Kifid wijst klacht over boeterente af

Kifid kantoor

(Kifid-uitspraak GC 2023-0134, bindend) De consumenten hebben Florius verzocht om de lopende rentevastperiode open te breken, waarna zij een aanbod is gedaan. De consumenten stellen dat de bank daarbij de vergoeding voor vervroegd aflossen (VVA) te hoog heeft vastgesteld. Lopende de interne klacht bij de bank hebben de consumenten het aanbod niet aanvaard, omdat de consumenten nog geen reactie hadden op de klacht over de berekening van de VVA. De Geschillencommissie oordeelt dat de VVA op correcte wijze is berekend en het al dan niet aanvaarden van het aanbod van de bank in de risicosfeer van de consumenten moet blijven. De vordering wordt afgewezen.

De consumenten hebben sinds 2012 een hypothecaire lening bij de bank. Voor het aflossingsvrije deel van de lening (leningdeel) hebben de consumenten in 2015 een nieuwe overeenkomst gesloten met een rentevastperiode van 15 jaar - tot 1 augustus 2030 - tegen een rentetarief van 2,8 procent. In april 2022 hebben de consumenten de bank het verzoek gedaan om de rentevast-periode van het leningdeel open te breken. Van de bank hebben de consumenten op of omstreeks 8 april 2022 een 'Voorlopige berekening' ontvangen, waarin zij zijn geïnformeerd dat bij het openbreken van de lopende rentevastperiode een vergoeding voor vervroegd aflossen (hierna; “VVA”) aan de bank verschuldigd is van 2.801,03 euro.

De consumenten hebben vragen gesteld over de berekening van de VVA en hebben gesteld dat de berekening niet correct is, omdat de consumenten bij gelijkblijvende looptijd van de rentevastperiode van dit leningdeel voor de  resterende rentevast-periode van 2,8 naar 2,81 procent rente gaan en daarmee meer rente gaan betalen. Florius wordt verzocht een aangepaste berekening te sturen voorzien van de rente van 2.81 procent en zonder VVA.

Florius heeft de consumenten geïnformeerd dat de bank de VVA berekent aan de hand van een vergelijkingsrente, die afhankelijk is van de actuele rente behorend bij de resterende rentevastperiode. De rente die de consumenten nieuw afsluit is niet van belang bij het bepalen van de hoogte van de vergoeding voor vervroegd aflossen.

De consumenten hebben de op 7 april 2022 voorgestelde rente van 2,81 procent niet aangevraagd bij de bank in afwachting van de uitkomst van de klacht over de berekening van de VVA. Zij vorderen dat de rente van 2,81 procent gestand wordt gedaan en dat de vergoeding voor vervroegd aflossen op correcte wijze wordt berekend.

De vraag die aan de commissie is voorgelegd is of de bank de vergoeding voor vervroegd aflossen verkeerd heeft berekend en/of de bank haar informatieplicht in de precontractuele fase heeft geschonden. Bij een bevestigend antwoord, moet worden gekeken of de bank de consumenten een schadevergoeding verschuldigd is.

De commissie is van oordeel dat de vergoeding voor vervroegd aflossen op correcte wijze is berekend en de bank geen informatieplicht heeft geschonden, waardoor de bank geen schadevergoeding is verschuldigd aan de consumenten.

Reactie toevoegen

 
Zekerheuts trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Zekerheuts trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Medewerkers van Zekerheuts tonen trots de poster van  de VVP Advies Award 2024, nadat het kantoor is genomineerd in de categorie Zakelijk Advies. Johan van...

Advies met M.I.N.T. voor tweede keer genomineerd voor VVP Advies Award

Advies met M.I.N.T. voor tweede keer genomineerd voor VVP Advies Award

Advies met M.I.N.T. is voor de tweede keer genomineerd voor de VVP Advies Award in de categorie Hypotheek Advies. "Weet je nog dat Advies met M.I.N.T. in 2022 genomineerd...

Van der Doelen trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Van der Doelen trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Trots. Dat is Ruud van der Doelen van Van der Doelen, genomineerd in de categorie Particulier Advies. Het kantoor telt in totaal vijftien medewerkers en heeft...

Nominatie 123Advies voor Advies Award enthousiast ontvangen

Nominatie 123Advies voor Advies Award enthousiast ontvangen

Feest bij 123Advies. Het team van 123Advies, in totaal bestaande uit zes hypotheekadviseurs, acht assistent hypotheekadviseurs en één verzekeringsadviseur,...

Parkstad Adviesgroep blij met nominatie VVP Advies Award 2024

Parkstad Adviesgroep blij met nominatie VVP Advies Award 2024

"Super blij dat we zijn uitgeroepen tot een van de beste advieskantoren van Nederland”, aldus Kim Cremers van Parkstad Adviesgroep. Dit adviesbedrijf is...

DuGardijn zet Advies Award in op stagemarkt Hogeschool

DuGardijn zet Advies Award in op stagemarkt Hogeschool

"Twee van onze collega's hebben de raamposter ingelijst meegenomen naar de stagemarkt van Hogeschool Saxion in Enschede", aldus Rowan du Gardijn van duGardijn,...

PensioenVizier trots op nominatie VVP Advies Award 2024

PensioenVizier trots op nominatie VVP Advies Award 2024

“We zijn ontzettend blij en voelen ons vereerd dat wij genomineerd zijn voor de VVP Advies Award 2024 in de categorie Pensioen. Het bedrijf is de afgelopen...

Dit zijn de 17 genomineerden voor de VVP Advies Award 2024

Dit zijn de 17 genomineerden voor de VVP Advies Award 2024

De jury van de VVP Advies Award 2024 heeft de namen bekend gemaakt van de meest klantgerichte advieskantoren van Nederland in de categorieën Particulier Advies,...

Florius van start met brondatacoach

Florius van start met brondatacoach

Florius is gestart met een brondatacoach die hypotheekadviseurs ondersteunt bij het gebruik van brondata voor een snellere verwerking van hypotheekaanvragen.Dit...

Special Duurzaam Advies VVP en INSVER: winst in alle opzichten

Special Duurzaam Advies VVP en INSVER: winst in alle opzichten

Duurzaamheid is een onderdeel van modern ondernemerschap. Iedere adviseur zal actie moeten ondernemen. Aldus Kees Dullemond (INSVER) in de special Duurzaam Advies...