ABN Amro: huizenprijzen stijgen meer dan voorzien

Huis te koop TB 4

ABN Amro verwacht dat de huizenprijzen in 2024 stijgen met vier procent. Dit is meer dan de 2,5 procent die de bank eerder voorspelde. In 2025, denkt ABN Amro, stijgen de huizenprijzen verder met 3,5 procent.

De bank in haar nieuwste Woningmarktmonitor: "Door de verbeterde betaalbaarheid kunnen de huizenprijzen in een krappe huizenmarkt verder omhoog. Zo stonden er in het vorige kwartaal veel minder huizen te koop (min 26 procent) in vergelijking met het vierde kwartaal van 2022. Kopers hebben daardoor minder keuze en woningen worden weer vaker boven de vraagprijs verkocht. Daarnaast neemt de krapte verder toe door de sterke groei van het aantal eenpersoonshuishoudens.

Meer transacties

Verschillende signalen wijzen er op dat de sterkste daling van het aantal transacties achter de rug is. Door de prijsontwikkeling en rentedaling zijn huiseigenaren die willen doorstromen naar een andere woning eerder bereid om een nieuw huis te kopen voordat zij het oude huis verkocht hebben. De gemiddelde verkooptijd loopt hierdoor al drie kwartalen op rij terug; in de laatste drie maanden van 2023 zijn huizen gemiddeld binnen dertig dagen verkocht. ABN Amro stelt haar ramingen voor transacties dan ook naar boven bij: van min 2,5 naar plus 0,5 procent in 2024. In 2025 stijgen de transacties naar verwachting met drie procent. ABN Amro: "De toename is dit jaar nog beperkt, omdat er weinig nieuwbouwwoningen worden opgeleverd. De nieuwe leennormen zorgen er in 2024 echter voor dat voor woningen met een goed energielabel meer kan worden geleend. Nieuwbouwwoningen vallen hier per definitie onder. De bouw en verkoop van deze woningen kan hierdoor een impuls kan krijgen wat ten goede komt aan de doorstroming op de huizenmarkt."

Familiehypotheek populair

Ondanks de krappe markt blijven jonge huizenkopers naar verwachting ook dit jaar actief. “Door fiscale wijzingen en het verruimen van de leennormen verbetert de positie van starters en alleenstaanden op de woningmarkt. Zo zijn de NHG-grens en de startersvrijstelling dit jaar omhoog gegaan. Dankzij die laatste maatregel is ook de drempel voor de overdrachtsbelasting verhoogd”, vertelt Bram Vendel, Econoom Woningmarkt van ABN AMRO. “Bovendien kunnen starters bij het wegvallen van de schenkingsvrijstelling - ook bekend als de jubelton - nog steeds gebruikmaken van een familiehypotheek. Inmiddels maakt ongeveer één op de zes huishoudens in Nederland gebruik van zo’n familiehypotheek. Door de afschaffing van de jubelton zal deze hypotheekvorm waarschijnlijk alleen maar aan populariteit winnen.”

 

 

 

Reactie toevoegen

 
Jonge starters hebben nogal wat noten op de zang

Jonge starters hebben nogal wat noten op de zang

Volgens SEH staat veeleisendheid van jonge starters het kopen van een woning in de weg. Zo verlangt ongeveer een derde van de 17-34 jarige starters een tuin van...

ABN Amro: "Huizenprijzen en transacties stijgen harder dan verwacht"

ABN Amro: "Huizenprijzen en transacties stijgen harder dan verwacht"

ABN Amro stelt haar raming van de huizenprijzen in de nieuwste editie van de Woningmarktmonitor naar boven bij: van plus zes naar plus 7,5 procent in 2024,...

In eerste kwartaal 4.400 nieuwbouwwoningen verkocht

In eerste kwartaal 4.400 nieuwbouwwoningen verkocht

In het eerste kwartaal van 2024 werden er ruim 4.400 nieuwbouw koopwoningen verkocht, 34 procent meer dan een jaar eerder. De prijsindex van nieuwbouw koopwoningen...

Makelaarsland: "Overbieden de nieuwe standaard"

Makelaarsland: "Overbieden de nieuwe standaard"

Ruim driekwart van de biedingen op een woning waren in juni op of boven de vraagprijs, aldus Makelaarsland op basis van eigen cijfers. Makelaarsland: "Er waren in...

Van Bruggen Adviesgroep: "Sentiment om een woning te kopen heel positief"

Van Bruggen Adviesgroep: "Sentiment om een woning te kopen heel positief"

Van Bruggen Adviesgroep heeft haar verwachting voor het aantal woningen dat in 2024 bij de notaris passeert, bijgesteld naar 205.000 à 210.000 (in 2023 passeerden...

Meer dan helft Nederlandse huishoudens financieel ongezond

Meer dan helft Nederlandse huishoudens financieel ongezond

Bijna een derde van de Nederlandse huishoudens heeft direct financiële problemen als de kosten van levensonderhoud of vaste lasten onverwacht stijgen, zo blijkt...

ABN Amro en DAK Hypotheken verstevigen samenwerking

ABN Amro en DAK Hypotheken verstevigen samenwerking

Door intensievere samenwerking van ABN Amro met DAK Hypotheken genieten de leden nu van korte doorlooptijden en daardoor een snellere verwerking.Tim Rijvers, algemeen...

Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen krijgt vermogen van 70 miljoen

Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen krijgt vermogen van 70 miljoen

Met het Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen krijgen starters met een middeninkomen op de woningmarkt vanaf eind 2024 betere mogelijkheden om een nieuwbouwwoning...

Koopwoningen in mei bijna negen procent duurder dan jaar eerder

Koopwoningen in mei bijna negen procent duurder dan jaar eerder

In mei 2024 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 8,6 procent hoger dan in mei 2023. Ten opzichte van april 2024 stegen de prijzen in mei met 1,1...

Nederlanders lenen fors meer

Nederlanders lenen fors meer

Nederlanders lenen steeds meer geld voor grote uitgaven.  Sinds mei 2022 is het gemiddelde leenbedrag met 10 procent gestegen tot 16.334 euro. Zo  blijkt...