"Nederlandse pensioenstelsel een van de beste ter wereld"

Michaela Grimm, 2023

Het Nederlandse pensioenstelsel is een van de beste ter wereld, aldus een van de conclusies uit de tweede editie van het Global Pension Report van Allianz.

Allianz heeft 75 pensioensystemen van over de hele wereld geanalyseerd met behulp van de eigen Allianz Pension Index (API). De index bestaat uit drie pijlers: analyse van de demografische en fiscale basisvoorwaarden en bepaling van de houdbaarheid (bijvoorbeeld financiering en bijdrageperiodes) en toereikendheid (bijvoorbeeld mate van spreiding en pensioenniveau) van het pensioenstelsel. In totaal wordt rekening gehouden met 40 parameters, met waarden variërend van 1 (zeer goed) tot 7 (zeer slecht). In de gewogen som van alle parameters kristalliseert de evaluatie van het respectieve stelsel tot één totaalscore.

Met een totaalscore van 2,6 behoort het Nederlandse pensioenstelsel tot de beste ter wereld; eigenlijk scoort alleen het Deense stelsel iets beter, aldus het onderzoek. Het Nederlandse stelsel vertoont een bijna perfecte combinatie van PAYG (omslagstelsel) en kapitaalfinanciering. Maar zelfs Nederland is niet vrij van uitdagingen, nu de demografische vooruitzichten somberder worden. De afhankelijkheidsratio van ouderen zal in 2050 stijgen naar 46,2 procent en de dekking van de tweede pijler, met name onder jongere mensen, neemt af. Ook kunnen er enkele effecten zijn van het Nederlandse pensioenakkoord, dat dit jaar wordt verwacht. Van buitenaf bekeken zouden vrijwel alle andere landen echter blij zijn met dit soort ‘pensioenproblemen’.

In het rapport wijst Allianz onder meer op het steeds brozer wordende generatiecontract. Michaela Grimm, mede-auteur van het rapport:  "Vooral aan de jongere generaties Y en Z wordt gevraagd om zelf (nog) meer te voorzien in hun oude dag. De ongemakkelijke waarheid is: ze moeten niet alleen langer werken, maar ook meer en gerichter sparen.”

Ook besteedt het rapport aandacht aan de maatschappelijke waarde van werk. “Automatisering, digitalisering en kunstmatige intelligentie maken een universele toegang tot onderwijs en dus nieuwe werkconcepten mogelijk. De rigide tweedeling tussen werk en pensioen is momenteel slechts voor enkele bevoorrechten verdwenen. Het pensioenstelsel van de toekomst begint met nieuwe ideeën voor de wereld van onderwijs en werk voor iedereen”, zegt Ludovic Subran, hoofdeconoom bij Allianz.

Reactie toevoegen

 
Halve finale Advies Award 2023 in beeld…

Halve finale Advies Award 2023 in beeld…

De drie finalisten van de Advies Award 2023 zijn inmiddels bekend. Van de spannende halve finale, die 6 september werd gehouden, heeft Jeffrey Korte een korte sfeerimpressie...

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior en Veldhuis naar finale VVP Advies Award 2023

ABC Pensioen, Sinior Financieel Advies en Veldhuis Advies zijn de finalisten van de VVP Advies Award 2023. “Deze kantoren – die net als de andere drie...

En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2023 zijn...

En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2023 zijn...

Buro Philip van den Hurk (Particulier), Veldhuis Advies (Zakelijk), Sinior Financieel Advies (Hypotheken), ABC Pensioen (Pensioen), Noventas (Niche) en Van Steensel...

ABC Pensioen wint VVP Advies Award 2023 Pensioen

ABC Pensioen wint VVP Advies Award 2023 Pensioen

ABC Pensioen heeft de VVP Advies Award 2023 Categorie Pensioen gewonnen. Jurylid Bob Klijn (Söderberg & Partners) overhandigde persoonlijk namens de jury...

Thom Mallant volgt Sjoerd Laarberg op als CEO Allianz Nederland

Thom Mallant volgt Sjoerd Laarberg op als CEO Allianz Nederland

Op 1 september wordt Thom Mallant CEO van Allianz Nederland en verantwoordelijke voor de P&C-activiteiten van Allianz Benelux in de Allianz Benelux Board of...

Dit zijn de 21 meest klantgerichte kantoren van Nederland

Dit zijn de 21 meest klantgerichte kantoren van Nederland

De jury van de VVP Advies Award 2023 heeft de namen bekend gemaakt van de meest klantgerichte advieskantoren van Nederland in de categorieën Particulier Advies,...

Yvonne van Gennip Talent Fonds en Allianz gaan samenwerken

Yvonne van Gennip Talent Fonds en Allianz gaan samenwerken

Allianz, partner van het Watersportverbond, gaat jonge watersporttalenten helpen zich te presenteren via het crowdfundingplatform van het Yvonne van Gennip Talent...

Thomas verzekert wint Starterspijs VVP Advies Award 2023

Thomas verzekert wint Starterspijs VVP Advies Award 2023

Thomas verzekert heeft de startersprijs gewonnen van de VVP Advies Award 2023. Thomas van Uunen nam de award in ontvangst uit handen van jurylid Odette Bakker...

Sinior trots op nominatie VVP Advies Award 2023

Sinior trots op nominatie VVP Advies Award 2023

Ninorta Demir van Sinior Financieel Advies en Hypotheken is supertrots op de nominatie voor de Advies Award 2023 in de categorie Hypotheken en dat staalt ze samen...

Noventas:  nominatie VVP Advies Award 2023 is belangrijke erkenning

Noventas: nominatie VVP Advies Award 2023 is belangrijke erkenning

"Wij zijn erg blij en trots te zijn erkend als een van de meest klantgerichte financiële advieskantoren van Nederland", zegt Gabri Hessels, oprichter van...