Hypotheekbezitters vaak niet goed op de hoogte van kansen en risico’s

Overstroming via Pixabay

Een aanzienlijk deel van de huiseigenaren verwacht dat verzekeraars de kosten betalen als hun woning schade oploopt door funderingsproblemen of overstroming. Dat blijkt uit het onderzoek van de ‘Consumentenmonitor Hypotheekbezitters’ door de AFM.

In het onderzoek van de Consumentenmonitor maakt driekwart van de hypotheekbezitters zich geen zorgen over een mogelijke overstroming van hun huis. Daarnaast vindt tweederde van de hypotheekbezitters de kans op funderingsproblemen te klein om zich zorgen over te maken. Een kwart verwacht dat een verzekeraar de kosten van funderingsproblemen zal betalen.

Verduurzaming

De meeste hypotheekbezitters in de Consumentenmonitor geven aan een woning met energielabel C te hebben. Hypotheekbezitters die verduurzaming overwogen maar er toch van afzagen noemen de materiaalkosten en een gebrek aan financiële middelen vaak als reden. De meerderheid van de respondenten is nog niet bekend met de diverse subsidie- en financieringsmogelijkheden. Van de hypotheekbezitters die hun woning niet verduurzaamden maar dit wel overwogen geeft ongeveer een derde aan de plannen nog steeds te hebben. Ongeveer 1 op de 20 hypotheekbezitters geeft aan in 2023 ooit door de hypotheekverstrekker of -adviseur te zijn benaderd om hun woning (verder) te verduurzamen. Dat is gelijk gebleven aan het onderzoek in 2022.

Kansen voor adviseurs

Zdenka van Schaik (manager Lenen en Sparen AFM): ‘Wij zien in dit onderzoek en eerdere onderzoeken dat hier nog veel kansen liggen voor adviseurs en aanbieders. Zij kunnen proactiever hun klanten informeren en adviseren over de financiële mogelijkheden voor verduurzaming. Dat geldt ook voor de optie op een lagere hypotheekrente door extra aflossing. Daarnaast kunnen adviseurs en aanbieders een rol spelen bij klanten die mogelijk te maken krijgen met schade door klimaatverandering. Wij vinden het belangrijk dat consumenten in hoogrisicogebieden zich hiervan bewust worden en er in hun financiële planning rekening mee houden als zij een huis kopen of verbouwen."

Reactie toevoegen

 
Meer over
"Te weinig water zorgt voor miljardenschade aan funderingen"

"Te weinig water zorgt voor miljardenschade aan funderingen"

Vereniging Eigen Huis roept het nieuwe kabinet op tot actie tegen funderingsschade door lage en fluctuerende grondwaterpeilen. "Dit leidt namelijk tot extra kosten...

Onveranderde waarde in een veranderende wereld

Onveranderde waarde in een veranderende wereld

(Opinie Jan Berndsen, AFM, in VVP-special De Waarde van Advies) De toegevoegde waarde van een adviseur is onverminderd groot. Niet alleen omdat u producten kunt...

AFM: "Beter changemanagement beschermt consumenten tegen overkreditering"

AFM: "Beter changemanagement beschermt consumenten tegen overkreditering"

De AFM vraagt aandacht voor tien principes bij het verbeteren van changemanagement door verstrekkers van consumptief of hypothecair krediet. Naar aanleiding van...

VVP-special De Waarde van Advies: advieswaarde meer uitdragen

VVP-special De Waarde van Advies: advieswaarde meer uitdragen

De waarde van financieel advies is onmiskenbaar, maar het blijft belangrijk haar uit te dragen. Actieve provisietransparantie, schrijft Adfiz in de VVP-special De...

Sector kijkt met argusogen naar gegevensdrift AFM

Sector kijkt met argusogen naar gegevensdrift AFM

"Wij zijn niet overtuigd dat de AFM meer bevoegdheden nodig heeft om efficiënt en effectief gedragstoezicht te houden op verzekeraars." Zo reageert het Verbond...

De waarde van duurzaam advies

De waarde van duurzaam advies

(Kees Dullemond, INSVER, in VVP-special De Waarde van Advies) We staan aan het begin van de transitie naar meer duurzaamheid in de samenleving en de verzekeringsbranche....

Nederlanders zien klimaatrisico's niet in voor eigen woning

Nederlanders zien klimaatrisico's niet in voor eigen woning

Meer dan de helft van de Nederlanders ziet geen klimaatrisico voor zijn of haar woning. Dit blijkt uit de eerste trendmonitor Klimaatbewust Wonen van Centraal Beheer,...

Legio voordelen voor de adviseur

Legio voordelen voor de adviseur

(Rubriek 'Duurzaam advies in praktijk', VVP 3-2024) “Er is geen enkele steekhoudende reden om niet te verduurzamen en bovendien zijn de voordelen voor adviseurs...

Het recht om te repareren

Het recht om te repareren

(Björn Jalving, Turien & Co., in Ken je vak!, VVP 3-2024) Met het recht op reparatie moet het makkelijker en goedkoper worden om elektronische producten...

"Huizenkoper huiverig om te verduurzamen"

"Huizenkoper huiverig om te verduurzamen"

Hypotheekadviseurs horen volgens De Hypotheekshop momenteel vaker van huizenkopers dat ze de verduurzaming van de woning naar de toekomst doorschuiven. Kopers willen...