Zomerserie, deel 8: Enno Wiertsema

Enno Wiertsema nieuw 2018 resized

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening? Dat zijn de vragen die VVP Online branchegenoten deze zomer voorlegt. In deze aflevering Adfiz-directeur Enno Wiertsema. “Dit is hét moment voor de adviessector om door te pakken.”

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen?

Na decennialang soebatten is de nieuwe pensioenwet eindelijk een feit, de Wet toekomst pensioenen (Wtp) is per 1 juli ingegaan. En hoewel nog niet alle details uitgekristalliseerd zijn, kunnen we al wel vaststellen dat er veel gaat veranderen. En dat die veranderingen een grote impact zullen hebben op onze klanten, deelnemers, verzekeraars, pensioenfondsen, maar ook op ons, pensioenprofessionals. Want de komende jaren zal het alle hens aan dek zijn om al die klanten en deelnemers te begeleiden bij en te adviseren over het maken van de juiste keuzes. En dat betekent dat pensioenen bij een hoop mensen lange tijd top of mind zullen zijn.

Daarmee zijn we eindelijk daar waar we willen zijn: dat mensen stilstaan bij hun inkomen voor later. Dit is dan ook hét moment voor de adviessector om door te pakken. En klanten en deelnemers niet alleen te begeleiden bij het maken van de juiste keuzes, maar vooral óók – als we toch al aan tafel zitten bij de klant om over oudedagsvoorzieningen te praten – het onderwerp persoonlijke financiën breder te benaderen en het ook te hebben over de (financiële) fitheid van medewerkers, de tijd is er rijp voor. Want waar medewerkers vroeger niets moesten hebben van een werkgever die in het bedrijfsrestaurant de ‘vette hap’ verving door gezonde maaltijden of een werkgever die sporten faciliteerde, klinkt nu verontwaardiging als het niet gebeurt.

Werkgevers die – zonder pressie – een gezonde levensstijl propageren en mogelijk maken, scoren hoog op het gebied van medewerkerstevredenheid. En die verschuiving is ook aan de gang als het gaat om diensten die de financiële fitheid van medewerkers bevorderen. Medewerkers staan er steeds opener voor en weten dit steeds meer op waarde te schatten. Zeker nu ze hebben gezien en ervaren dat als een werkgever een gezonde leefstijl aanmoedigt, dat niet betekent dat hij over de schouder meekijkt naar de bloeddrukwaardes of bijhoudt wat je in het bedrijfsrestaurant bestelt. Dus als we binnenkort met klanten over pensioenen spreken, kunnen we het ook meteen hebben over nut en noodzaak van programma’s die de financiële fitheid van medewerkers bevorderen. Dat is niet alleen goed voor de medewerker, maar ook voor de werkgever. Want volgens een berekening van het Nibud kost een financieel niet fitte medewerker, werkgevers gemiddeld 13.000 euro per jaar door productiviteitsverlies en verzuim.

Hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?

Wat mij betreft is vooral van belang hoe AI de financieel adviseur in zijn werk kan helpen. Dat heb ik maar eens aan ChatGPT gevraagd, hieronder het antwoord. Laat me maar weten als u het er niet mee eens bent of nog aanvullingen heeft.

“AI kan financieel adviseurs op verschillende manieren helpen in hun werk. Hier zijn enkele manieren waarop AI een rol kan spelen in de financiële adviessector:

Data-analyse: AI kan grote hoeveelheden financiële gegevens analyseren en patronen, trends en inzichten ontdekken die voor menselijke adviseurs moeilijk te identificeren zijn. Dit stelt adviseurs in staat om beter geïnformeerde beslissingen te nemen op basis van geavanceerde analyses en voorspellende modellen.

Klantprofielen: AI kan helpen bij het opstellen van gedetailleerde klantprofielen door het analyseren van meerdere gegevensbronnen, waaronder financiële geschiedenis, beleggingsvoorkeuren, risicotolerantie en persoonlijke doelstellingen. Deze profielen kunnen adviseurs helpen om gepersonaliseerd advies te geven en relevante producten en diensten aan te bevelen aan individuele klanten.

Automatisering van taken: AI kan repetitieve taken automatiseren, zoals gegevensinvoer, rapportgeneratie en administratieve taken. Dit helpt adviseurs om tijd vrij te maken voor meer complexe en strategische taken, zoals het beoordelen van klantbehoeften, het ontwikkelen van langetermijnplannen en het bieden van proactief advies.

Risicobeheer: AI kan worden gebruikt om risicomodellen te ontwikkelen en te verbeteren, waardoor financieel adviseurs beter kunnen inschatten hoe verschillende beleggingsstrategieën en marktsituaties van invloed kunnen zijn op het rendement en de risico’s voor klanten. Dit helpt adviseurs om passende risico- en portefeuillebeheeradviezen te geven.

Chatbots en virtuele assistenten: AI-aangedreven chatbots en virtuele assistenten kunnen klantvragen en verzoeken efficiënt afhandelen, 24/7 beschikbaar zijn en snel antwoorden geven op veelvoorkomende vragen. Dit verhoogt de klanttevredenheid en zorgt ervoor dat adviseurs zich kunnen concentreren op complexere vraagstukken.

Het is belangrijk op te merken dat hoewel AI veel voordelen kan bieden aan financieel adviseurs, het menselijke aspect van het adviesproces nog steeds essentieel is. AI moet worden gezien als een hulpmiddel dat adviseurs ondersteunt bij het nemen van beslissingen, het verbeteren van efficiëntie en het leveren van gepersonaliseerd advies op basis van geavanceerde analyses.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Enno Wiertsema (Adfiz): "Start vandaag nog met ChatGPT"

Enno Wiertsema (Adfiz): "Start vandaag nog met ChatGPT"

"Mijn wens voor 2024 is dat we als sector met z’n allen aan de slag gaan met ChatGPT." Aldus Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn maandcolumn. "Want", schrijft...

Schadeafhandeling watersnood deint na

Schadeafhandeling watersnood deint na

Burgemeester Daan Prevoo van Valkenburg a/d Geul schetst geen opwekkend beeld van de schadeafhandeling na de watersnood medio 2021. Prevoo is een van de personen...

VVP-poll: actieve provisietransparantie dwingt adviseurs te laten zien wat ze waard zijn

VVP-poll: actieve provisietransparantie dwingt adviseurs te laten zien wat ze waard zijn

"Actieve provisietransparantie is nog steeds nergens voor nodig, maar als het dan toch komt biedt het de financieel adviseur een uitgelezen kans om zijn waarde tegenover...

Eerste exemplaar 'Watersnood in de Valckenborgh' uitgereikt aan Verbondsdirecteur

Eerste exemplaar 'Watersnood in de Valckenborgh' uitgereikt aan Verbondsdirecteur

Het eerste exemplaar van Watersnood in de Valckenborgh (een uitgave van Adfiz) is op 16 november 2023 door Adfiz-directeur Enno Wiertsema uitgereikt aan Geeke Feiter-Van...

Adfiz: "Meer dan ooit laten zien wat wij doen, wat wij waard zijn"

Adfiz: "Meer dan ooit laten zien wat wij doen, wat wij waard zijn"

Actieve provisietransparantie is nog steeds nergens voor nodig, maar als het dan toch komt biedt het de financieel adviseur een uitgelezen kans om zijn waarde tegenover...

Pensioenadvies tijdens de transitieperiode

Pensioenadvies tijdens de transitieperiode

(Adfiz in Ken je vak! VVP 5-2023) De invoering van de Wet toekomst pensioenen leidt ertoe dat álle pensioenregelingen moeten worden aangepast. Pensioenadviseurs...

Duurzaamheid in de praktijk

Duurzaamheid in de praktijk

(Adfiz in katern Ken je vak! in VVP 4, 2023) In 2022 heeft Adfiz samen met de HAN University of Applied Science onderzoek gedaan naar de potentie van duurzaam...

Adfiz: nieuwe versie Zorgverzekeringswet in Praktijk

Adfiz: nieuwe versie Zorgverzekeringswet in Praktijk

Adfiz heeft een nieuwe versie gepubliceerd van haar gratis handboek Zorgverzekeringswet in Praktijk. In dit document, Zorgverzekeringswet in Praktijk worden alle...

Adfiz: "Adviesbegrip juist wél uitbreiden"

Adfiz: "Adviesbegrip juist wél uitbreiden"

Anders dan de minister vindt Adfiz dat het adviesbegrip juist wel (weer) moet worden uitgebreid naar de beheerfase. Adfiz: "Eind 2021 kwam de AFM met een nieuwe...

54 initiatieven aangemeld voor Adfiz Prestatie Onderzoek 2024

54 initiatieven aangemeld voor Adfiz Prestatie Onderzoek 2024

Adfiz heeft 54 verbeterinitiatieven of –projecten, verdeeld over zestien aanbieders, voor het Adfiz Prestatie Onderzoek 2024. De volgende stap is dat een shortlist...