Kifid wijst klacht over boeterente af

Kifid kantoor

(Kifid-uitspraak GC 2023-0134, bindend) De consumenten hebben Florius verzocht om de lopende rentevastperiode open te breken, waarna zij een aanbod is gedaan. De consumenten stellen dat de bank daarbij de vergoeding voor vervroegd aflossen (VVA) te hoog heeft vastgesteld. Lopende de interne klacht bij de bank hebben de consumenten het aanbod niet aanvaard, omdat de consumenten nog geen reactie hadden op de klacht over de berekening van de VVA. De Geschillencommissie oordeelt dat de VVA op correcte wijze is berekend en het al dan niet aanvaarden van het aanbod van de bank in de risicosfeer van de consumenten moet blijven. De vordering wordt afgewezen.

De consumenten hebben sinds 2012 een hypothecaire lening bij de bank. Voor het aflossingsvrije deel van de lening (leningdeel) hebben de consumenten in 2015 een nieuwe overeenkomst gesloten met een rentevastperiode van 15 jaar - tot 1 augustus 2030 - tegen een rentetarief van 2,8 procent. In april 2022 hebben de consumenten de bank het verzoek gedaan om de rentevast-periode van het leningdeel open te breken. Van de bank hebben de consumenten op of omstreeks 8 april 2022 een 'Voorlopige berekening' ontvangen, waarin zij zijn geïnformeerd dat bij het openbreken van de lopende rentevastperiode een vergoeding voor vervroegd aflossen (hierna; “VVA”) aan de bank verschuldigd is van 2.801,03 euro.

De consumenten hebben vragen gesteld over de berekening van de VVA en hebben gesteld dat de berekening niet correct is, omdat de consumenten bij gelijkblijvende looptijd van de rentevastperiode van dit leningdeel voor de  resterende rentevast-periode van 2,8 naar 2,81 procent rente gaan en daarmee meer rente gaan betalen. Florius wordt verzocht een aangepaste berekening te sturen voorzien van de rente van 2.81 procent en zonder VVA.

Florius heeft de consumenten geïnformeerd dat de bank de VVA berekent aan de hand van een vergelijkingsrente, die afhankelijk is van de actuele rente behorend bij de resterende rentevastperiode. De rente die de consumenten nieuw afsluit is niet van belang bij het bepalen van de hoogte van de vergoeding voor vervroegd aflossen.

De consumenten hebben de op 7 april 2022 voorgestelde rente van 2,81 procent niet aangevraagd bij de bank in afwachting van de uitkomst van de klacht over de berekening van de VVA. Zij vorderen dat de rente van 2,81 procent gestand wordt gedaan en dat de vergoeding voor vervroegd aflossen op correcte wijze wordt berekend.

De vraag die aan de commissie is voorgelegd is of de bank de vergoeding voor vervroegd aflossen verkeerd heeft berekend en/of de bank haar informatieplicht in de precontractuele fase heeft geschonden. Bij een bevestigend antwoord, moet worden gekeken of de bank de consumenten een schadevergoeding verschuldigd is.

De commissie is van oordeel dat de vergoeding voor vervroegd aflossen op correcte wijze is berekend en de bank geen informatieplicht heeft geschonden, waardoor de bank geen schadevergoeding is verschuldigd aan de consumenten.

Reactie toevoegen

 
Florius wint drie Gouden Lotus Awards

Florius wint drie Gouden Lotus Awards

Florius heeft drie Gouden Lotus Awards - een initiatief van het vakblad InFinance en Hypotheek Business Club - in de wacht gesleept. Niet alleen werd Florius door...

Kifid: redelijk vermoeden van fraude telt niet

Kifid: redelijk vermoeden van fraude telt niet

(Kifid-uitspraak GC 2023-0379, bindend) De Geschillencommissie Kifid is van oordeel dat verzekeraar Rhion de persoonsgegevens van de consument ten onrechte heeft...

Vanuit eigen adviespakket actuele leninggegevens opvragen bij Florius

Vanuit eigen adviespakket actuele leninggegevens opvragen bij Florius

Florius implementeert een nieuwe mogelijkheid via HDN waarmee de adviseur de actuele leninggegevens van Florius-klanten direct kan opvragen in zijn eigen adviespakket....

Sinior trots op nominatie VVP Advies Award 2023

Sinior trots op nominatie VVP Advies Award 2023

Ninorta Demir van Sinior Financieel Advies en Hypotheken is supertrots op de nominatie voor de Advies Award 2023 in de categorie Hypotheken en dat staalt ze samen...

Rondetafel duurzaamheid: Versnellen verduurzaming kan alleen gezamenlijk

Rondetafel duurzaamheid: Versnellen verduurzaming kan alleen gezamenlijk

Hoe kunnen we als financiële sector verduurzaming versnellen? Dat was de hamvraag tijdens het door Financieel Zeker georganiseerde rondetafelgesprek in Cultuur...

By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

Annelies Schoonderbeek van By Annelies uit Zwolle, één van de drie genomineerden in de categorie Hypotheek Advies, is blij met de nominatie voor...

Ook vestiging Arnhem van Buro Philip van den Hurk viert nominatie Advies Award

Ook vestiging Arnhem van Buro Philip van den Hurk viert nominatie Advies Award

Nadat eerder het team van Buro Philip van den Hurk vestiging Eindhoven de redactie van VVP liet weten blij te zijn met de nominatie voor de Advies Award 2023 in...

Veldhuis Advies trakteert op taart na nominatie VVP Advies Award

Veldhuis Advies trakteert op taart na nominatie VVP Advies Award

Veldhuis Advies trakteert op taart nadat ze - samen met twee andere kantoren - zijn genomineerd in de categorie Zakelijk Advies van de VVP Advies Award 2023. Het...

Thomas verzekert genomineerd in categorie Starters VVP Advies Award 2023

Thomas verzekert genomineerd in categorie Starters VVP Advies Award 2023

Thomas van Uunen van Thomas verzekert, één van de drie genomineerden in de categorie Starters, is verheugd met zijn nominatie voor de VVP Advies...

T&W Tilburg viert nominatie Advies Award 2023

T&W Tilburg viert nominatie Advies Award 2023

T&W Tilburg, één van de drie genomineerden in de categorie Zakelijk Advies, is blij met de nominatie voor de VVP Advies Award 2023. Het adviesbedrijf...