Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

dak zonnepanelen 3

De helft van de Nederlanders die zonnepanelen heeft, checkt hun energieopbrengsten in een app. Ruim 60 procent van hen zegt hierdoor bewuster met energie om te gaan. Dit blijkt uit onderzoek van onderzoeksbureau Memo2 in opdracht van Centraal Beheer.  Gedragswetenschapper prof. dr. Rick van Baaren reageert: "Je zou het effect van dit soort apps licht verslavend kunnen noemen."

Bijna een derde van Nederlanders met zonnepanelen bekijkt hun energieverbruik een paar keer per week tot dagelijks. Vooral mannen doen dit. Van Baaren vergelijkt dit gedrag met mensen die aandelen of crypto’s hebben: "Van dit soort apps gaat een licht verslavende werking uit. Kijken naar je energieopbrengsten en -verbruik is een vorm van een beloningssysteem. Het is goed of slecht. Zulke effecten zien we ook bijvoorbeeld bij aandelen, crypto maar ook in games. Het variabele effect maakt helemaal dat je wilt blijven kijken."

Het checken van de opbrengsten leidt er toe dat de meerderheid van deze mensen bewuster met energie omgaat. Bijna 60 procent geeft aan dat zij door dit inzicht minder energie verbruiken. Nog eens 17 procent geeft aan hierdoor extra te gaan verduurzamen. "Het inzicht motiveert om het nog beter te doen. Dit zal vooral komen door de financiële voordelen die het oplevert, maar het heeft uiteraard wel degelijk effect op het milieu. Het is een beloning met een win-win effect", aldus Van Baaren.

Een relatief grote groep bespreekt hun energieopbrengsten en -verbruik ook met anderen, met name weer mannen. "Door deze inzichten van de apps met anderen te bespreken draag je bij aan de sociale norm om te verduurzamen en bewust met energie om te gaan. Daarnaast moeten mensen zich competent voelen om de stap te nemen om te verduurzamen. Het helpt als je ziet dat mensen zoals jij het kunnen."

Een derde van de mensen die nu al zonnepanelen heeft, wil er meer aan gaan schaffen of heeft dit onlangs gedaan. Onder jongvolwassenen (25-34) is dit zelfs ruim 60 procent. Nu heeft 44 procent meer energieopbrengsten dan energieverbruik, 30 procent speelt ongeveer quitte en 16 procent verbruikt meer energie dan de panelen opwekken.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Rabobank geeft hypotheekklanten met laag energielabel 1.000 euro voor isoleren

Rabobank geeft hypotheekklanten met laag energielabel 1.000 euro voor isoleren

Rabobank gaat bestaande hypotheekklanten met een woning met energielabel G en F helpen verduurzamen door hen een Coöperatief Isolatiebudget te bieden. Dit bestaat...

Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

62 procent van de Nederlanders wil  dat een nieuw kabinet meer financiële mogelijkheden ter beschikking stelt om het verduurzamen van woningen mogelijk...

DNB: "Kansen maar ook risico's voor verzekeraars"

DNB: "Kansen maar ook risico's voor verzekeraars"

"De markt voor verzekeringsproducten wordt steeds Europeser. Nieuwe technologieën worden ontwikkeld. En ons klimaat warmt verder op. Deze drie evoluties bieden...

AFM Trendzicht 2024: onzekerheid op de financiële markten blijft

AFM Trendzicht 2024: onzekerheid op de financiële markten blijft

Terugvallende economische groei, verregaande digitalisering, het achterlopen van de duurzaamheidstransitie, introductie van veel nieuwe, Europese wet- en regelgeving...

Energielabel vanaf 2024 bepalend voor hoogte maximale hypotheek

Energielabel vanaf 2024 bepalend voor hoogte maximale hypotheek

Huishoudens die volgend jaar een energiezuinige woning kopen, kunnen hiervoor extra hypotheek krijgen. Eigenaren van energiezuinige woningen hebben een beduidend...

Verkokering

Verkokering

(Voorwoord VVP 4) Wanneer is genoeg genoeg? Deze vraag wordt vaak gesteld in het kader van individueel welzijn. Hoeveel geld heb je nodig voor een fijn leven? In...

Attens geeft klanten 500 euro te besteden in Klimaatwinkel Centraal Beheer

Attens geeft klanten 500 euro te besteden in Klimaatwinkel Centraal Beheer

Ruim 17.000 klanten van hypotheekverstrekker Attens mogen voor 500 euro producten en oplossingen aanschaffen om hun woning te verduurzamen. Zij kunnen dit budget...

"Miljoenen huiseigenaren onterecht verplicht tot warmtepomp"

"Miljoenen huiseigenaren onterecht verplicht tot warmtepomp"

Bijna 2,5 miljoen huiseigenaren dreigen volgens onderzoek in opdracht van Vereniging Eigen Huis onterecht verplicht te worden een hybride warmtepomp te kopen. "Bovendien...

bijBouwe: alleen nog een hypotheek met energielabel C of hoger

bijBouwe: alleen nog een hypotheek met energielabel C of hoger

Klanten van hypotheekverstrekker bijBouwe krijgen alleen nog een hypotheek voor woningen met energielabel C of hoger. Een woning met energielabel D of lager heeft...

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Een woning met groen energielabel is voor velen meer geld waard dan een woning zonder, voor sommigen zelfs meer dan tien procent, zo blijkt uit het ING Woonbericht....