De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

Huis te koop TB 2021

Een probleem dat een steeds groter obstakel voor bepaalde groepen consumenten vormt, maar waar in de verkiezingsprogramma’s nog geen aandacht voor is, zijn de teruglopende financieringsmogelijkheden voor hypotheken. Aldus De Hypotheekshop, die de verkiezingsprogramma's heeft geanalyseerd op het thema wonen. De adviesketen: "Door de steeds striktere regelgeving en verdere standaardisatie kunnen veel mensen (zoals bepaalde groepen senioren en zelfstandigen) geen passende financiering meer krijgen. Dit wordt ook wel maatwerk genoemd. Dat beperkt hun financiële mogelijkheden en kan hen verhinderen hun doelen te bereiken, zoals het kopen of verduurzamen van een huis of het benutten van overwaarde. Dit gebrek aan flexibiliteit beperkt ook de doorstroming op de woningmarkt en heeft gevolgen voor de financiële stabiliteit van consumenten. Naast de striktere regelgeving en verdere standaardisatie heeft uiteraard ook de gestegen hypotheekrente gezorgd voor een beperking van de financieringsmogelijkheden."

Het is volgens De Hypotheekshop duidelijk dat "er geen uniforme visie is op de woningmarkt in Nederland, en de uiteindelijke koers zal afhangen van de verkiezingsuitslag en eventuele coalitievorming. Wat al wel helder is, is dat het aanpakken van het woningtekort en het betaalbaar houden van wonen centrale kwesties zijn voor veel politieke partijen. De concrete uitwerking van alle plannen zal echter doorslaggevend zijn voor het behalen van de doelstellingen".

De Hypotheekshop noemt het opmerkelijk dat veel politieke partijen blijven vasthouden aan de hypotheekrenteaftrek. "Daarnaast valt de eeuwige worsteling van de politiek met de studieschulden op. Wel een schuld, maar niet in de BKR geregistreerd. Wel of niet volledig meetellen bij de hypotheektoetsing? Wettelijk gezien zijn geldverstrekkers en hypotheekadviseurs verplicht rekening te houden met lopende schulden van aanvragers. Deze kwestie is nog prangender geworden door de forse renteverhoging volgend jaar op studieschulden."

Klik hier voor de verkiezingsspecial van De Hypotheekshop, die overigens deels met behulp van ChatGPT tot stand is gekomen.

Reactie toevoegen

 
Grootbanken pleiten voor klimaatlabel

Grootbanken pleiten voor klimaatlabel

Er moet een uniform klimaatlabel ontwikkeld worden dat ervoor zorgt dat potentiële huizenkopers klimaatrisico’s meenemen in hun aankoopbeslissing. Dat...

Gemiddelde transactieprijs koopwoning ruim 12.000 euro lager in 2023

Gemiddelde transactieprijs koopwoning ruim 12.000 euro lager in 2023

In 2023 was de gemiddelde transactieprijs van een bestaande koopwoning ruim 416.000 euro, ruim 12.000 euro lager dan in 2022. Aldus het CBS. Het is de eerste daling...

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Afgelopen week hebben geldverstrekkers vaker de rente verhoogd dan verlaagd, aldus De Hypotheekshop. Dat is voor het eerst sinds eind oktober weer gebeurd. Ook voor...

Vertrouwen in woningmarkt neemt weer toe

Vertrouwen in woningmarkt neemt weer toe

Het vertrouwen in de koopwoningmarkt onder de woonconsumenten liep gedurende de afgelopen maanden duidelijk op. Het aantal consumenten met een negatieve mening komt...

ABN Amro: huizenprijzen stijgen meer dan voorzien

ABN Amro: huizenprijzen stijgen meer dan voorzien

ABN Amro verwacht dat de huizenprijzen in 2024 stijgen met vier procent. Dit is meer dan de 2,5 procent die de bank eerder voorspelde. In 2025, denkt ABN Amro, stijgen...

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

De Hypotheekshop verwacht dat de renteopslag voor aflossingsvrije hypotheken omhoog zal gaan, wellicht naar 0,5 tot één procent. De adviesketen: "Al...

Opnieuw minder woningen van eigenaar gewisseld

Opnieuw minder woningen van eigenaar gewisseld

In 2023 zijn volgens het Kadaster ruim 180.000 koopwoningen van eigenaar gewisseld, 5,5 procent minder dan in 2022. De daling van het aantal woningtransacties was...

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Starters (391.000 euro en doorstromers (408.000 euro) in Noord-Holland hebben vorig jaar gemiddeld de hoogste hypotheekaanvragen gedaan. Dat blijkt uit het overzicht...

Sentiment huizenprijzen weer op niveau 2022

Sentiment huizenprijzen weer op niveau 2022

De ING Woonindex stijgt door, van 90 naar 93. De graadmeter is hiermee weer op het niveau van het derde kwartaal 2022. Van de onderliggende factoren steeg het sentiment...

Hypotheekrente blijft dalen

Hypotheekrente blijft dalen

De vaste hypotheekrente, aldus De Hypotheekshop, daalt sinds eind oktober – al tien weken op rij. In die periode is de middel(lange) rente vijf jaar vast met...