De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

Mark de Rijke 2023

De Hypotheker ziet het herstel op de huizenmarkt doorzetten. “Tegelijkertijd”, aldus commercieel directeur Mark de Rijke, “is de krapte op de woningmarkt onverminderd groot en zien we dat het aantal overbiedingen flink toeneemt. Ook is het onze verwachting dat het gemiddelde hypotheekbedrag door de stijgende huizenprijzen in het komende jaar verder omhoog zal gaan.”

De stijging van het totale aantal hypotheekaanvragen in het eerste kwartaal ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder laat zien dat het herstel op de woningmarkt lijkt door te zetten, aldus de nieuwste Hypotheekindex van De Hypotheker. De adviesketen: “Dit komt onder meer tot uiting in de flinke stijging van de huizenprijzen. De prijzen van bestaande woningen lagen in de afgelopen drie maanden negen procent hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder, blijkt uit recente cijfers van NVM. Ook hebben huizenkopers vaker te maken met concurrentie. Zo wordt bij ruim de helft van het aantal koopwoningen overboden.”

Het gemiddelde hypotheekbedrag voor de aankoop van een woning is in het afgelopen kwartaal met zeven procent tot 337.000 euro gestegen. In de provincies Noord-Holland (384.000 euro) en Utrecht (363.000 euro) liggen deze bedragen het hoogst. In Groningen (252.000 euro) en Zeeland (262.000 euro) worden de laagste hypotheken afgesloten om een woning te bemachtigen. Deze ontwikkeling is ook zichtbaar buiten de Randstad. De grootste stijging van het gemiddeld hypotheekbedrag voor de aankoop van een woning deed zich voor in Drenthe (plus dertien procent), Gelderland (plus negen procent) en Friesland (plus zeven procent). Ook alle andere provincies laten een stijging zien, behalve Zeeland (min drie procent).

Jonge huizenkopers

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in het eerste kwartaal van dit jaar met zestien procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode in 2023. In de ontwikkeling van het aantal aanvragen laat de verdeling van het aandeel van de verschillende hypotheekaanvragen een vergelijkbaar beeld zien ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Zo is het aandeel hypotheekaanvragen bedoeld voor de aankoop van een woning met twee procentpunt toegenomen naar 66 procent. Maar liefst 49 procent van deze hypotheekaanvragen komt op het conto van jonge huizenkopers tot 35 jaar. Bij huizenkopers tussen 35 en 45 jaar is sprake van een lichte stijging: van 23 naar 24 procent.

Reactie toevoegen

 
Prijzen koopwoningen overtreffen vorige piek

Prijzen koopwoningen overtreffen vorige piek

In april 2024 lagen de prijzen van koopwoningen voor het eerst hoger (0,7 procent) dan de vorige piek in juli 2022. Aldus het CBS. In april 2024 waren de prijzen...

Prijsstijging koopwoningen in eerste kwartaal het hoogst in Utrecht

Prijsstijging koopwoningen in eerste kwartaal het hoogst in Utrecht

In het eerste kwartaal van 2024 waren de prijzen van bestaande koopwoningen in alle provincies hoger dan een jaar eerder. De stijging was met 5,7 procent het grootst...

ABN Amro: "Huizenprijzen stijgen naar verwachting met zes procent in 2024"

ABN Amro: "Huizenprijzen stijgen naar verwachting met zes procent in 2024"

Doordat de vooruitzichten op de huizenmarkt voor het tweede kwartaal op rij verbeteren, stelt ABN Amro haar prijsraming in de nieuwste editie van de Woningmarktmonitor...

Aantal verkochte nieuwbouwwoningen laagst in vijf jaar

Aantal verkochte nieuwbouwwoningen laagst in vijf jaar

In het vierde kwartaal van 2023 steeg het aantal verkochte nieuwbouwwoningen naar 6.100, vijftien procent meer dan een jaar eerder. Ondanks deze toename is het totaal...

Adfiz: convenant ouderen doortrekken naar andere groepen

Adfiz: convenant ouderen doortrekken naar andere groepen

In zijn maandcolumn roept Adfiz-directeur Enno Wiertsema op tot het doortrekken van het onlangs gesloten convenant 'Ouderen en toekomstbestendig wonen' naar andere...

1,4 miljoen woningen onderdeel van Vereniging van Eigenaren

1,4 miljoen woningen onderdeel van Vereniging van Eigenaren

Op 1 januari 2022 waren er 135.000 Verenigingen van Eigenaren (VvE) die samen ruim 1,4 miljoen woningen beheerden. De meerderheid van de VvE’s beheerde echter...

Convenant 'Ouderen en toekomstbestending wonen'

Convenant 'Ouderen en toekomstbestending wonen'

Partijen uit de hypotheeksector hebben in het bijzijn van minister De Jonge het convenant 'Ouderen en toekomstbestendig wonen' ondertekend. Het convenant sluit aan...

Sterke groei hypotheekmarkt in eerste kwartaal

Sterke groei hypotheekmarkt in eerste kwartaal

Het eerste kwartaal van 2024 registreerde HDN 115.108 hypotheekaanvragen. Dat betekent een flinke stijging van 26,4 procent ten opzichte van dezelfde periode in...

ING: "Maak verhuren deel van woning makkelijker"

ING: "Maak verhuren deel van woning makkelijker"

Steeds meer mensen vinden kamerverhuur een goed idee om de krapte op de woningmarkt tegen te gaan. Ook de bereidheid om een kamer of etage in het eigen huis te verhuren...

Meer transacties bestaande koopwoningen

Meer transacties bestaande koopwoningen

Het Kadaster registreerde in februari 13.810 woningtransacties. Dat is 16,5 procent meer dan een jaar eerder. In de eerste twee maanden zijn 28.262 woningen verkocht,...