al winnaar in hun eigen categorie, resp....

Kifid: geen tegenbewijs, geen aanvullende uitkering

Kifid: geen tegenbewijs, geen aanvullende uitkering

(Kifid-uitspraak GC 2023-0616) De consument heeft op 24 november 2021 bezwaar gemaakt tegen de beslissing van Achmea Schade (Interpolis) in 2005 om geen verdere...

Kifid: opnieuw ingediende klacht niet behandelbaar

Kifid: opnieuw ingediende klacht niet behandelbaar

(Kifid-uitspraak GC 2023-0615, bindend) De consument klaagt over de (totstandkoming van de) second opinion van met betrekking tot een rechtsbijstandverzekering van...

Kifid: terechte verwachting van consument is nog geen toezegging van de bank

Kifid: terechte verwachting van consument is nog geen toezegging van de bank

(Kifid-uitspraak GC 2023-0614) Consumenten doen bij ABN Amro een hypotheekaanvraag zonder advies. Ze hebben het idee dat de hypotheekaanvraag wordt toegewezen, maar...

Kifid: klacht over registratie deels niet-behandelbaar deels gegrond

Kifid: klacht over registratie deels niet-behandelbaar deels gegrond

(Kifid-uitspraak GC 2023-0587) De consument heeft een klacht ingediend over de registratie van zijn persoonsgegevens in het EVR door Nationale-Nederlanden Schade....

Kifid: klacht over late afwijzing financieringsaanvraag ongegrond

Kifid: klacht over late afwijzing financieringsaanvraag ongegrond

(Kifid-uitspraak GC 2023-0588) ASR heeft kort voor de overdracht een financieringsaanvraag afgewezen. Consumenten klagen bij Kifid over de communicatie van de verzekeraar...

En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2023 zijn...

En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2023 zijn...

Buro Philip van den Hurk (Particulier), Veldhuis Advies (Zakelijk), Sinior Financieel Advies (Hypotheken), ABC Pensioen (Pensioen), Noventas (Niche) en Van Steensel...