Bestuurdersaansprakelijkheid moet altijd gespreksonderwerp zijn

FvA 22062021

De ingangsdatum van de Wet Bestuur en Toezicht Rechtspersonen (WBTR) van 1 juli is een goede aanleiding voor iedere assurantieadviseur om het onderwerp bestuurdersaansprakelijkheid op de agenda te zetten van ieder klantgesprek. “Maar eigenlijk is dit onderwerp niet alleen nu, maar altijd goed om met zowel zakelijke als particuliere klanten te bespreken”, aldus Sjanil Bansraj van Markel Insurance.

Bansraj was samen met Kathelijne Baetsen, advocaat/partner van Stadermann Luiten Advocaten, expert-gast van Bert Sonneveld, voorzitter van de Federatie van Assurantieclubs, in het door ongeveer 300 mensen bekeken webinar ‘#FvActueel: bestuurdersaansprakelijkheid en de WBTR’.

Onverdiend

In de praktijk blijkt dat van de drie aansprakelijkheidsverzekeringen eerst wordt gedacht aan bedrijfsaansprakelijkheid (AVB), daarna aan beroepsaansprakelijkheid en dat de bestuurdersaansprakelijkheid op een – onverdiende – derde plek komt. “De kans dat een bestuurder te maken krijgt met een aansprakelijkheidsstelling is best aanwezig”, aldus Baetsen die het verschil uitlegde tussen interne aansprakelijkheid en externe aansprakelijkheid. Bij interne aansprakelijkheid kan de vennootschap, stichting of vereniging de bestuurder op grond van artikel 2:9 BW aansprakelijk stellen indien sprake is van onbehoorlijk bestuur; tenzij de bestuurder geen ernstig verwijt kan worden gemaakt. Bij externe aansprakelijkheid kan een bestuurder worden aangesproken op grond van onrechtmatige daad art. 6:162 BW, waarbij sprake dient te zijn van een ernstig verwijt (‘dat een redelijk handelend en ervaren bestuurder in dezelfde omstandigheden anders zou hebben gehandeld’).

De WBTR verduidelijkt en verscherpt de regeling voor bestuur en toezicht bij verenigingen, coöperaties, onderlinge waarborgmaatschappijen en stichtingen. Voor commerciële verenigingen en stichtingen komt daar in de WBTR de grondslag bij voor bestuurdersaansprakelijkheid in geval van faillissement. Iedere bestuurder kan dan hoofdelijk aansprakelijk zijn voor een boedeltekort.

Vijf ton of miljoen euro

Sjanil Bansraj gaf aan dat bij het accepteren vooral wordt gekeken naar de financiële positie van een aspirant klant. “Dat is lastiger bij een startende stichting of vereniging en dan is het vertrouwen in de bestuurders of een premieopslag bepalend.” Op de vraag van een kijker over de hoogte van het verzekerde bedrag was het antwoord van Bansraj dat het natuurlijk maatwerk is, maar dat veel verenigingen en stichtingen hun risico goed kunnen afdekken met een verzekerd bedrag van vijf ton of een miljoen euro. Op een andere kijkersvraag of een bestuursaansprakelijkheidsverzekering WBTR-proof is, antwoordde Bansraj: “Ga daar maar van uit.”

Weer fysieke bijeenkomsten

Het webinar vond plaats in een sfeer van optimisme. Uit een poll onder de kijkers naar het webinar blijkt dat deze een stuk positiever zijn dan in september 2020 over het aantal te verwachten faillissementen. Het percentage klanten waarvan wordt verwacht dat zij binnen anderhalf jaar failliet gaan, was gedaald van gemiddeld 2,27 naar 1,36 procent. Sonneveld: “Consumenten willen hun opgepotte geld uitgeven, en dat toegenomen vertrouwen in de economie merken onze leden.”

Sonneveld zei te verwachten dat er na de zomer weer fysieke bijeenkomsten van de assurantieclubs gaan komen. “En dan nu de zomer: ik heb zin in onbezorgdheid.”

Foto van links naar rechts: Jop Boer (voorzitter FiDiB),Sjanil Bansraj (Markel Insurance SE), Vincent van Wing (Markel Insurance SE), Kathelijne Baetsen (Stadermann Luiten Advocaten), Joris Vos (voorzitter FDG) en Bert Sonneveld (voorzitter Federatie van Assurantieclubs).


 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Dennis Oudkerk Pool - HP Verzekeringen 24 juni 2021

En dan nu nog voor de maatschappijen het aangeboden risico te accepteren en niet na een paar maanden zeggen dat het toch niet kan!!!! Zakelijke verzekeringen duren extreem lang bij velen.

Meer over
Sonneveld (FvA): “Actieve provisietransparantie nu al oppakken”

Sonneveld (FvA): “Actieve provisietransparantie nu al oppakken”

Bert Sonneveld, voorzitter Federatie van Assurantieclubs, roept adviseurs op nu al werk te maken van actieve provisietransparantie. Sonneveld in zijn maandcolumn...

FvActueel: bestuurdersaansprakelijkheid en de WBTR

FvActueel: bestuurdersaansprakelijkheid en de WBTR

De Federatie van Assurantieclubs organiseert op 22 juni vanaf 16:30 uur het webinar ‘#FvActueel: bestuurdersaansprakelijkheid en de eisen van de WBTR per 1...

FvActueel: iedere adviseur kan rol spelen in pensioenvraagstukken

FvActueel: iedere adviseur kan rol spelen in pensioenvraagstukken

"Iedere financieel adviseur kan een rol spelen om klanten te helpen met de pensioenvragen die er spelen. Om het gesprek over pensioen te openen is zeker geen Wft-pensioen...

Webinar FvActueel over pensioenen

Webinar FvActueel over pensioenen

De Federatie van Assurantieclubs organiseert op 20 mei het webinar ‘FvActueel: pak je rol als gids in mistig pensioenlandschap’. Bert Sonneveld (voorzitter...

"Overheid moet levenmarkt impuls geven"

"Overheid moet levenmarkt impuls geven"

De overheid dient de levenmarkt een impuls te geven. Te denken valt aan het toestaan van – actief transparante – provisie, fiscaalvriendelijke oplossingen...

FvActueel 21 april 2021: kansen op de levensverzekeringsmarkt

FvActueel 21 april 2021: kansen op de levensverzekeringsmarkt

De Federatie van Assurantieclubs organiseert op 21 april 2021 vanaf 16:30 uur het webinar ‘FvActueel: kansen op de levensverzekeringsmarkt’. Voorzitter...

Het begint bij jezelf

Het begint bij jezelf

Betekenisvol ondernemen begint bij jezelf als financieel dienstverlener. Je moet het echt zelf willen, je moet er echt zelf in geloven. Dan is klanttevredenheid...

Betekenisvol ondernemen begint bij jezelf

Betekenisvol ondernemen begint bij jezelf

Betekenisvol ondernemen begint bij jezelf als financieel dienstverlener. Je moet het echt zelf willen, je moet er echt zelf in geloven. Dan is klanttevredenheid...

Schrijf je in voor het webinar betekenisvol adviseren (laatste kans)

Schrijf je in voor het webinar betekenisvol adviseren (laatste kans)

De Federatie van Assurantieclubs organiseert op 21 januari om 16.00 uur in de reeks FvActueel een webinar over betekenisvol ondernemen. Schrijf je HIER in. Dagvoorzitter...

Bestuurdersaansprakelijkheid: meer en hogere (collectieve) claims

Bestuurdersaansprakelijkheid: meer en hogere (collectieve) claims

(Partner VVP door Michel Mackaaij, Financial Lines Manager Benelux bij Chubb) Wereldwijd liggen bestuurders onder een vergrootglas en de risico’s waarvoor...