ABN Amro: hypotheekrente zal licht dalen

Delft huizen woningen via Pixabay

ABN Amro houdt er rekening mee dat de hypotheekrente licht zal dalen. Dit ondersteunt het sentiment op de woningmarkt, omdat het de leencapaciteit van huizenkopers vergroot. Daarnaast dragen de gedaalde huizenprijzen en gestegen inkomens bij aan de financierbaarheid van woningen.

Het zijn vooral woningen in grote steden waar de huizenprijzen scherp zijn gedaald. Daarnaast zijn het met name oudere woningen met een laag energielabel die een prijscorrectie ondergaan, terwijl de waarderingen van woningen met een gunstig energielabel zijn gestegen.

Dat blijkt uit de nieuwste editie van de Woningmarktmonitor van ABN Amro.

De bank houdt er rekening mee dat het einde van de prijscorrectie op de woningmarkt in zicht komt en heeft haar prijsraming voor 2023 iets naar boven bijgesteld: van min zes naar min vijf procent. In 2024 verwacht zij een prijsdaling van drie procent. Huizen zijn echter nog steeds slecht betaalbaar en om dat te veranderen, is een verdere correctie nodig. ABN Amro verwacht dat de betaalbaarheid zeer geleidelijk en indirect door loonstijgingen zal verbeteren. Omdat dit tijd kost, blijft het aantal transacties waarschijnlijk laag, met een daling van vijf procent in 2023 en 2,5 procent in 2024. Eerder ging ABN Amro nog uit van een toename van 2,5 procent in 2024, maar zij heeft de prognose door de achterblijvende woningbouw naar beneden bijgesteld.

Weinig keus

Philip Bokeloh, Econoom Woningmarkt van ABN Amro: “De financiële positie van zittende eigenaren biedt de nodige comfort. Zij hebben niet alleen lagere hypotheeklasten ten opzichte van hun inkomen, maar beschikken veelal over relatief veel spaargeld als buffer bij financiële tegenvallers. Ook het risico op een restschuld is afgenomen, doordat de verhouding tussen de hypotheekschuld en de waarde van het onderpand is verbeterd. De groep die wel een hoger risico loopt, zijn starters die recent een huis hebben gekocht zonder veel eigen geld in te brengen. Starters hebben echter weinig keus. Zij kunnen niet afwachten tot het moment van instappen gunstiger is. Het gebrek aan woningen is groot en dit vraagstuk dreigt door de strubbelingen in de bouw alleen maar groter te worden. De val van het kabinet draagt helaas niet bij aan een oplossing van dit probleem.”

 

Reactie toevoegen

 
"Draagkracht voor herstel klimaatschade meenemen in adviesgesprek"

"Draagkracht voor herstel klimaatschade meenemen in adviesgesprek"

Om te voorkomen dat financieel kwetsbare huishoudens gaan wonen in wijken waar panden goedkoperzijn geworden door het inprijzen van klimaatrisico (en daardoor bij...

Prijzen koopwoningen 2,3 procent lager dan jaar eerder

Prijzen koopwoningen 2,3 procent lager dan jaar eerder

In oktober 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 2,3 procent lager dan in oktober 2022. De prijsdaling vlakte daarmee opnieuw af. Ten opzichte...

HypotheekVisie: wees realistisch over nieuwbouw

HypotheekVisie: wees realistisch over nieuwbouw

“Neem het partijprogramma van CDA, GroenLinks/PvdA en VVD bijvoorbeeld. Daarin staat dat er per jaar 100.000 bijgebouwd gaan worden. In 2022 rapporteerde het...

Starters betalen nu de hoogste hypotheekrente

Starters betalen nu de hoogste hypotheekrente

Door de NHG-korting betaalden starters sinds jaar en dag gemiddeld de laagste rente op hun hypotheek. Daar lijkt met ingang van het huidige kwartaal verandering...

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Van alle starters op de Nederlandse woningmarkt geeft 66 procent het woningmarktbeleid van de afgelopen jaren een onvoldoende. Dit blijkt uit de Startersbarometer...

Helft werkgevers helpt medewerkers niet bij huisvesting

Helft werkgevers helpt medewerkers niet bij huisvesting

Driekwart van de werkgevers gelooft dat hulp bij huisvesting kan bijdragen aan het aantrekken van personeel. Toch bestaat er bij bedrijven en organisaties koudwatervrees...

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

De NHG-grens voor hypotheekleningen wordt per 1 januari 2024 verhoogd naar 435.000 euro. Voor mensen die de woning willen verduurzamen is extra leenruimte beschikbaar....

ABN Amro ziet einde prijscorrectie woningmarkt

ABN Amro ziet einde prijscorrectie woningmarkt

ABN Amro heeft haar prijsraming in de nieuwste editie van de Woningmarktmonitor naar boven bijgesteld: van min vijf naar min drie procent in 2023 en van min drie...

Prijzen koopwoningen 3,5 procent lager in september

Prijzen koopwoningen 3,5 procent lager in september

n september 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 3,5 procent lager dan in september 2022. De prijsdaling is opnieuw kleiner dan een maand eerder....

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

Een probleem dat een steeds groter obstakel voor bepaalde groepen consumenten vormt, maar waar in de verkiezingsprogramma’s nog geen aandacht voor is, zijn...