Zomerserie, deel 8: Enno Wiertsema

Enno Wiertsema nieuw 2018 resized

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening? Dat zijn de vragen die VVP Online branchegenoten deze zomer voorlegt. In deze aflevering Adfiz-directeur Enno Wiertsema. “Dit is hét moment voor de adviessector om door te pakken.”

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen?

Na decennialang soebatten is de nieuwe pensioenwet eindelijk een feit, de Wet toekomst pensioenen (Wtp) is per 1 juli ingegaan. En hoewel nog niet alle details uitgekristalliseerd zijn, kunnen we al wel vaststellen dat er veel gaat veranderen. En dat die veranderingen een grote impact zullen hebben op onze klanten, deelnemers, verzekeraars, pensioenfondsen, maar ook op ons, pensioenprofessionals. Want de komende jaren zal het alle hens aan dek zijn om al die klanten en deelnemers te begeleiden bij en te adviseren over het maken van de juiste keuzes. En dat betekent dat pensioenen bij een hoop mensen lange tijd top of mind zullen zijn.

Daarmee zijn we eindelijk daar waar we willen zijn: dat mensen stilstaan bij hun inkomen voor later. Dit is dan ook hét moment voor de adviessector om door te pakken. En klanten en deelnemers niet alleen te begeleiden bij het maken van de juiste keuzes, maar vooral óók – als we toch al aan tafel zitten bij de klant om over oudedagsvoorzieningen te praten – het onderwerp persoonlijke financiën breder te benaderen en het ook te hebben over de (financiële) fitheid van medewerkers, de tijd is er rijp voor. Want waar medewerkers vroeger niets moesten hebben van een werkgever die in het bedrijfsrestaurant de ‘vette hap’ verving door gezonde maaltijden of een werkgever die sporten faciliteerde, klinkt nu verontwaardiging als het niet gebeurt.

Werkgevers die – zonder pressie – een gezonde levensstijl propageren en mogelijk maken, scoren hoog op het gebied van medewerkerstevredenheid. En die verschuiving is ook aan de gang als het gaat om diensten die de financiële fitheid van medewerkers bevorderen. Medewerkers staan er steeds opener voor en weten dit steeds meer op waarde te schatten. Zeker nu ze hebben gezien en ervaren dat als een werkgever een gezonde leefstijl aanmoedigt, dat niet betekent dat hij over de schouder meekijkt naar de bloeddrukwaardes of bijhoudt wat je in het bedrijfsrestaurant bestelt. Dus als we binnenkort met klanten over pensioenen spreken, kunnen we het ook meteen hebben over nut en noodzaak van programma’s die de financiële fitheid van medewerkers bevorderen. Dat is niet alleen goed voor de medewerker, maar ook voor de werkgever. Want volgens een berekening van het Nibud kost een financieel niet fitte medewerker, werkgevers gemiddeld 13.000 euro per jaar door productiviteitsverlies en verzuim.

Hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?

Wat mij betreft is vooral van belang hoe AI de financieel adviseur in zijn werk kan helpen. Dat heb ik maar eens aan ChatGPT gevraagd, hieronder het antwoord. Laat me maar weten als u het er niet mee eens bent of nog aanvullingen heeft.

“AI kan financieel adviseurs op verschillende manieren helpen in hun werk. Hier zijn enkele manieren waarop AI een rol kan spelen in de financiële adviessector:

Data-analyse: AI kan grote hoeveelheden financiële gegevens analyseren en patronen, trends en inzichten ontdekken die voor menselijke adviseurs moeilijk te identificeren zijn. Dit stelt adviseurs in staat om beter geïnformeerde beslissingen te nemen op basis van geavanceerde analyses en voorspellende modellen.

Klantprofielen: AI kan helpen bij het opstellen van gedetailleerde klantprofielen door het analyseren van meerdere gegevensbronnen, waaronder financiële geschiedenis, beleggingsvoorkeuren, risicotolerantie en persoonlijke doelstellingen. Deze profielen kunnen adviseurs helpen om gepersonaliseerd advies te geven en relevante producten en diensten aan te bevelen aan individuele klanten.

Automatisering van taken: AI kan repetitieve taken automatiseren, zoals gegevensinvoer, rapportgeneratie en administratieve taken. Dit helpt adviseurs om tijd vrij te maken voor meer complexe en strategische taken, zoals het beoordelen van klantbehoeften, het ontwikkelen van langetermijnplannen en het bieden van proactief advies.

Risicobeheer: AI kan worden gebruikt om risicomodellen te ontwikkelen en te verbeteren, waardoor financieel adviseurs beter kunnen inschatten hoe verschillende beleggingsstrategieën en marktsituaties van invloed kunnen zijn op het rendement en de risico’s voor klanten. Dit helpt adviseurs om passende risico- en portefeuillebeheeradviezen te geven.

Chatbots en virtuele assistenten: AI-aangedreven chatbots en virtuele assistenten kunnen klantvragen en verzoeken efficiënt afhandelen, 24/7 beschikbaar zijn en snel antwoorden geven op veelvoorkomende vragen. Dit verhoogt de klanttevredenheid en zorgt ervoor dat adviseurs zich kunnen concentreren op complexere vraagstukken.

Het is belangrijk op te merken dat hoewel AI veel voordelen kan bieden aan financieel adviseurs, het menselijke aspect van het adviesproces nog steeds essentieel is. AI moet worden gezien als een hulpmiddel dat adviseurs ondersteunt bij het nemen van beslissingen, het verbeteren van efficiëntie en het leveren van gepersonaliseerd advies op basis van geavanceerde analyses.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Adfiz over actieve provisietransparantie: zoveel monniken, zoveel kappen

Adfiz over actieve provisietransparantie: zoveel monniken, zoveel kappen

De roadshows van Adfiz over actieve provisietransparantie zijn drukbezocht. Ruim 600 adviseurs bezochten de informatiebijeenkomsten, en die hadden niet alleen veel...

Adfiz viert 115-jarig bestaan op 13 juni

Adfiz viert 115-jarig bestaan op 13 juni

Adfiz viert op 13 juni in de Flint in Amersfoort haar 115-jarig bestaan. Adfiz heeft "een feestelijk programma samengesteld met als keynote spreker Berthold Gunster,...

Adfiz: "Provisieverbod bij uitvaartverzekeringen herzien"

Adfiz: "Provisieverbod bij uitvaartverzekeringen herzien"

"Mijn oproep aan Den Haag is dan ook om samen te bekijken hoe we nu, anno 2024, willen omgaan met het provisieverbod op uitvaartverzekeringen. Het is tijd voor modernisering....

Adfiz: uitvoeringscomplicaties bij 'drempelfunctievariant'

Adfiz: uitvoeringscomplicaties bij 'drempelfunctievariant'

"De private partijen zullen ongetwijfeld wijzen op deze mogelijke uitvoeringscomplicaties." Aldus Adfiz over de 'drempelfunctievariant' van minister Van Gennip bij...

Adfiz publiceert Wtp-beleid per pensioenverzekeraar

Adfiz publiceert Wtp-beleid per pensioenverzekeraar

Adfiz heeft het Wtp-beleid per verzekeraar in kaart gebracht en gepubliceerd in haar kennisportaal Pensioenstelsel. Adfiz: "De Wet toekomst pensioenen bepaalt de...

ChatGPT versus Enno Wiertsema

ChatGPT versus Enno Wiertsema

Nieuw in VVP in 2024: de redactie legt een vraag voor aan ChatGPT en laat vervolgens een deskundige van vlees en bloed op het antwoord reageren. In VVP 2 is de prompt:...

ChatGPT versus Enno Wiertsema

ChatGPT versus Enno Wiertsema

(Uit VVP 2-2024) Nieuw in VVP in 2024: de redactie legt een vraag voor aan ChatGPT en laat vervolgens een deskundige van vlees en bloed op het antwoord reageren....

Modelbrief

Modelbrief

(Adfiz in Ken je vak! VVP 2-2024) Samen met het Verbond van Verzekeraars heeft Adfiz stappen gezet om het traject collectieve waardeoverdracht te standaardiseren...

Adfiz: convenant ouderen doortrekken naar andere groepen

Adfiz: convenant ouderen doortrekken naar andere groepen

In zijn maandcolumn roept Adfiz-directeur Enno Wiertsema op tot het doortrekken van het onlangs gesloten convenant 'Ouderen en toekomstbestendig wonen' naar andere...

Advies kan duurzaam gedrag verbeteren

Advies kan duurzaam gedrag verbeteren

(Joerie van Looij, Adfiz, in VVP-special Duurzaam Advies 2024) Duurzame ontwikkeling is één van de grote uitdagingen waar we voor staan. Succes hierin...