Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

dak zonnepanelen 3

De helft van de Nederlanders die zonnepanelen heeft, checkt hun energieopbrengsten in een app. Ruim 60 procent van hen zegt hierdoor bewuster met energie om te gaan. Dit blijkt uit onderzoek van onderzoeksbureau Memo2 in opdracht van Centraal Beheer.  Gedragswetenschapper prof. dr. Rick van Baaren reageert: "Je zou het effect van dit soort apps licht verslavend kunnen noemen."

Bijna een derde van Nederlanders met zonnepanelen bekijkt hun energieverbruik een paar keer per week tot dagelijks. Vooral mannen doen dit. Van Baaren vergelijkt dit gedrag met mensen die aandelen of crypto’s hebben: "Van dit soort apps gaat een licht verslavende werking uit. Kijken naar je energieopbrengsten en -verbruik is een vorm van een beloningssysteem. Het is goed of slecht. Zulke effecten zien we ook bijvoorbeeld bij aandelen, crypto maar ook in games. Het variabele effect maakt helemaal dat je wilt blijven kijken."

Het checken van de opbrengsten leidt er toe dat de meerderheid van deze mensen bewuster met energie omgaat. Bijna 60 procent geeft aan dat zij door dit inzicht minder energie verbruiken. Nog eens 17 procent geeft aan hierdoor extra te gaan verduurzamen. "Het inzicht motiveert om het nog beter te doen. Dit zal vooral komen door de financiële voordelen die het oplevert, maar het heeft uiteraard wel degelijk effect op het milieu. Het is een beloning met een win-win effect", aldus Van Baaren.

Een relatief grote groep bespreekt hun energieopbrengsten en -verbruik ook met anderen, met name weer mannen. "Door deze inzichten van de apps met anderen te bespreken draag je bij aan de sociale norm om te verduurzamen en bewust met energie om te gaan. Daarnaast moeten mensen zich competent voelen om de stap te nemen om te verduurzamen. Het helpt als je ziet dat mensen zoals jij het kunnen."

Een derde van de mensen die nu al zonnepanelen heeft, wil er meer aan gaan schaffen of heeft dit onlangs gedaan. Onder jongvolwassenen (25-34) is dit zelfs ruim 60 procent. Nu heeft 44 procent meer energieopbrengsten dan energieverbruik, 30 procent speelt ongeveer quitte en 16 procent verbruikt meer energie dan de panelen opwekken.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook De Nederlandsche Bank (DNB) oppert nu een verduurzamingsplicht bij de aankoop van een nieuwe woning. Dit als andere maatregelen niet voldoende werken. Het overgrote...

Tweedeling op markt voor energiezuinige woningen neemt in rap tempo toe

Tweedeling op markt voor energiezuinige woningen neemt in rap tempo toe

Waar in 2021 zo’n een op de drie aangekochte woningen een energiezuinig label had in het hogere prijssegment, betreft dat twee jaar later de helft van de woningen....

Actie

Actie

(Voorwoord Willem Vreeswijk in VVP 2-2024) “Hoe zorgen we ervoor dat het eerlijker wordt in de samenleving, dat iedereen mee kan doen en dat de kloof tussen...

Bewustwording is de essentie

Bewustwording is de essentie

(Rubriek 'Duurzaam advies in praktijk', VVP 2-2024) “Duurzaamheid is een onderwerp waar we inmiddels niet meer omheen kunnen en waar we bij Geerts op verschillende...

Verduurzaming is noodzaak én nuttig

Verduurzaming is noodzaak én nuttig

(Uit VVP-special Duurzaam Advies 2024) “Verduurzamen is een noodzaak, maar ook nuttig”, zeggen Alexander en André Vugts van Vugts Verzekeringen...

Bij Lot online hypotheek verhogen voor verduurzaming

Bij Lot online hypotheek verhogen voor verduurzaming

Lot Hypotheken biedt bestaande klanten voortaan de mogelijkheid online een hypotheekverhoging van maximaal 25.000 euro aan te vragen voor energiebesparende maatregelen....

Duurzaamheid en betekenis

Duurzaamheid en betekenis

(Karin Kasdorp en Erik Friedeberg in VVP-special Duurzaam Advies 2024) Het is een mooie term – duurzaamheid. Maar wat verstaan we er eigenlijk onder? Voor...

Transitie vraagt om samenspel

Transitie vraagt om samenspel

(Timo Brinkman en Tuğçe Serinkan, Verbond van Verzekeraars, in VVP-special Duurzaam Advies 2024) Klimaatverandering afremmen kan alleen als we allemaal...

Verandering is de brandstof voor succesvol ondernemen

Verandering is de brandstof voor succesvol ondernemen

(Uit VVP-special Duurzaam Advies 2024) De afgelopen 65 jaar is er veel veranderd maar één ding staat vast voor Kees Dullemond: "Veranderingen zijn...

De financieel adviseur ook als raadsman over verduurzamen

De financieel adviseur ook als raadsman over verduurzamen

(Blog door Dirk Kooiman, Kooiman-Advies) In toenemende mate lees ik in de vakpers dat financieel adviseurs een breed beeld moeten vergaren over onder meer het verduurzamen...