Je bent een rund als je met een lening stunt

Esther Vuijsters nieuw 2018 200

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) De periode rond de jaarwisseling is traditioneel de tijd van de Belangrijke Boodschappen. En dan bedoel ik niet de boodschappen waarvoor je een pinpas en winkelwagen nodig hebt, maar meer de pastorale ‘we-moeten-weer-wat-liever-voor-elkaar-zijn’-hartenkreten.

Zo pakte Gordon begin dit jaar het podium en riep op tot verdraagzaamheid, greep Mark Rutte de decembermaand aan om een open brief aan het volk te schrijven en deed ook minister Hoekstra op de valreep nog een duit in het sociale zakje. En die duit, daar wil ik het even over hebben.

In de strijd tegen perverse prikkels werd middels een Kamerbrief de financiële sector weer eens ‘toegesproken’. Want ook in de financiële sector moeten ze (nog of weer) wat liever worden. (Of, zoals de minister het omschrijft: dienstbaar zijn aan de samenleving.) En hoewel het epistel nauwelijks opviel in het geweld van tranentrekkende reclames van grootgrutters en loterijen staan er, naast geneuzel en geBazel (III), toch best een aantal interessante dingen in.

'Geniet, maar leen met mate'

Bijvoorbeeld: het idee om een alternatief voor de huidige kredietwaarschuwing te gaan ontwikkelen. Het berichtje nam maar een paar regels in beslag, maar is van grote betekenis! Want dat de huidige waarschuwing niet deugt, daar was ik ten tijde van mijn columns voor een ander vakblad al van overtuigd: ‘Geleend geld kost geld’ is immers niet de kern van de zaak, het gaat vooral mis als het geleende geld terugbetaald moet worden. En nee, dan helpt zo’n torenhoge rente niet mee. Maar ook een 0%-rente krediet wordt een probleem als de hoofdsom niet daalt.

Destijds – op de koffie bij de AFM – heb ik al eens geopperd om de waarschuwing te vervangen, bijvoorbeeld door: ‘Pas op! Geleend geld kan de gezondheid schaden, het kan hartklachten en armoede veroorzaken’. Of door: ‘Geniet, maar leen met mate.'. Of toepasselijk voor de tijd van het jaar: ‘Je bent een rund als je met een lening stunt!’

Maar de AFM wilde daar destijds niet zo naar luisteren. ‘Zo’n voorstel moet ingediend worden via een motie’, zeiden ze. En dan moest er vooral objectief naar gekeken worden. Ach ja. Tussen motie en emotie zit uiteindelijk slechts 1 letter verschil, bedacht ik later. Gelukkig komen ze rond de jaarwisseling bij elkaar in de vorm van Belangrijke Boodschappen. Jammer dat zoiets niet het hele jaar werkt.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Rob Goedhart - St. Geldbelangen 20 december 2018

Hear!hear! De ellende die m.n. kredietbanken en kredietadviseurs veroorzaken is onbeschrijfelijk, maar blijven onder de radar. Maar toen St. Geldbelangen daar samen met Kassa (BNN / Vaar) iets tegen wilde doen werd zij tegen gewerkt door AFM. St Geldbelangen kreeg zelfs een officiële waarschuwing. Terwijl de AFM de kredietadviseurs (en daarmee de kredietbanken, die met die adviseurs samenwerken) de hand boven het hoofd hield. De AFM lijkt er meer te zijn voor de branche dan voor de consument, zoals ook Esther heeft gemerkt blijkbaar.

Meer over
Personenschade door asbest

Personenschade door asbest

Werknemers die ziek zijn geworden door het werken met asbest kunnen hun (voormalige) werkgever aansprakelijk stellen voor schadevergoeding. Veel problemen bij het...

Slagingspercentages Hypothecaire krediet vallen tegen

Slagingspercentages Hypothecaire krediet vallen tegen

De slagingspercentages rond de module Hypothecair krediet zijn er niet op vooruitgegaan, aldus Lindenhaeghe die de slagingspercentages PE en Wft uit de periode april...

Klantgerichtheid kan nóg beter

Klantgerichtheid kan nóg beter

Klantgerichtheid wordt meer en meer het onderscheidend vermogen van financieel adviseurs. Dat werd duidelijk op de vijfde VVP Dag van het Topadvies. Ook duidelijk...

Personenschade door asbest

Personenschade door asbest

Werknemers die ziek zijn geworden door het werken met asbest kunnen hun (voormalige) werkgever aansprakelijk stellen voor schadevergoeding. Veel problemen bij...

Lijfrente afkopen bij langdurige arbeidsongeschiktheid

Lijfrente afkopen bij langdurige arbeidsongeschiktheid

Bij arbeidsongeschiktheid is het afkopen van lijfrente onder voorwaarden nu wel mogelijk zonder een revisierente. Door arbeidsongeschiktheid kan de inkomensterugval...

“Ik heb geen klanten”

“Ik heb geen klanten”

Welkom en afscheid bepalen veel en veel meer gastvrijheid dan het product. Dat was een van de eye openers die Esther Reinders meegaf in de kennissessie die zij...