NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

Esther Vuijsters 4

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Ik geloof niet in wonderen. En ik geloof ook niet dat je succes zomaar in een formule kunt gieten. De Golden Circle van Sinek is een handvat, geen garantie, de heilige graal een mooi verhaal, de steen der wijzen is een mythe. Als iets te mooi is om waar te zijn, dan is het ook meestal niet waar. Daar zit veel waarheid in.

Maar.

Als er dan toch iets is dat in de buurt komt van een universele waarheid, iets dat je altijd kunt gebruiken, dat overal toepasbaar is, dan is dat toch wel de methodologie van het Neuro Linguïstisch Programmeren, beter bekend als NLP. Waarom? Omdat NLP ons eigen brein als uitgangspunt neemt. NLP geeft ons een handleiding om ons eigen brein sturen en daarmee dingen onder controle te krijgen. Géén wonder, wél wonderlijk.

Visueel, auditief of cognitief

Het basisuitgangspunt van NLP is dat mensen informatie op verschillende manieren verwerken. Zo is de één meer visueel ingesteld, de ander meer auditief of cognitief. Daarnaast halen we allemaal inkomende ‘boodschappen’ langs onze eigen ‘filters’ (ervaringen, aannames en meer), waardoor de kern van de boodschap ons eigenlijk altijd gekleurd bereikt. Dat idee is niet nieuw – Nietzsche zinspeelde hier ook al op met zijn herwaardering van alle waarden en ruim daarvoor hadden we al Plato met de grot allegorie – maar het is wel voor het eerst dat er ook een praktische óplossing geboden wordt. Door je bewust te zijn van deze filters (en ze een beetje te tweaken) kun je jezelf aanwennen om anders naar dingen te kijken. Maar daarnaast kun je deze informatie gebruiken om beter met anderen (lees: jouw klant) te communiceren.

Zo kun je vaak aan iemands taalgebruik horen, hoe hij of zij informatie verwerkt. ‘Ik zie het voor me!’ (visueel), ‘Ik voel er weinig bij.’ (gevoel), ‘Ik begrijp het niet.’ (cognitie) en: ‘Ik hoor wat je zegt.’ (auditief). Probeer te luisteren naar je klant en probeer in te schatten hij hoe of zij informatie verwerkt, dan kun jij daar op inspelen. Zo werkt uitleggen bij een visueel ingestelde klant een stuk beter aan de hand van een presentatie. En voor wie auditief ingesteld is, kun je het gesprek opnemen zodat het teruggeluisterd kan worden. Zoveel mensen zoveel wensen en jij als adviseur kunt met enkele kleine aanpassingen in je manier van adviseren jouw klant echt beter bereiken.

Wat zit er onder water?

Maar wat ook helpt is kennis van ‘de filters’ waar we onze informatie langsturen. Als jouw klant is opgegroeid met de overtuiging dat geld lenen nooit een goed idee is, zou hij wel eens moeite kunnen hebben met een hypotheek. En wie geen goede ervaring heeft met schadeafhandeling, staat huiverig tegenover een nieuwe verzekering. Het gaat er dan om te achterhalen wat er ‘onder water’ zit en wat de klant nodig heeft om de informatie te zien voor wat het is. Zonder gekleurde bril, oogkleppen of belemmerende gedachten.

Trainer Remko

Ik volgde destijds vanuit mijn Ontwikkelbudget de eendaagse NLP-training (‘gedachtepatronen doorbreken’) bij trainer Remko Grijm, certified Trainer of NLP en Master NLP Coach. Zelden maakte een training meer indruk. De technieken waarmee hij me kennis liet maken, gebruik ik tot de dag van vandaag. Bij weerstand ga ik na welk filter er mogelijk ‘te strak’ afgesteld staat, in mijn communicatie luister ik naar de signalen van mijn gesprekspartner en ik probeer altijd te sturen op het bereiken van doelen. Lukt niet altijd maar geeft me wel houvast.

Zoals ik al zei, ik geloof niet in wonderen. Maar dat hoeft ook niet. Ons eigen brein is veelzijdig genoeg. Dat hoef je niet te geloven. Dat is bewezen.

Zowel de Opleiding Certified Practitioner of NLP voor financials als voor de basistraining Associate of NLP zijn momenteel boekbaar met het STAP-budget.

https://www.lindenhaeghe.nl/nlp-landing

Reactie toevoegen

 
Meer over
Zorgplicht reikt verder dan je denkt

Zorgplicht reikt verder dan je denkt

(Rubriek 'Jouw vakbekwaamheid' door Lindenhaeghe in Ken je vak! VVP 2-2024) Een klant neemt gedurende zijn leven meerdere financiële beslissingen, maar voor...

Lindenhaeghe vat hoofdlijnenakkoord samen

Lindenhaeghe vat hoofdlijnenakkoord samen

Lindenhaeghe heeft het hoofdlijnenakkoord van het nieuwe kabinet verwerkt in een beknopt Totaaloverzicht. Enkele impactvolle wijzigingen die terug te lezen zijn...

Lindenhaeghe ontwikkelt AI e-learning voor adviseurs

Lindenhaeghe ontwikkelt AI e-learning voor adviseurs

Lindenhaeghe introduceert op het SEH-congres AI e-learning voor adviseurs. Deze opleiding is tot stand gekomen na een marktonderzoek en gesprekken met diverse partijen...

Lindenhaeghe: PE-stuwmeer is een feit, oplossing ligt bij organisaties

Lindenhaeghe: PE-stuwmeer is een feit, oplossing ligt bij organisaties

Lindenhaeghe roept opnieuw organisaties op om een eerdere, interne deadline te stellen en daarmee te voorkomen dat hun medewerkers hun PE-examen uitstellen tot het...

Lindenhaeghe opnieuw Beste Opleider in categorie Financieel

Lindenhaeghe opnieuw Beste Opleider in categorie Financieel

Lindenhaeghe is voor de elfde keer uitgeroepen tot Beste Opleider van Nederland in de categorie Financieel. De Beste Opleider van Nederland is een initiatief van...

Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

(Lindenhaeghe in Ken je vak! in VVP 1-2024) Jaarlijks wordt de Tijdelijke regeling hypothecair krediet (Trhk) op een aantal punten gewijzigd. In dit artikel zullen...

Maak arbeidsongeschiktheid bespreekbaar

Maak arbeidsongeschiktheid bespreekbaar

(Lindenhaeghe in katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Met een toename in eenpersoonshuishoudens en de groei van het aantal zzp’ers, zijn de financiële...

Lindenhaeghe ziet inschrijvingen PE-examens enorme vlucht nemen

Lindenhaeghe ziet inschrijvingen PE-examens enorme vlucht nemen

Ook in het laatste kwartaal zijn de aantallen PE-examens achtergebleven, maar volgens Lindenhaeghe is inmiddels een kentering zichtbaar. Edwin Deijs, commercieel...

Alleen een Wft-diploma niet genoeg

Alleen een Wft-diploma niet genoeg

(Jouw Vakbekwaamheid, Ken je Vak! VVP 5-2023) Drie Wft-examens behalen en je mag het vak van hypotheekadviseur uitoefenen. Maar kan je dan ook daadwerkelijk adviseren?...

De eigenwoningregeling: leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker…

De eigenwoningregeling: leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker…

(Lindenhaeghe in Ken je vak! in VVP 4, 2023) Iedere hypotheekadviseur (her)kent het wel: de worsteling met de eigenwoningregeling bij het uitwerken van een...