ARAG: Nederlanders onderschatten persoonlijke kwetsbaarheid bij online fraude

Cyber datalek via Pixabay

Nederlanders schatten hun kennis over cybercrime te positief in en dat verhoogt het risico op deze groeiende vorm van fraude, aldus ARAG op basis van onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.

Acht op de tien Nederlanders heeft online (veel) vertrouwen in het eigen beoordelingsvermogen. Dit terwijl 36 procent het afgelopen jaar te maken had met een vorm van cybercrime. “De groep Nederlanders dat denkt prima in staat te zijn problemen te voorkomen, staat niet in verhouding tot het daadwerkelijke aantal slachtoffers”, stelt Hanneke Rommelaar-Bezemer, jurist bij ARAG. Opvallend volgens ARAG is dat hoogopgeleiden vaker (42 procent) slachtoffer waren van een vorm van cybercrime dan laagopgeleiden (34 procent).

Eén derde van de Nederlanders maakt zich wel steeds meer zorgen om online fraude. “Het is goed dat het bewustzijn omtrent de gevaren groeit, maar nog te veel mensen zijn ondoordachtzaam online. Men denkt de slimme trucjes te herkennen, maar criminelen zijn constant op zoek naar nieuwe manieren. Mede door de komst van artificial intelligence zijn ze steeds beter in staat om op hele slinkse maar ingenieuze wijze te frauderen. Dit onderschatten kan desastreuze gevolgen hebben. Het is daarom beter om wantrouwend te zijn.:

Uit het onderzoek blijkt verder dat mensen vooral vrezen dat hun bankgegevens belanden in de handen van derden. De meerderheid van de ondervraagden heeft ook angst voor identiteitsfraude. Toch geeft slechts een kwart (28 procent) aan voorzorgsmaatregelen te nemen om deze vorm van fraude te voorkomen.

Over de fraudebestrijding door autoriteiten is men verdeeld: de helft heeft vertrouwen in een goede afloop. Elf procent zou in het geval van online fraude niets doen, of weet niet wat te doen. Twee derde zou aangifte doen. “We zien helaas dat weinig zaken opgelost worden door de politie, maar het is raadzaam om aangifte te doen, want zonder de aangifte verstrekt een bank meestal geen adresgegevens. Het is daarnaast ook belangrijk om melding te maken bij de bank en je rechtsbijstandsverzekeraar, al is het maar om de trucs van criminelen te delen zodat we ons als samenleving steeds beter kunnen wapenen."

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Particulier - online-koper 20 oktober 2023

Een voorzorgsmaatregel om identiteitsfraude te beperken is post.nl verbieden om id-bewijs te eisen en in te scannen bij afgifte aangetekend postpakket.

Roel Lahaije - leenders en gielen 13 oktober 2023

Het eerste vonnis in een bankhelpdeskfraude zaak binnen. De rechter heeft het slachtoffer gelijk gegeven. De ontvanger van het geld is veroordeeld tot volledige terugbetaling inclusief de kosten van de procedure. Dit is belangrijk nieuws, ook voor verzekeraars van de schade uit online criminaliteit. Geen coulance Particulieren die niet voldoen aan het coulancekader van de bank en ondernemers worden niet gecompenseerd door de bank bij deze fraudevorm. Nu is er dus een weg om wel de schade alsnog zelf te verhalen. Een verzekeraar die de schade uitkeert, kan via ons dus de schade gaan terugeisen. Bankhelpdeskfraude gaan in de regel om zeer hoge bedragen. Er is dus een mogelijkheid om dat geld terug te vorderen. Andere fraudevormen met social engineering Dit past in lijn met onze ervaringen in andere zaken zoals hulpvraag fraude via Whatsapp, valse factuurfraude en Tikkie fraude. We krijgen het ook hier voor elkaar om de ontvangers veroordeeld te krijgen en betaalregelingen tot stand te brengen waardoor slachtoffers geld weer terugkrijgen op de bankrekening. Fraude met aankopen Ook hier geldt het dat het lukt. Zowel in de veroordelingen bij de rechter als in betaalregelingen. Het geld komt terug en de rechter wijst vonnissen toe. Goed nieuws denk ik voor verzekeraars. We kunnen samen met verzekeraars van A tot en met Z het proces inrichten zodat slachtoffers via hun verzekering geld terug krijgen en de verzekeraar via ons het geld terugvordert bij de ontvangers van het fraudegeld. Dit geldt voor zowel ondernemers als particulieren. meer info kun je vinden op: https://www.lavg.nl/eerste-hulp-bij-online-fraude/

Meer over
Finale VVP Advies Award 2023 in beeld

Finale VVP Advies Award 2023 in beeld

Bekijk de beeldimpressie van Jeffrey Korte van de zinderende finale van de VVP Advies Award 2023 in de belevingsstudio’s van First Impression in Tilburg. [object...

Christine Boland op zesde Positive Finance Day

Christine Boland op zesde Positive Finance Day

Tijdgeestanalist en innovatiestrateeg Christine Boland (eerder dit jaar hogelijk gewaardeerd door de 700 bezoekers van het VIP-congres van VVP en CGA) en architect...

Veldhuis Advies wint finale VVP Advies Award 2023

Veldhuis Advies wint finale VVP Advies Award 2023

Veldhuis Advies heeft de finale gewonnen van de VVP Advies Award 2023. De andere finalisten waren ABC Pensioen en Sinior Financieel Advies. De drie finalisten waren...

Kijk en bepaal vanmiddag wie de VVP Advies Award 2023 wint

Kijk en bepaal vanmiddag wie de VVP Advies Award 2023 wint

Kijk vandaag om 16.00 uur naar de live-uitzending van de finale van de Advies Award 2023 en bepaal wie zich het komende jaar het meest klantgerichte advieskantoor...

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis finalisten Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis finalisten Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior Financieel Advies en Veldhuis Advies zijn de finalisten van de VVP Advies Award 2023. “Deze kantoren – die net als de andere drie...

Beslis mee wie woensdag de winnaar wordt van de VVP Advies Award 2023

Beslis mee wie woensdag de winnaar wordt van de VVP Advies Award 2023

Woon op 11 oktober 2023 om 16.00 uur gratis de spectaculaire live-uitzending bij van de finale van de Advies Award 2023 en bepaal wie zich het komende jaar het meest...

KNVB en ARAG verlengen samenwerking tot 2028

KNVB en ARAG verlengen samenwerking tot 2028

ARAG en de KNVB verlengen hun samenwerking tot 2028. Marc van Erven, CEO ARAG Nederland: “De match tussen de scheidsrechters en ARAG is heel logisch en...

Finalisten Advies Award 2023 aan het woord

Finalisten Advies Award 2023 aan het woord

VVP vroeg de drie finalisten van de Advies Award waarom nu juist zij de award op 11 oktober gaan winnen. Dit zijn hun antwoorden. [object type="youtube" id="DoHevpg20tI?si=J3nn0XVuTV52qyA1"] Het...

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior Financieel Advies en Veldhuis Advies zijn de finalisten van de VVP Advies Award 2023. “Deze kantoren – die net als de andere drie...

ARAG partner GAP200 (Emma at Work)

ARAG partner GAP200 (Emma at Work)

ARAG is partner geworden van de GAP200, een netwerk van bedrijven en organisaties die het werk en gedachtegoed van Emma at Work steunen. Emma at Work wil de kloof...