Minister houdt vast aan overstapseizoen bij zorgverzekering

Operatiekamer via Pixabay 2

Minister Kuipers vindt het niet gewenst dat zorgverzekerden elk moment van het jaar kunnen overstappen. Dat schrijft hij in een reactie op vragen van Radar. In het consumentenprogramma werd ingegaan op de contracteerproblematiek (lang niet alle contracten tussen zorgverzekeraars en zorgverleners worden voor de deadline van 12 november afgesloten, waardoor de verzekerde in onzekerheid verkeert. Overigens worden volgens Radar patiënten vaak ook niet op de hoogte gebracht als hun zorg niet gecontracteerd is).

Naar aanleiding van het item wil de PvdA behoud van overstaprecht: “Een overstaprecht voor patiënten betekent dat als verzekeraars nog geen zekerheid kunnen geven over contracten op 12 november, dan blijf je je overstaprecht behouden. Je hebt dan dus in het nieuwe jaar alsnog het recht om een nieuwe zorgverzekeraar te kiezen. Op die manier komt een zorgverzekeraar onder druk om de contracten tijdig af te sluiten en anderzijds dat patiënten het recht behouden een nieuwe verzekering af te sluiten het nieuwe jaar.”

De minister ziet echter “belangrijke nadelen wanneer verzekerden op elk moment van het jaar kunnen overstappen. Ik noem er drie: het vervallen van het overstapseizoen als moment waar verzekeraars stevige concurrentiedruk voelen om verzekerden een scherpe premie aan te bieden, omdat verzekerden anders weglopen naar een andere verzekeraar. Risico van het hele jaar door kunnen overstappen is dus hogere premies door zwakke concurrentie.

“Een ander belangrijk nadeel is dat het jaarlijkse overstapseizoen een trigger voor verzekerden is om te checken of zij nog de meest passende zorgverzekering hebben, en dat zonder een overstapseizoen de prikkel voor verzekerden om hierop te letten verzwakt.

“Een derde belangrijk nadeel is dat verzekerden – indien overstappen het hele jaar door mogelijk gemaakt wordt - dan de mogelijkheid krijgen om, als zij daadwerkelijk zorg nodig hebben, op dat moment voor een andere polis met een ruimere dekking kunnen kiezen, en bijvoorbeeld dan juist geen vrijwillig eigen risico kunnen kiezen. Gevolg daarvan is dat verzekeraars overstappers in dat geval begrijpelijkerwijs als relatief slechte risico’s zullen gaan beschouwen. Dat geeft druk op de acceptatieplicht en het verbod op premiedifferentiatie, twee elementen van de Zvw waarmee wij in Nederland de solidariteit tussen gezond en ziek realiseren. Risico van het hele jaar door over kunnen stappen is dus dat de risicosolidariteit tussen gezond en ziek onder druk komt”.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Bijna 40 procent krijgt onverwachte rekening na bezoek zorgverlener zonder contract

Bijna 40 procent krijgt onverwachte rekening na bezoek zorgverlener zonder contract

Van de mensen die naar een zorgverlener gaan waarmee hun zorgverzekeraar geen contract heeft, is bijna 40 procent van tevoren niet op de hoogte van de financiële...

Minister: geen interventies bij contractering

Minister: geen interventies bij contractering

Minister Kuipers zegt geen brede signalen te hebben die erop duiden dat de zorgcontractering met het oog op 2024 moeizaam verloopt. De minister: "Ik wil waken voor...

"Zorgverzekeringslasten stijgen het hardst voor meest zorgbehoevenden"

"Zorgverzekeringslasten stijgen het hardst voor meest zorgbehoevenden"

De stijging van de premie van de zorgverzekering in combinatie met de daling van de zorgtoeslag raakt vooral de meest zorgbehoevenden hard. Aldus Poliswijzer, dat...

NN Zorg Voordelig nu ook voor adviseurs

NN Zorg Voordelig nu ook voor adviseurs

Anders dan vorig seizoen hebben financieel adviseurs dit keer toegang tot de polis Zorg Voordelig van Nationale-Nederlanden. De polis wordt tegelijkertijd als voorheen...

ZN: "Contractering gezamenlijke verantwoordelijkheid"

ZN: "Contractering gezamenlijke verantwoordelijkheid"

Het is onterecht dat de Consumentenbond de verantwoordelijkheid voor tijdige contractering alleen bij de zorgverzekeraars neerlegt. Dat stelt Zorgverzekeraars Nederland....

Consumentenbond dient handhavingsverzoek in bij NZa

Consumentenbond dient handhavingsverzoek in bij NZa

Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat de contractering van zorgaanbieders dit jaar weer niet rond is bij de start van het overstapseizoen. De Consumentenbond...

Recordaantal overstappers bij zorgverzekering voorspeld

Recordaantal overstappers bij zorgverzekering voorspeld

Overstappen.nl verwacht een recordaantal overstappers bij de zorgverzekering, nu de premies fors stijgen. Eva van Erk, Zorgexpert van Overstappen.nl geeft aan: “De...

Premie basispolis stijgt met gemiddeld bijna negen euro per maand

Premie basispolis stijgt met gemiddeld bijna negen euro per maand

De zorgpremie stijgt met gemiddeld bijna negen euro oftewel 6,3 procent per maand naar 147 euro. Dat heeft Geld.nl in kaart gebracht. De goedkoopste basisverzekering...

Premie Stad Holland met 14,50 euro per maand omhoog

Premie Stad Holland met 14,50 euro per maand omhoog

Stad Holland verhoogt de premie van de basisverzekering zorg volgende jaar met 14,40 euro per maand. Tegelijkertijd verandert de verzekering in een combinatiepolis. De...

Premie Zorg en Zekerheid met acht euro per maand omhoog

Premie Zorg en Zekerheid met acht euro per maand omhoog

Volgend jaar betalen verzekerden van Zorg en Zekerheid 147,95 euro per maand voor de Zorg Zeker Polis. Dat is lager dan de berekening van het Ministerie van VWS,...