Open brief CFD en Odin aan Dela, Monuta en Yarden

CFD logo nieuw

"Wij denken dat de voorlichting aan consumenten veel beter kan en dat de samenwerking met het onafhankelijke intermediair een betere plek verdient op jullie websites", aldus Commissie CFD en Odin in een 'open brief' aan de uitvaartverzekeraars Dela, Monuta en Yarden.

In de open brief brengen Edwin Herdink en Jeffrey Leichel de belangrijkste conclusies uit hun boek Provisie 2.0, waar theorie en praktijk samenkomen onder de aandacht. Hierin bespreken zij onder meer de ervaringen met de execution only verkoop via de websites van de grote uitvaartverzekeraars. 

 

De zes belangrijkste conclusies volgens Herdink en Leichel: "Er is sprake van zeer sterke productsturing; er is bij Monuta en Dela een opvallend premieverschil tussen natura verzekeringen en geldverzekeringen, zonder dat duidelijk wordt waarom dit premieverschil bestaat. Het feit dat Yarden een dergelijk premieverschil niet kent maakt het premieverschil nog onduidelijker; er wordt structureel gestuurd op verkoop van producten met de langste looptijd, zonder dat inzicht wordt gegeven in de totaal te betalen premie van verschillende looptijden; er is nauwelijks of geen aandacht voor de (toegevoegde) waarde van onafhankelijk advies, terwijl verzekeraars deze toegevoegde waarde openlijk erkennen en ook aangeven een goede relatie te willen onderhouden met onafhankelijke adviseurs; er wordt in de rekenmodules geen rekening gehouden met bestaande verzekeringen of eigen vermogen van klanten, waardoor oververzekering op de loer ligt; er zijn tussen verzekeraars onderling onverklaarbare verschillen in de bemiddelingskosten die in rekening worden gebracht."


Betere voorlichting

De auteurs vragen de grote uitvaartverzekeraars om "de execution only verkoop en de presentatie van onafhankelijk advies kritisch tegen het licht te houden. Wij denken dat de voorlichting aan consumenten veel beter kan en dat de samenwerking met het onafhankelijke intermediair een betere plek verdient op de diverse websites."

 

Good practice

Een good practice is er ook in de uitvaartbranche, aldus Herdink en Leichel. "Dat het ook echt anders kan bewijst bijvoorbeeld een uitvaartverzekeraar als Ardanta."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - 24 juli 2017

@Berend, jouw praktijkverhaal komt me bekend voor, angstige telefoontjes of vader of moeder bij ons dan misschien een polis hadden lopen en de soms overduidelijke bezorgdheid als er niets blijkt te zijn. Politiek Nederland heeft met de gedachte dat de gemiddelde Nederlander zo'n € 40.000,-- spaargeld heeft de stelling ingenomen dat dit dan wel zo'n beetje geregeld zou zijn. Dat gemiddelde zegt helemaal niets. De adviesbehoefte is er wel, maar zeer latent, en zeker bij een brengproduct als verzekeringen is betaling hiervoor niet eenvoudig aan de man te brengen. Mijn gemiddelde klant relateert de advieskosten aan de premie voor het product, en mijn vergoeding zien ze als netto verdiend. Veel van onze klanten hebben geen enkele ervaring met betalen voor dienstverlening. Notarissen accountants belastingadviseurs, dat hebben ze allemaal niet. Dat de provisie gewoon grotendeels in de zakken van de verzekeraars is verdwenen denk ik eigenlijk ook wel. Ik heb bij geen enkele productgroep prijsdalingen gezien die samenvielen met het afschaffen van de provisies. Als die provisies zo hoog waren had dat wel gemoeten. In mijn Utopische wereld zou na het provisieverbod een structuur zijn ontstaan waarin een consument in het volle besef van zijn onkunde op financieel gebied in het volle vertrouwen op een goed en deskundig advies en begeleiding voor zeg een 50 euro per maand al zijn geldzaken zou willen uitbesteden. Waarbij een adviseur dan enkele honderden klanten echt begeleid, in een financiële huisarts functie.Schade leven hypotheek lenen sparen beleggen met monitoring, mooi hoor. Alleen spreekt dit de consumenten nog niet echt aan. Er zit nog veel wantrouwen bij de consument, na woekerpolis aandelenlease, consumptief krediethandel ook wel begrijpelijk.

Berend Tooms - 24 juli 2017

@Stijn Een uitvaartverzekering is geen complex product. Het valt echter wel onder het provisieverbod. Dat laatste is helaas, maar dat is veroorzaakt door een aantal aanbieders die met extreme vergoedingen (tot wel 7-8% vh verzekerd kapitaal) hebben willen sturen in de markt van rupsje nooitgenoeg. Die tijden zijn gelukkig voorbij. De wal zal het schip wel keren. Hoewel mij ooit aangegeven is door een toezichthoudende instantie dat een uitvaartverzekering eigenlijk onzin is, weten we wel beter. Hoe blij nabestaanden zijn als je na overlijden kunt bevestigen dat er een polis is die (ongeveer) de kosten van de uitvaart dekt. Het komt, net zoals een reparatie aan je auto, nooit gelegen. De reparatie aan een auto valt bij veel mensen al (te veel) tegen als kosten tussen de 500-1000 begroot worden. Oké.... een uitvaart van 10K, zoals wij wel eens voorbij zien komen, is misschien wat extreem, maar voor 1000,- ga je het echt niet redden. @Albert Er is zeker ruimte en vraag naar advies, maar inderdaad, voor zo'n vergoeding kun je dat allemaal niet organiseren. Doen wij dus ook niet. Soms geeft met het aan zelf te gaan regelen, maar als je daar 2-3 jaar later nog eens over spreekt, dan blijkt dat allemaal niet gebeurd te zijn. Bijzonder is ook dat het provisieverbod er niet/nauwelijks toe geleid heeft dat premie lager zijn geworden. We kennen zelfs een geval dat de premie inmiddels hoger ligt. Zo vreemd.....

Albert van der Poll - 21 juli 2017

eisen aan uitvaartadvies wel eens gelezen? Onlangs hoorde ik dat de gemiddelde vergoeding voor een intermediair nu 75 euro is. inclusief aansprakelijkheid zorgplicht productselectie uitleg looptijd index winstdeling oplossen betalingsproblemen incassowijzigingen adresmutaties enzovoorts. En dat is vaak nog teveel. Ik heb dezelfde ervaring als Stijn, aangezien ik geen ezel ben heb ik me meermaals aan die steen gestoten.De volhardendheid van de heren Herdink en Leichel valt te prijzen, in mijn optiek is er geen markt meer voor uitvaartadvies via intermediair. Dat is nu een keer een realiteit: onafhankelijk advies wordt niet bijzonder gewaardeerd en voegt onvoldoende waarde toe in de ogen van de consument om daar voor te betalen.

Stijn Brouwers - 21 juli 2017

Praktijk: klant op kantoor uitleg en info Monuta uitvaartverzekeringen. Incl. kosten van onze dienstverlening. (DVD) Klant over denken . Thuis via Monuta internet rechtstreeks gesloten. Kosten voor klant... distributiekosten per maand enkele dubbeltjes. Hou toch op met complex product en partner in business!

Meer over
Ciana Mayam regelt eigen uitvaart in nieuwe webserie Monuta

Ciana Mayam regelt eigen uitvaart in nieuwe webserie Monuta

Monuta heeft een zesdelige YouTube-serie gelanceerd die een kijkje geeft achter de schermen bij het regelen van een afscheid. Presentatrice Ciana Mayam (32) gaat...

Monuta kiest BNP Paribas als global custodian

Monuta kiest BNP Paribas als global custodian

De Securities Services-tak van BNP Paribas gaat voor Monuta wereldwijd custodian-dienstverlening leveren voor  Monuta’s totaal geïnvesteerde vermogen...

CFD start opnieuw WOZ-actie

CFD start opnieuw WOZ-actie

Ook dit jaar gaat belangenvereniging CFD een WOZ-actie voeren met als doel relaties van adviseurs te helpen besparen op de onroerendezaakbelasting (OZB). "De eerste...

"Toetsing niet uitbreiden naar vakbekwaamheid buiten vakgebied"

"Toetsing niet uitbreiden naar vakbekwaamheid buiten vakgebied"

"Stop met herhaald toetsen van eerder getoetste vakbekwaamheid en breid inhoud toetsing niet uit naar vakbekwaamheid buiten vakgebied financieel adviseur." Aldus...

CFD dringt aan op minder regeldruk

CFD dringt aan op minder regeldruk

CFD nam onlangs deel aan een gesprek van ondernemers en vertegenwoordigers daarvan met de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Handel over het vestigingsklimaat...

Do brengt nieuw lied uit geschreven voor de herinneringsavonden van Monuta

Do brengt nieuw lied uit geschreven voor de herinneringsavonden van Monuta

Zangeres DO heeft haar nieuwe nummer ‘Leef je in mij uitgebracht, speciaal geschreven voor November 2 Remember. Deze herinneringsavonden van Monuta vinden...

CFD hekelt AFM bij herlancering keurmerk Finzeker

CFD hekelt AFM bij herlancering keurmerk Finzeker

CFD zet het keurmerk Finzeker opnieuw in de markt. "Finzeker start met ingang van 2 oktober 2023 met de werving van kantoren voor het keurmerk. Zodra een landelijke...

Monuta zet AI in om beeld te krijgen van eigen uitvaart

Monuta zet AI in om beeld te krijgen van eigen uitvaart

Monuta geeft met hulp van verschillende AI-technieken een beeld geven van de uitvaart van verzekerden. Onder de noemer Het Laatste Hoofdstuk helpt Monuta mensen...

CFD: onze diensten betaalt u via de premie

CFD: onze diensten betaalt u via de premie

Schrap provisietransparantie en neem een uiting op: 'Onze diensten betaalt u via de premie'. Aldus CFD in haar reactie op de Afdeling advies van de Raad van State,...

Tom Kliphuis benoemd tot voorzitter RvC Monuta

Tom Kliphuis benoemd tot voorzitter RvC Monuta

Tom Kliphuis (59) is benoemd tot voorzitter van de Raad van Commissarissen van Monuta. Hij neemt het stokje over van Pieter Loijson. Kliphuis (59 jaar) heeft...