"Nederlandse pensioenstelsel een van de beste ter wereld"

Michaela Grimm, 2023

Het Nederlandse pensioenstelsel is een van de beste ter wereld, aldus een van de conclusies uit de tweede editie van het Global Pension Report van Allianz.

Allianz heeft 75 pensioensystemen van over de hele wereld geanalyseerd met behulp van de eigen Allianz Pension Index (API). De index bestaat uit drie pijlers: analyse van de demografische en fiscale basisvoorwaarden en bepaling van de houdbaarheid (bijvoorbeeld financiering en bijdrageperiodes) en toereikendheid (bijvoorbeeld mate van spreiding en pensioenniveau) van het pensioenstelsel. In totaal wordt rekening gehouden met 40 parameters, met waarden variërend van 1 (zeer goed) tot 7 (zeer slecht). In de gewogen som van alle parameters kristalliseert de evaluatie van het respectieve stelsel tot één totaalscore.

Met een totaalscore van 2,6 behoort het Nederlandse pensioenstelsel tot de beste ter wereld; eigenlijk scoort alleen het Deense stelsel iets beter, aldus het onderzoek. Het Nederlandse stelsel vertoont een bijna perfecte combinatie van PAYG (omslagstelsel) en kapitaalfinanciering. Maar zelfs Nederland is niet vrij van uitdagingen, nu de demografische vooruitzichten somberder worden. De afhankelijkheidsratio van ouderen zal in 2050 stijgen naar 46,2 procent en de dekking van de tweede pijler, met name onder jongere mensen, neemt af. Ook kunnen er enkele effecten zijn van het Nederlandse pensioenakkoord, dat dit jaar wordt verwacht. Van buitenaf bekeken zouden vrijwel alle andere landen echter blij zijn met dit soort ‘pensioenproblemen’.

In het rapport wijst Allianz onder meer op het steeds brozer wordende generatiecontract. Michaela Grimm, mede-auteur van het rapport:  "Vooral aan de jongere generaties Y en Z wordt gevraagd om zelf (nog) meer te voorzien in hun oude dag. De ongemakkelijke waarheid is: ze moeten niet alleen langer werken, maar ook meer en gerichter sparen.”

Ook besteedt het rapport aandacht aan de maatschappelijke waarde van werk. “Automatisering, digitalisering en kunstmatige intelligentie maken een universele toegang tot onderwijs en dus nieuwe werkconcepten mogelijk. De rigide tweedeling tussen werk en pensioen is momenteel slechts voor enkele bevoorrechten verdwenen. Het pensioenstelsel van de toekomst begint met nieuwe ideeën voor de wereld van onderwijs en werk voor iedereen”, zegt Ludovic Subran, hoofdeconoom bij Allianz.

Reactie toevoegen

 
Het Raadhuis wint categorie Particulier Advies VVP Advies Award 2024

Het Raadhuis wint categorie Particulier Advies VVP Advies Award 2024

Adviesgroep Het Raadhuis heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Particulier Advies gewonnen. Jurylid Ingrid Oudhuis (Scildon) overhandigde persoonlijk namens...

Allianz: Boudewijn Berkhout nieuwe manager Marine & Engineering

Allianz: Boudewijn Berkhout nieuwe manager Marine & Engineering

Boudewijn Berkhout is bij Allianz in Nederland begonnen als manager Marine & Engineering. In zijn nieuwe rol is Berkhout verantwoordelijk voor de aansturing...

Du Gardijn winnaar categorie Zakelijk Advies VVP Advies Award 2024

Du Gardijn winnaar categorie Zakelijk Advies VVP Advies Award 2024

Du Gardijn heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Zakelijk Advies gewonnen. Jurylid Edwin Bosma (BHB Dullemond) overhandigde persoonlijk namens de jury de award,...

Ferzekerd wint startersprijs VVP Advies Award 2024

Ferzekerd wint startersprijs VVP Advies Award 2024

Ferzekerd heeft de startersprijs gewonnen van de VVP Advies Award 2024. Jurylid Ingrid Oudhuis (Scildon) overhandigde persoonlijk namens de jury de award, de bloemen...

Wij Zijn Loek categoriewinnaar Niche VVP Advies Award 2024

Wij Zijn Loek categoriewinnaar Niche VVP Advies Award 2024

Wij Zijn Loek heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Niche gewonnen. Jurylid Kenneth Leenders (Expat Mortgages) overhandigde persoonlijk namens de jury de award,...

De Regt Adviesgroep winnaar categorie Pensioen Advies van VVP Advies Award 2024

De Regt Adviesgroep winnaar categorie Pensioen Advies van VVP Advies Award 2024

De Regt Adviesgroep heeft de VVP Advies Award 2024 categorie Pensioen Advies gewonnen. Jurylid Edwin Bosma (BHB Dullemond) overhandigde persoonlijk namens de jury...

Advies met M.I.N.T. wint VVP Advies Award 2024 Hypotheek Advies

Advies met M.I.N.T. wint VVP Advies Award 2024 Hypotheek Advies

Advies met M.I.N.T. heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Hypotheek Advies gewonnen. Juryvoorzitter Odette Bakker (Dazure) overhandigde persoonlijk namens de...

En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2024 zijn...

En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2024 zijn...

Adviesgroep Het Raadhuis (categorie Particulier Advies), duGardijn (Zakelijk Advies), Advies met M.I.N.T. (Hypotheek Advies, De Regt Adviesgroep (Pensioen Advies)...

Allianz Partners lanceert allyz Cyber Care

Allianz Partners lanceert allyz Cyber Care

Allianz Partners lanceert allyz Cyber Care, een digitale oplossing die erop gericht is gebruikers te beschermen tegen cyberbedreigingen. De tool combineert preventieve...

Allianz benoemt twee nieuwe branchemanagers

Allianz benoemt twee nieuwe branchemanagers

Allianz Benelux heeft twee nieuwe branchemanagers benoemd. Marck Verhagen is aangesteld tot Branchemanager Liability en Willem-Jan Beekenkamp tot Branchemanager...