Bedrijven van de toekomst schrijven het nieuwe verhaal

2-IMG_1059

“Schokkend hoe weinig er over is van alles waar wij mensen bij floreren.” Dat zei Christine Boland, tijdgeestanalist, woensdag op de zesde Positive Finance Day die Dazure en de stichting New Financial Forum met als thema 'Bedrijven van de toekomst' samen met YouBeDo en We Are Stewards organiseerden. Gelukkig, zo maakten Boland en de andere sprekers duidelijk aan de hand van inspirerende voorbeelden, lijkt het tij te keren. Gastheer van deze succesvolle editie was ARAG.

Of het genoeg is? Dat moet de tijd leren. Maar draag in ieder geval bij aan een betere wereld wat je bij kunt dragen. Michael van Loenen, mede-oprichter van YouBeDo, haalde een citaat aan dat hem enorm inspireert: er is niks mis met verantwoordelijkheid (responsability), maar waar het nog meer om gaat is ‘respond to your ability’. Hij doet dat met YouBeDo, dat van elk verkocht boek twaalf procent doneert aan het goede doel.

Verbinding, eenheid, het waren woorden die tijdens de middag veelvuldig werden gebezigd. Boland meende dat er niet per se een heel nieuw systeem hoeft te komen om de verbinding (met onszelf, met elkaar, met de natuur) te herstellen. Boland: “We staan op een existentiële tweesprong. Of we gaan door op de ingeslagen weg of we ondergaan een systeemverandering door dezelfde structuur lichter te maken.” Een metamorfose dus.

Mochten traditionele partijen niet uit zichzelf in beweging komen, dan zullen de jongere generaties de metamorfose volgens Boland afdwingen. En dan met name de generatie Z, die als geen ander weet in welke tijd ze leeft. “Daarom gaat ze de straat op en zit ze op de A12”, aldus Boland.

Blauwe economie

Het toenemend bewustzijn vertaalt zich inmiddels in steeds meer mooie voorbeelden van vernieuwing. Boland gaf er een aantal, ook van bestaande partijen. Tijdens de middag kwamen ook andere voorbeelden aan het woord. Jan Jongert, partner/architect van Superuse Studios, beschreef de metamorfose van Tropicana in Rotterdam tot BlueCity. Het architectenbureau werkt langs de lijn van de blauwe economie, een ecosysteem waarin partijen werken met elkaars reststromen. BlueCity is voor 90 procent op die manier gerealiseerd, aldus Jongert. Onder meer gaat het om ramen uit een rechtbank

Heidi Leenaarts, initiatiefnemer van United Economy, gelooft dat er meer nodig is dan verandering van het bestaande systeem. Zij bouwt aan een “duurzaam en sociaal rechtvaardig systeem, waarbij het geld binnen de duurzame economie blijft” (circulair geld, ook wel United genoemd, is het betaalmiddel van de eigen betaalomgeving van United Economy).  Inmiddels nemen zo’n 1.000 particulieren en 600 bedrijven deel aan het systeem.

United Economy is een coöperatie, datzelfde geldt voor YouBeDo. Bij de laatste heeft nadrukkelijk ook de aarde stemrecht.

Gijsbert Koren, oprichter van We Are Stewards, ging in op steward ownership als tegenhanger van het traditionele aandeelhoudersmodel. De principes van steward ownership: zelfbestuur en winst dient de missie. De principes passen helemaal bij het nieuwe denken. Hoewel nieuw? Heel wat bedrijven (ook verzekeraars) zijn ooit begonnen als coöperatie, waar leden en geen aandeelhouders het voor het zeggen hadden.

Rineke Dijkinga is biodiversiteitsboerin. In Sellingen verbouwt Dijkinga op vier hectare gewassen met nog echte voedingswaarde. Daarnaast gaat ze voedselverspilling tegen door mensen te leren hun voedselresten te bewerken tot houdbare voedingsmiddelen. Dijkinga hoopt mensen te inspireren hetzelfde te doen. “Voedsel van eigen bodem eten, koken zonder pakjes en zakjes en niks meer weggooien.”

Gelijke kansen

Gastheer Bernard Goede, Manager Commercie, vertelde dat ARAG nadrukkelijk ook maatschappelijk impact wil maken. Dit onder het motto ‘Gelijke kansen voor iedereen’.

Naast het plenaire programma waren er ook een viertal break-out sessies. Prya Biharie, Sanne Koolen en Arthur Dekker (respectievelijk voorzitter en leden Young ARAG) verzorgden de sessie ‘Betekenisvol werken in de financiële sector.’ Zij legden de deelnemers aan de sessie een aantal stellingen voor, waarop de deelnemers steeds net andersom reageerden dan de jonge medewerkers van ARAG hadden verwacht. Een van de stellingen was: “Er moet verplicht een psycholoog worden ingezet om young professionals mentaal gezond te houden.” Dat vonden maar weinig deelnemers nodig.

Andere break-out sessies werden verzorgd door Jan Jongert, Gijsbert Koren en Michael van Loenen en Kim Cramer (BR-ND People/Let's play equal).

Mooier en rijker

Dagvoorzitters waren Indra Frishert, commercieel directeur Dazure, en Henk Jansen (Expat Mortgages). Frishert over het thema van de middag (‘Bedrijven van de toekomst’): “De bedrijven van de toekomst zijn gericht op mensen. Als je allerlei verschillende typen mensen in je bedrijf hebt, wordt het mooier en rijker.”

Willem Vreeswijk, initiatiefnemer van het New Financial Forum, onderstreepte nog eens het belang om “samen te bouwen aan een nieuwe economie goed voor mens, natuur en aarde. Het New Financial Forum blijft daar graag aan bijdragen met innovatieve voorbeelden van mensen en organisaties die al met twee poten in de klei de nieuwe economie vormgeven".

Reactie toevoegen

 
Katern Haal meer uit data in nieuwe VVP

Katern Haal meer uit data in nieuwe VVP

Pak kunstmatige intelligentie slim aan, stelt Justin Schlee (ANVA) in het katern Haal meer uit data in de dinsdag verschenen nieuwe VVP 1-2024. Schlee: "Mijn advies...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

Geert Bouwmeester, sinds 2017 bestuursvoorzitter van De Goudse, staat centraal in de vierde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

Hemd van je lijf vragen?

Hemd van je lijf vragen?

(Partner in kennis Dazure in katern Haal meer uit data in VVP 1-2024) Als je een overlijdensrisicoverzekering wilt afsluiten, wil de verzekeraar precies weten...

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"De uitdagingen van deze tijd vragen om allianties waarin begrip, gelijkgerichte doelstellingen en het gezamenlijke grotere belang vooropstaan. Als tegengif voor...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

Ron Bavelaar, voorzitter Raad van Bestuur Univé, staat centraal in de derde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

It's the economy stupid...

It's the economy stupid...

"Waar sommigen de schuld geven aan de economie en de macht van het geld, schuilt daarin ook juist de oplossing", zo betoogt Robert van den Broek van Financieel Zeker...

Een ORV, daar red je levens mee!

Een ORV, daar red je levens mee!

(Partner in kennis Dazure in katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Veilig wonen, dat is in het huidige tijdperk iets wat helaas steeds minder mensen kunnen beamen....

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

In deel 2 van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners in transitietijd’ gaan Willem Vreeswijk (stichting New Financial Forum) en...

"VoogdijVerzekerd regelt alles rondom voogdijschap"

"VoogdijVerzekerd regelt alles rondom voogdijschap"

De GoedIdee VoogdijVerzekerd, een nieuw product van Dazure dat er onder meer voor zorgt dat kinderen goed verzorgd achterblijven na het overlijden van de ouder(s),...

Winnaars Adfiz Prestatie Onderzoek 2024

Winnaars Adfiz Prestatie Onderzoek 2024

Dazure, Florius, Nationale-Nederlanden en TAF zijn de categoriewinnaars van het Adfiz Prestatie Onderzoek 2024. De winnaars zijn donderdag bekend gemaakt op de Adfiz...