Bedrijven van de toekomst schrijven het nieuwe verhaal

2-IMG_1059

“Schokkend hoe weinig er over is van alles waar wij mensen bij floreren.” Dat zei Christine Boland, tijdgeestanalist, woensdag op de zesde Positive Finance Day die Dazure en de stichting New Financial Forum met als thema 'Bedrijven van de toekomst' samen met YouBeDo en We Are Stewards organiseerden. Gelukkig, zo maakten Boland en de andere sprekers duidelijk aan de hand van inspirerende voorbeelden, lijkt het tij te keren. Gastheer van deze succesvolle editie was ARAG.

Of het genoeg is? Dat moet de tijd leren. Maar draag in ieder geval bij aan een betere wereld wat je bij kunt dragen. Michael van Loenen, mede-oprichter van YouBeDo, haalde een citaat aan dat hem enorm inspireert: er is niks mis met verantwoordelijkheid (responsability), maar waar het nog meer om gaat is ‘respond to your ability’. Hij doet dat met YouBeDo, dat van elk verkocht boek twaalf procent doneert aan het goede doel.

Verbinding, eenheid, het waren woorden die tijdens de middag veelvuldig werden gebezigd. Boland meende dat er niet per se een heel nieuw systeem hoeft te komen om de verbinding (met onszelf, met elkaar, met de natuur) te herstellen. Boland: “We staan op een existentiële tweesprong. Of we gaan door op de ingeslagen weg of we ondergaan een systeemverandering door dezelfde structuur lichter te maken.” Een metamorfose dus.

Mochten traditionele partijen niet uit zichzelf in beweging komen, dan zullen de jongere generaties de metamorfose volgens Boland afdwingen. En dan met name de generatie Z, die als geen ander weet in welke tijd ze leeft. “Daarom gaat ze de straat op en zit ze op de A12”, aldus Boland.

Blauwe economie

Het toenemend bewustzijn vertaalt zich inmiddels in steeds meer mooie voorbeelden van vernieuwing. Boland gaf er een aantal, ook van bestaande partijen. Tijdens de middag kwamen ook andere voorbeelden aan het woord. Jan Jongert, partner/architect van Superuse Studios, beschreef de metamorfose van Tropicana in Rotterdam tot BlueCity. Het architectenbureau werkt langs de lijn van de blauwe economie, een ecosysteem waarin partijen werken met elkaars reststromen. BlueCity is voor 90 procent op die manier gerealiseerd, aldus Jongert. Onder meer gaat het om ramen uit een rechtbank

Heidi Leenaarts, initiatiefnemer van United Economy, gelooft dat er meer nodig is dan verandering van het bestaande systeem. Zij bouwt aan een “duurzaam en sociaal rechtvaardig systeem, waarbij het geld binnen de duurzame economie blijft” (circulair geld, ook wel United genoemd, is het betaalmiddel van de eigen betaalomgeving van United Economy).  Inmiddels nemen zo’n 1.000 particulieren en 600 bedrijven deel aan het systeem.

United Economy is een coöperatie, datzelfde geldt voor YouBeDo. Bij de laatste heeft nadrukkelijk ook de aarde stemrecht.

Gijsbert Koren, oprichter van We Are Stewards, ging in op steward ownership als tegenhanger van het traditionele aandeelhoudersmodel. De principes van steward ownership: zelfbestuur en winst dient de missie. De principes passen helemaal bij het nieuwe denken. Hoewel nieuw? Heel wat bedrijven (ook verzekeraars) zijn ooit begonnen als coöperatie, waar leden en geen aandeelhouders het voor het zeggen hadden.

Rineke Dijkinga is biodiversiteitsboerin. In Sellingen verbouwt Dijkinga op vier hectare gewassen met nog echte voedingswaarde. Daarnaast gaat ze voedselverspilling tegen door mensen te leren hun voedselresten te bewerken tot houdbare voedingsmiddelen. Dijkinga hoopt mensen te inspireren hetzelfde te doen. “Voedsel van eigen bodem eten, koken zonder pakjes en zakjes en niks meer weggooien.”

Gelijke kansen

Gastheer Bernard Goede, Manager Commercie, vertelde dat ARAG nadrukkelijk ook maatschappelijk impact wil maken. Dit onder het motto ‘Gelijke kansen voor iedereen’.

Naast het plenaire programma waren er ook een viertal break-out sessies. Prya Biharie, Sanne Koolen en Arthur Dekker (respectievelijk voorzitter en leden Young ARAG) verzorgden de sessie ‘Betekenisvol werken in de financiële sector.’ Zij legden de deelnemers aan de sessie een aantal stellingen voor, waarop de deelnemers steeds net andersom reageerden dan de jonge medewerkers van ARAG hadden verwacht. Een van de stellingen was: “Er moet verplicht een psycholoog worden ingezet om young professionals mentaal gezond te houden.” Dat vonden maar weinig deelnemers nodig.

Andere break-out sessies werden verzorgd door Jan Jongert, Gijsbert Koren en Michael van Loenen en Kim Cramer (BR-ND People/Let's play equal).

Mooier en rijker

Dagvoorzitters waren Indra Frishert, commercieel directeur Dazure, en Henk Jansen (Expat Mortgages). Frishert over het thema van de middag (‘Bedrijven van de toekomst’): “De bedrijven van de toekomst zijn gericht op mensen. Als je allerlei verschillende typen mensen in je bedrijf hebt, wordt het mooier en rijker.”

Willem Vreeswijk, initiatiefnemer van het New Financial Forum, onderstreepte nog eens het belang om “samen te bouwen aan een nieuwe economie goed voor mens, natuur en aarde. Het New Financial Forum blijft daar graag aan bijdragen met innovatieve voorbeelden van mensen en organisaties die al met twee poten in de klei de nieuwe economie vormgeven".

Reactie toevoegen

 
Het Raadhuis wint categorie Particulier Advies VVP Advies Award 2024

Het Raadhuis wint categorie Particulier Advies VVP Advies Award 2024

Adviesgroep Het Raadhuis heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Particulier Advies gewonnen. Jurylid Ingrid Oudhuis (Scildon) overhandigde persoonlijk namens...

Du Gardijn winnaar categorie Zakelijk Advies VVP Advies Award 2024

Du Gardijn winnaar categorie Zakelijk Advies VVP Advies Award 2024

Du Gardijn heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Zakelijk Advies gewonnen. Jurylid Edwin Bosma (BHB Dullemond) overhandigde persoonlijk namens de jury de award,...

Laatste woord over BAZ nog niet gezegd

Laatste woord over BAZ nog niet gezegd

Van flex naar vast. Dat is volgens Janthony Wielink (Enkwest), een van de plenaire sprekers op het dinsdagmiddag gehouden zesde VVP-event Inkomen, een belangrijke...

Ferzekerd wint startersprijs VVP Advies Award 2024

Ferzekerd wint startersprijs VVP Advies Award 2024

Ferzekerd heeft de startersprijs gewonnen van de VVP Advies Award 2024. Jurylid Ingrid Oudhuis (Scildon) overhandigde persoonlijk namens de jury de award, de bloemen...

Babette Porcelijn: samen op weg naar een happy 2050

Babette Porcelijn: samen op weg naar een happy 2050

Het happy 2050 scenario van Babette Porcelijn is een masterplan voor een veilige en fijne toekomst. Alles wat invloed heeft op ons geluk komt in samenhang voorbij:...

Edward Zeevat op de bres voor het ALS Financieel Diner

Edward Zeevat op de bres voor het ALS Financieel Diner

Op donderdag 7 november 2024 organiseren Nationale Waarborg, Dazure en Zeevat Hypotheken & Verzekeringen samen met Stichting ALS Nederland, de tweede editie...

Wij Zijn Loek categoriewinnaar Niche VVP Advies Award 2024

Wij Zijn Loek categoriewinnaar Niche VVP Advies Award 2024

Wij Zijn Loek heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Niche gewonnen. Jurylid Kenneth Leenders (Expat Mortgages) overhandigde persoonlijk namens de jury de award,...

Eva Rovers: doorbreek met burgerberaden de politieke impasses

Eva Rovers: doorbreek met burgerberaden de politieke impasses

“Geef burgers het vertrouwen. Zij zijn in staat met elkaar complexe vraagstukken op te lossen, mits aan een aantal belangrijke spelregels is voldaan. In Nederland...

Verliefd op de toekomst centraal in zomereditie New Financial Magazine

Verliefd op de toekomst centraal in zomereditie New Financial Magazine

Verliefd op de toekomst! Dat is het thema van de superdikke zomereditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum....

De Regt Adviesgroep winnaar categorie Pensioen Advies van VVP Advies Award 2024

De Regt Adviesgroep winnaar categorie Pensioen Advies van VVP Advies Award 2024

De Regt Adviesgroep heeft de VVP Advies Award 2024 categorie Pensioen Advies gewonnen. Jurylid Edwin Bosma (BHB Dullemond) overhandigde persoonlijk namens de jury...