Hypotheekshop: familiehypotheek als alternatief voor jubelton

Huis te koop estata TB

De 'familiehypotheek' is een goed alternatief voor de ‘jubelton’-regeling die in januari 2024 eindigt, stelt de Hypotheekshop. "Deze oplossing is voor meer mensen haalbaar omdat het niet uitgaat van een schenking zoals de jubelton dat wel deed."

Niet alleen familie, maar ook vrienden en kennissen kunnen optreden als financier in een familiehypotheek.  Dat een familiehypotheek alleen past bij kinderen met vermogende ouders is daarmee achterhaald. Ook zijn er fiscale voordelen te behalen.

Een andere toepassing van de familiehypotheek is een ‘stapelhypotheek’. Hierbij lenen (meestal) ouders een beperkt bedrag boven op de bankhypotheek om het gat tussen het maximale leenbedrag en de prijs van de woning op te vangen. In de praktijk schenken ouders de hypotheeklasten binnen de jaarlijkse schenkingsvrijstelling nog wel eens terug aan het kind. Op deze wijze kan er meer worden geleend zonder dat de maandlasten toenemen.

De Hypotheekshop: "Fiscaal wordt een familiehypotheek behandeld als elke andere hypotheek. Je moet 'zakelijke voorwaarden' hanteren. Dat betekent bijvoorbeeld dat de hypotheekrente niet te hoog of juist te laag mag zijn. Ook moet je een deugdelijke administratie voeren en de afspraken contractueel goed vastleggen. Geen dagelijkse kost voor de gemiddelde consument."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Paul Schoo - Platter-Schoo 15 september 2023

Hij telt wel gewoon mee voor lti. Dus kan je minder van de bank lenen. Je schiet er dus niets mee op. Behalve de administratieve rompslomp zet het soms ook kwaad bloed binnen de familie. Dus om dit nou te bejubelen? En meer lenen kan alleen als de jaarlijkse schenkingen vast staan. Dan komt dan wel de fiscus om de hoek kijken. Mbt een direkte aanslag over toekomstige schenkingstermijnen. Daar zit de relatie ook niet op te wachten. Een jaarlijkse schenking kan uberhaubt gegeven worden. Ook bij een bankhypotheek. Als je hem maar niet vast legt.

Paul Schoo - Platter-Schoo 15 september 2023

Hij telt wel gewoon mee voor lti. Dus kan je minder van de bank lenen. Je schiet er dus niets mee op. Behalve de administratieve rompslomp zet het soms ook kwaad bloed binnen de familie. Dus om dit nou te bejubelen?

Meer over
Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats zijn een verborgen groep op de woningmarkt, stelt De Hypotheekshop. Was het vroeger een kleine groep die tijdelijk in Nederland verbleef, tegenwoordig strijken...

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

De Hypotheekshop ziet dat energielabel C steeds meer de norm wordt van geldverstrekkers. De adviesketen: "Een recente ontwikkeling is dat sommige financiers uitsluitend...

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Afgelopen week hebben geldverstrekkers vaker de rente verhoogd dan verlaagd, aldus De Hypotheekshop. Dat is voor het eerst sinds eind oktober weer gebeurd. Ook voor...

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

De Hypotheekshop verwacht dat de renteopslag voor aflossingsvrije hypotheken omhoog zal gaan, wellicht naar 0,5 tot één procent. De adviesketen: "Al...

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Starters (391.000 euro en doorstromers (408.000 euro) in Noord-Holland hebben vorig jaar gemiddeld de hoogste hypotheekaanvragen gedaan. Dat blijkt uit het overzicht...

Hypotheekrente blijft dalen

Hypotheekrente blijft dalen

De vaste hypotheekrente, aldus De Hypotheekshop, daalt sinds eind oktober – al tien weken op rij. In die periode is de middel(lange) rente vijf jaar vast met...

"Hoge boetes ontmoedigen maatwerk bij hypotheken"

"Hoge boetes ontmoedigen maatwerk bij hypotheken"

Hoewel de samenleving als geheel flexibeler wordt, wordt vertaling daarvan binnen het hypotheekadvies volgens De Hypotheekshop "als lastiger ervaren. Een bestendige...

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hoewel het verschil tussen een rentevaste periode van tien en 20 jaar ongeveer hetzelfde is gebleven (0,20-0,30 procentpunt), kiezen meer mensen vanwege de hogere...

Starters betalen nu de hoogste hypotheekrente

Starters betalen nu de hoogste hypotheekrente

Door de NHG-korting betaalden starters sinds jaar en dag gemiddeld de laagste rente op hun hypotheek. Daar lijkt met ingang van het huidige kwartaal verandering...

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

Een probleem dat een steeds groter obstakel voor bepaalde groepen consumenten vormt, maar waar in de verkiezingsprogramma’s nog geen aandacht voor is, zijn...