AFM: “Direct schoon schip maken na coronacrisis”

Laura van der Geest 2019

De AFM toonde zich dinsdag bij de presentatie van het jaarverslag 2020 optimistisch over een snelle herstart van de economie nu is begonnen met inenten tegen corona. Bestuursvoorzitter Laura van Geest riep wel op om zo snel mogelijk schoon schip te maken. Van Geest: “We gaan zien welke bedrijven er goed voor staan en welke niet. De les uit de vorige crisis is – hoe pijnlijk ook – om snel afscheid te nemen van de bedrijven die er niet goed voor staan. Alleen op die manier krijgen we een snelle ‘rebound’ van de economie.”

Van Geest riep de Belastingdienst op om naar analogie van de banken een afdeling Bijzonder Beheer in het leven te roepen. “Niet dat wij vinden dat de belastingschulden die sommige bedrijven nu opbouwen zonder meer moeten worden kwijtgescholden. Daarmee doe je de ondernemers te kort die eerst hun eigen geld hebben ingezet. Maar maatwerk bij de afwikkeling van de belastingschulden is gewenst."

Meer woningbouw

Van Geest hield verder een pleidooi voor meer woningbouw. Van Geest: “Starters zijn niet geholpen met versoepeling van de leennormen of met een oogje dichtknijpen bij het melden van schulden zoals studieschuld. Douceurtjes leiden tot meer vraag en hogere huizenprijzen. Ze klinken sympathiek maar pakken onsympathiek uit.”

Steeds meer beleggers

Van Geest verder: “De aandelenmarkten breken records en lijken losgezongen te raken van de reële economie, die tenslotte moet herstellen van een flinke klap. Daar zijn we niet helemaal gerust op,.”

In 2020 nam de interesse in beleggen onder vooral jongeren een grote vlucht. De Consumentenmonitor Beleggen die de AFM jaarlijks publiceert laat zien dat het aantal beleggers vorig jaar met elf procent steeg naar 1,6 miljoen huishoudens. De belangrijkste reden is de lage spaarrente en de wens om vermogen op te bouwen. Van Geest: “Op zichzelf is dat een goede ontwikkeling. Hoewel ook onder jongeren indexbeleggen populair blijft, er is een groep beleggers dat steeds meer risico neemt en daarbij een bovengemiddeld goede belegger denkt te zijn. In een aandelenmarkt die ondanks de coronacrisis record op record verbreekt, is dat reden voor de AFM om extra alert te zijn. Afgelopen jaar drongen we bij brokers aan op een zorgvuldigere klantacceptatie en extra maatregelen zodat doe-het-zelf beleggers niet onbedoeld op krediet of in complexe producten beleggen.”

AFM-bestuurder Jos Heuvelman gaf nog maar eens enkele tips: “Beleggen doe je beter niet me geld dat je volgende week mogelijk nodig hebt. Ga niet lenen om te kunnen beleggen. En spreid je beleggingen, niet alleen qua assets maar ook in de tijd. Laat de tijd zijn werk doen.”

Brexit

Naast corona was de Brexit een groot thema. Maar eigenlijk, aldus AFM-bestuurder Hanzo van Beusekom, is “de verhuizing van een stuk Europese effectenhandel naar Amsterdam ongelooflijk soepel verlopen”. Het marktaandeel van Amsterdam is enorm gestegen. Of dit ook blijvend is, moet de tijd leren. De AFM denkt dat de verschuiving in ieder geval voor een deel structureel zal blijken.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Kostenstructuur (buitenlandse) beleggingsplatforms vaak ondoorzichtig

Kostenstructuur (buitenlandse) beleggingsplatforms vaak ondoorzichtig

Er komen steeds meer (buitenlandse) beleggingsplatforms de Nederlandse markt op die zeggen hun diensten gratis aan te bieden. Gratis bestaat niet, maar omdat deze...

Onderzoek: corona stimuleert financiële planning

Onderzoek: corona stimuleert financiële planning

De coronacrisis heeft Nederlanders aan het denken gezet over hun financiële toekomst. Dat blijkt uit onderzoek van MarketResponse in opdracht van Aegon. De...

Podcast Leaders in Wonen: Medy van der Laan (Energie-Nederland)

Podcast Leaders in Wonen: Medy van der Laan (Energie-Nederland)

“Waar het om gaat bij de transitie in de gebouwde omgeving is dat we ons realiseren dat er een grote combinatie van oplossingen nodig is. Dat het heel intelligent...

Advieskeuze.nl: “Huizenbezitter financieel niet geraakt door coronacrisis”

Advieskeuze.nl: “Huizenbezitter financieel niet geraakt door coronacrisis”

Op basis van een grootschalig onderzoek onder 4.000 consumenten concludeert Advieskeuze.nl dat de meeste huizenbezitters financieel niet geraakt zijn door de Coronacrisis....

Aantal particuliere bankklanten met betaalpauze gelijk gebleven

Aantal particuliere bankklanten met betaalpauze gelijk gebleven

Het aantal particuliere bankklanten met een betaalpauze is afgelopen maand niet wezenlijk veranderd. Sinds het begin van de coronacrisis hebben bijna 26.000 particuliere...

Tegemoetkoming Vaste Lasten voor het eerst open voor grote bedrijven

Tegemoetkoming Vaste Lasten voor het eerst open voor grote bedrijven

De Tegemoetkoming Vaste Lasten (TVL) wordt vanaf maandag 10 mei 12.00 uur voor de eerste keer opengesteld voor grote bedrijven. Dit zijn bedrijven met meer dan 250...

Podcast Leaders in Wonen: Adriaan Hoogduijn en Gijs van Reeden

Podcast Leaders in Wonen: Adriaan Hoogduijn en Gijs van Reeden

Digitalisering binnen de hypotheekmarkt, inspiratie uit het buitenland en de buy-to-let markt. Dat zijn thema’s van een nieuwe podcast van Leaders in...

Loket vijfde periode NOW open

Loket vijfde periode NOW open

Werkgevers die een aanvraag willen doen voor de vijfde periode van de tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW) kunnen vanaf donderdag, 6 mei,...

AFM matigt boete van twee miljoen naar 50.000 euro

AFM matigt boete van twee miljoen naar 50.000 euro

De AFM heeft een bestuurlijke boete van 50.000 euro opgelegd aan Titus Wijnen. De boete is opgelegd, omdat Wijnen in Nederland aan consumenten kortlopende leningen...

Publiek behoudt vertrouwen in financiële instellingen

Publiek behoudt vertrouwen in financiële instellingen

Het vertrouwen in financiële instellingen heeft het afgelopen jaar niet geleden onder de coronacrisis. Het vertrouwen in andere belangrijke maatschappelijke...