Afbouw aandeel aflossingsvrij stilgevallen

Rekenmachine 3 via Pixabay

De afbouw van het aandeel aflossingsvrij in de totaal uitstaande hypotheekschuld is tot stilstand gekomen. Dat constateert DNB in haar Overzicht Financiële Stabiliteitsrisico’s Voorjaar 2022. DNB: “Het aandeel aflossingsvrij is in het vierde kwartaal van 2021 op 44 procent gestagneerd.”

De aflossingsvrije hypotheek wint weer aan populariteit. Als de trend doorzet zou het aandeel aflossingsvrij in de totale hypotheekschuld weer kunnen stijgen, denkt DNB. “24 procent van de huishoudens onder de 36 jaar sloot in het vierde kwartaal van 2021 een deels aflossingsvrij hypotheekcontract af ten opzichte van veertien procent in het eerste kwartaal van 2020, waarbij een aflossingsvrije lening vaak met een annuïtaire lening wordt gecombineerd.”

Aflossingsvrije hypotheken vormen een financieel risico voor huishoudens en financiële instellingen. Daar komt bij, aldus DNB, “dat een groot deel van de aflossingsvrije hypotheken gelijktijdig zal aflopen. Tussen 2034 en 2039 en 2047 en 2051 loopt respectievelijk 29 en 36 procent van de aflossingsvrije schuld af. Financiële instellingen hebben geen ervaring met de grootschalige afloop van aflossingsvrije hypotheken en daarom ook nauwelijks data van het krediet- en herfinancieringsrisico.” DNB maakt zich zorgen dat de risico's op potentiële verliezen niet voldoende zijn meegenomen door de instellingen in hun risicobeheersing.

Stijgende hypotheekrente

Ook de stijgende hypotheekrente vormt een risico voor huishoudens. DNB: “Voor 23 procent van de totaal uitstaande hypotheekschuld loopt de komende vijf jaar de rentevaste periode af; voor 57 procent in de komende tien jaar. Daarbij is de gemiddelde hypotheekrente op hypotheken waarvan de rentevaste periode de komende tien jaar afloopt met tussen de 1,8 en 3,2 procent laag. Door de stijgende hypotheekrente worden veel huishoudens met een variabel rentecontract – overigens is dit maar op vier procent van de Nederlandse hypotheekschuld van toepassing – of waarvan de rentevaste periode afloopt waarschijnlijk met hogere rentetarieven en mogelijk hogere maandlasten geconfronteerd.”

Energieprijzen

De energieprijzen zijn de afgelopen maanden ongekend snel gestegen, wat ook financiële gevolgen heeft voor Nederlandse eigenwoning-bezitters. Afhankelijk van de energieprijsstijging neemt het aantal huishoudens waarvan de hypothecaire maandlasten meer dan een kwart van het besteedbaar inkomen vormen toe met 2,7 tot 4,8 procent. Deze huishoudens komen relatief snel in de knel met hun financiële verplichtingen en hebben beperkt ruimte om financiële schokken op te vangen. In combinatie met andere negatieve ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld een toename van de werkeloosheid, structureel achterblijven van het inkomen bij inflatie of hogere hypotheeklasten als gevolg van stijgende rentetarieven kan het aandeel niet-presterende hypotheken toenemen.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Hip and happening, maar voor wie?

Hip and happening, maar voor wie?

(Pepijn van Kleef van MoneyView in katern Ken je vak! in VVP 1, 2023) Moneyview houdt alle hypotheekrentes nagenoeg realtime bij en dat hebben we afgelopen jaar...

Lage bereidheid om te lenen voor verduurzaming

Lage bereidheid om te lenen voor verduurzaming

Naar schatting door DNB kan minstens 86 procent van de woningeigenaren het eigen huis vergaand verduurzamen met spaargeld of een lening binnen de eigen hypotheek....

Meer structurele investeringen nodig om woningen te verduurzamen

Meer structurele investeringen nodig om woningen te verduurzamen

Om uit de energiecrisis te komen, zijn volgens DNB meer structurele investeringen nodig om woningen te verduurzamen. DNB doet drie aanbevelingen aan de overheid:...

AS Support maakt invloed concurrentie op hypotheekrente inzichtelijk

AS Support maakt invloed concurrentie op hypotheekrente inzichtelijk

AS Support heeft een nieuw algoritme toegevoegd aan haar rentevoorspeller. “Het is niet alleen”, aldus AS Support, “de kapitaalmarkt die een belangrijke...

Nog steeds onvoldoende grip op datakwaliteit en uitbestedingsrisico's

Nog steeds onvoldoende grip op datakwaliteit en uitbestedingsrisico's

Bij ongeveer twee derde van de verzekeraars bestaan er volgens DNB tekortkomingen in de beheersmaatregelen ten aanzien van datakwaliteit, zoals hiaten in het datakwaliteitsbeleid,...

Niet alleen ouderen worstelen met digitaal bankieren

Niet alleen ouderen worstelen met digitaal bankieren

2,6 miljoen volwassen Nederlanders voeren niet al hun bankzaken geheel zelfstandig uit. Dat blijkt uit onderzoek van DNB. De toezichthouder heeft oorzaken en oplossingen...

Huizenprijzen dalen in twee jaar met 6,4 procent

Huizenprijzen dalen in twee jaar met 6,4 procent

DNB verwacht dat de huizenprijzen dalen met 3,1 procent in 2023 en met 3,3 procent in 2024. Dit is een neerwaartse bijstelling ten opzichte van de juniraming. De...

Geldverstrekkers verlagen hypotheekrente fors

Geldverstrekkers verlagen hypotheekrente fors

Vorige week verlaagden bijna alle actieve geldverstrekkers hun hypotheekrentes en gingen met name de hypotheekrentes met NHG fors omlaag. Aldus De Hypotheekshop....

DNB lanceert nieuw hypothekendashboard

DNB lanceert nieuw hypothekendashboard

Om belangrijke hypothekendata toegankelijker te maken, lanceert DNB een nieuw woninghypothekendashboard. Verschillende cijfers rondom hypotheken, zoals rentestanden...

Variabele en kortlopende hypotheekrente steeds populairder

Variabele en kortlopende hypotheekrente steeds populairder

Nederlandse huishoudens sluiten steeds vaker een hypotheek af met een variabele rente of met een rentevaste periode van maximaal één jaar, blijkt uit...