NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

Esther Vuijsters 4

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Ik geloof niet in wonderen. En ik geloof ook niet dat je succes zomaar in een formule kunt gieten. De Golden Circle van Sinek is een handvat, geen garantie, de heilige graal een mooi verhaal, de steen der wijzen is een mythe. Als iets te mooi is om waar te zijn, dan is het ook meestal niet waar. Daar zit veel waarheid in.

Maar.

Als er dan toch iets is dat in de buurt komt van een universele waarheid, iets dat je altijd kunt gebruiken, dat overal toepasbaar is, dan is dat toch wel de methodologie van het Neuro Linguïstisch Programmeren, beter bekend als NLP. Waarom? Omdat NLP ons eigen brein als uitgangspunt neemt. NLP geeft ons een handleiding om ons eigen brein sturen en daarmee dingen onder controle te krijgen. Géén wonder, wél wonderlijk.

Visueel, auditief of cognitief

Het basisuitgangspunt van NLP is dat mensen informatie op verschillende manieren verwerken. Zo is de één meer visueel ingesteld, de ander meer auditief of cognitief. Daarnaast halen we allemaal inkomende ‘boodschappen’ langs onze eigen ‘filters’ (ervaringen, aannames en meer), waardoor de kern van de boodschap ons eigenlijk altijd gekleurd bereikt. Dat idee is niet nieuw – Nietzsche zinspeelde hier ook al op met zijn herwaardering van alle waarden en ruim daarvoor hadden we al Plato met de grot allegorie – maar het is wel voor het eerst dat er ook een praktische óplossing geboden wordt. Door je bewust te zijn van deze filters (en ze een beetje te tweaken) kun je jezelf aanwennen om anders naar dingen te kijken. Maar daarnaast kun je deze informatie gebruiken om beter met anderen (lees: jouw klant) te communiceren.

Zo kun je vaak aan iemands taalgebruik horen, hoe hij of zij informatie verwerkt. ‘Ik zie het voor me!’ (visueel), ‘Ik voel er weinig bij.’ (gevoel), ‘Ik begrijp het niet.’ (cognitie) en: ‘Ik hoor wat je zegt.’ (auditief). Probeer te luisteren naar je klant en probeer in te schatten hij hoe of zij informatie verwerkt, dan kun jij daar op inspelen. Zo werkt uitleggen bij een visueel ingestelde klant een stuk beter aan de hand van een presentatie. En voor wie auditief ingesteld is, kun je het gesprek opnemen zodat het teruggeluisterd kan worden. Zoveel mensen zoveel wensen en jij als adviseur kunt met enkele kleine aanpassingen in je manier van adviseren jouw klant echt beter bereiken.

Wat zit er onder water?

Maar wat ook helpt is kennis van ‘de filters’ waar we onze informatie langsturen. Als jouw klant is opgegroeid met de overtuiging dat geld lenen nooit een goed idee is, zou hij wel eens moeite kunnen hebben met een hypotheek. En wie geen goede ervaring heeft met schadeafhandeling, staat huiverig tegenover een nieuwe verzekering. Het gaat er dan om te achterhalen wat er ‘onder water’ zit en wat de klant nodig heeft om de informatie te zien voor wat het is. Zonder gekleurde bril, oogkleppen of belemmerende gedachten.

Trainer Remko

Ik volgde destijds vanuit mijn Ontwikkelbudget de eendaagse NLP-training (‘gedachtepatronen doorbreken’) bij trainer Remko Grijm, certified Trainer of NLP en Master NLP Coach. Zelden maakte een training meer indruk. De technieken waarmee hij me kennis liet maken, gebruik ik tot de dag van vandaag. Bij weerstand ga ik na welk filter er mogelijk ‘te strak’ afgesteld staat, in mijn communicatie luister ik naar de signalen van mijn gesprekspartner en ik probeer altijd te sturen op het bereiken van doelen. Lukt niet altijd maar geeft me wel houvast.

Zoals ik al zei, ik geloof niet in wonderen. Maar dat hoeft ook niet. Ons eigen brein is veelzijdig genoeg. Dat hoef je niet te geloven. Dat is bewezen.

Zowel de Opleiding Certified Practitioner of NLP voor financials als voor de basistraining Associate of NLP zijn momenteel boekbaar met het STAP-budget.

https://www.lindenhaeghe.nl/nlp-landing

Reactie toevoegen

 
Meer over
Klantbeheer anno 2023

Klantbeheer anno 2023

(Lindenhaeghe in rubriek Jouw Vakbekwaamheid in VVP 2) Als de financieel adviseur van nu een blik zou werpen op het takenpakket van een adviseur van dertig jaar...

Nieuwe opleiding Certified Financial Planner van start

Nieuwe opleiding Certified Financial Planner van start

Een groep van twintig financieel planners in spe is begonnen aan de nieuwe opleiding Certified Financial Planner van Lindenhaeghe. De opleiding past binnen het nieuwe...

Doelgroep uitzendregeling eigen woning verruimd

Doelgroep uitzendregeling eigen woning verruimd

(Lindenhaeghe in katern Ken je vak! in VVP 1, 2023) Het kan altijd voorkomen dat een werknemer tijdelijk in het buitenland gaat werken en een eigen woning achterlaat....

Alsnog startersvrijstelling of lage tarief door bezwaar

Alsnog startersvrijstelling of lage tarief door bezwaar

(Lindenhaeghe in katern Ken je vak! in VVP 1, 2023) Vanaf 2021 kunnen woningkopers die jonger dan 35 jaar zijn, gebruikmaken van de startersvrijstelling op overdrachtsbelasting....

De NHT en NHT-clausule

De NHT en NHT-clausule

(Permanent Actueel door Lindenhaeghe in Ken je vak! VVP 06-2022) De datum 11 september 2001 staat bij veel mensen in het geheugen gegrift. Mensen die al wat langer...

NHG en erfpacht- en kortingsconstructies

NHG en erfpacht- en kortingsconstructies

(Permanent Actueel door Lindenhaeghe in Ken je vak! VVP 06-2022) NHG heeft richtlijnen opgesteld om aanbieders te helpen om verantwoorde erfpacht- en kortingsconstructies...

Helmplicht snorfietsers

Helmplicht snorfietsers

(Permanent Actueel door Lindenhaeghe in VVP 5-2022) Tot nu toe moeten snorfietsers alleen in Amsterdam en Utrecht verplicht een goedgekeurde helm op als ze op de...

Renteaftrek na scheiding

Renteaftrek na scheiding

(Permanent Actueel door Lindenhaeghe in VVP 5-2022) Helaas is scheiden iets wat in Nederland met zeer grote regelmaat gebeurt. Een scheiding heeft altijd een grote...

Lindenhaeghe en Hoffelijk gefuseerd

Lindenhaeghe en Hoffelijk gefuseerd

Financieel opleiders Lindenhaeghe en Hoffelijk zijn gefuseerd. De nieuwe organisatie gaat verder onder de naam Lindenhaeghe. Wesley van ’t Hof (foto) is algemeen...

En de winnaar is... de onafhankelijke adviseur!

En de winnaar is... de onafhankelijke adviseur!

(Finale VVP Advies Award 2022 in VVP 5) Jähnig + Ter Braak is de winnaar van de VVP Advies Award 2022, de jaarlijkse prijs van vvp voor het meest klantgerichte...