Kennis- en ervaringstoets bij verduurzaming afgeschaft per 1 april

Zonnepanelen via Pixabay

Het besluit om de kennis- en ervaringstoets te schrappen bij een verhoging van de hypotheek voor verduurzaming is definitief. Per 1 april komt deze verplichting bij verhogingen tot 25.000 euro voor consumenten te vervallen. Adfiz blijft tegenstander van "deze afkalving van consumentenbescherming".  

Toch is het definitieve voorstel volgens Adfiz "een verbetering ten opzichte van het oorspronkelijke plan. Zo kan de kennis- en ervaringstoets enkel worden overgeslagen bij verhogingen binnen vijf jaren na afsluiten van de oorspronkelijke hypotheek. Hiermee wordt voorkomen dat hypotheken waar jarenlang geen onderhoud op is gepleegd drempelloos verhoogd kunnen worden.  

"In zijn toelichting op het besluit gaat minister Hoekstra uitgebreid in op onze consultatiereactie. Hierin geeft hij aan “het belang van een goed advies te erkennen”, maar wijst hij erop dat klanten die execution only de hypotheek verhogen toch geen advies zouden inwinnen. Hiermee gaat Hoekstra te kort door de bocht. De kennis- en ervaringstoets is er immers juist voor bedoeld om klanten bewust te maken van de risico’s van execution-only, zodat klanten alsnog voor financieel advies kunnen kiezen. Door de kennis- en ervaringstoets nu in het kader van verduurzaming deels af te schaffen, wordt consumenten deze kans ontnomen. Gelukkig blijft de groep van consumenten waarvoor dit geldt dus beperkt tot klanten die maximaal vijf jaar geleden hun hypotheek hebben afgesloten."

Verkort advies 

Adfiz: "Positief aan de reactie van Hoekstra is dat hij de sector uitnodigt om in gesprek te gaan over verkort advies. In de praktijk krijgen wij vaak van adviseurs terug dat een integraal financieel advies voor klanten te duur is in verhouding tot de beperkte verhoging van de hypotheek. Een tussenvorm – verkort advies biedt jou als adviseur de mogelijkheid de klant enkel te adviseren over aspecten die samenhangen met de beperkte verhoging van de hypotheek. Wij gaan dan ook graag op de uitnodiging in en zullen voorstellen doen om op korte termijn verkort advies mogelijk te maken. Wij blijven de afschaffing van de kennis- en ervaringstoets in alle gevallen onverstandig vinden, maar door ondersteuning van verkort advies bij verduurzaming krijg je als adviseur wel de mogelijkheid om je klanten een zinvol en betaalbaar advies te geven."

Reactie toevoegen

 
240.000 zonnepanelen gefinancierd via SVn in 2020

240.000 zonnepanelen gefinancierd via SVn in 2020

Vorig jaar werden ruim 240.000 zonnepanelen geplaatst met leningen van SVn en de fondsen waar SVn fondsmanager van is. Dat blijkt uit het jaarverslag van SVn. SVn-directeur...

Adfiz, CFD en OvFD verzoeken CDFD om PE-examens op afstand mogelijk te maken

Adfiz, CFD en OvFD verzoeken CDFD om PE-examens op afstand mogelijk te maken

Adfiz, CFD en OvFD, verenigd in CANON, hebben het CDFD verzocht om PE-examens op afstand (digitaal) mogelijk te maken. In de huidige coronatijden vindt immers niet...

Woningverduurzaming: SCP oppert solidariteitsfonds voor lage inkomens

Woningverduurzaming: SCP oppert solidariteitsfonds voor lage inkomens

Denk na over een solidariteitsfonds woningverduurzaming ter financiële ondersteuning van de niet-draagkrachtigen. Dat stelt het Sociaal en Cultureel Planbureau...

Adviesalerts!

Adviesalerts!

(Uit katern Duurzaam Wonen in VVP 2-2021) Duurzaam wonen is hot, de ontwikkelingen gaan snel. VVP praat u bij met Adviesalerts! Een goede zaak: steeds meer...

In drie stappen voldoen aan de SFDR

In drie stappen voldoen aan de SFDR

(Adfiz in Ken je vak! in VVP 2-2021) Met ingang van 10 maart 2021 is de Sustainable Finance Disclosure Regulation (SFDR) van toepassing geworden. Deze Europese...

Katern 'Duurzaam Wonen' in VVP 2

Katern 'Duurzaam Wonen' in VVP 2

“Stel adviseren over verduurzaming verplicht”, zegt hypotheekadviseur Twan Theuns (De Hypotheker Heerenveen) in het katern Duurzaam Wonen in de woensdag...

Meer Nederlanders verduurzamen hun woning tijdens lockdown

Meer Nederlanders verduurzamen hun woning tijdens lockdown

Tijdens de lockdown hebben veel Nederlanders hun huis verduurzaamd. Veel huiseigenaren ervaren sinds de uitbraak van het coronavirus dat zij meer tijd thuis doorbrengen....

Verantwoordelijkheid nemen

Verantwoordelijkheid nemen

Enno Wiertsema: ‘Spiraal moet doorbroken worden.’ Najaar 2020 hebben VNAB, Verbond en Adfiz de handen ineengeslagen om te onderzoeken hoe ze ervoor...

Van Gaal op Adfiz Platformbijeenkomst: financieel adviesabonnement voor alle werknemers

Van Gaal op Adfiz Platformbijeenkomst: financieel adviesabonnement voor alle werknemers

Laat alle werkgevers bij financieel adviseurs een abonnement nemen op financieel advies voor hun werknemers. Aldus Annemarie van Gaal tijdens de woensdagmiddag gehouden...

Wiertsema (Adfiz): "Houd wet- en regelgeving proportioneel"

Wiertsema (Adfiz): "Houd wet- en regelgeving proportioneel"

Houd wet- en regelgeving proportioneel, schrijft Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn nieuwe maandcolumn op de website van de adviseursorganisatie. Wiertsema:...