Extra financieringsruimte bij hoger energielabel kan oplopen tot 50 mille

Zonnepanelen installatie via Pixabay

De Wijzigingsregeling hypothecair krediet 2024, sinds maandag in internetconsultatie, laat zoals verwacht het energielabel zwaarder meewegen bij het bepalen van de maximale financieringsruimte. Dit door uit te gaan van een woning met energielabel E, F of G en dus hoge energielasten. Voor de aankoop van een woning met een beter energielabel kan een consument een extra bedrag lenen. Uiteraard moet het gaan om een geldig energielabel. Het energielabel kan zijn gebaseerd op de NEN7120 of de NTA8800.

Een aanbieder van hypothecair krediet kan bij het bepalen van de financieringslast voor de aankoop van een woning met bijvoorbeeld energielabel A of B een bedrag van 10.000 euro buiten beschouwing laten bij het vaststellen van de financieringslast (bij energielabel C of D is dit 5.000 euro, vanaf A+, 20.000 euro, loopt het op naar 50 mille bij A++++ met energieprestatiegarantie voor ten minste tien jaar).

Daarnaast kan een aanbieder van hypothecair krediet voor het treffen van energiebesparende voorzieningen in een woning de bedragen behorend bij het energielabel van de woning buiten beschouwing laten bij het vaststellen van de financieringslast (artikel 4, vierde lid).

Een aanbieder van hypothecair krediet kan bij een woning met energielabel A of B 10.000 euro extra buiten beschouwing laten bij het bepalen van de financieringslast indien energiebesparende voorzieningen worden getroffen. Deze energiebesparende voorzieningen worden terugverdiend tijdens de looptijd van het hypothecair krediet. Bij energielabel E,F of G mag in dit geval 20.000 euro buiten beschouwing worden gelaten, bij C of D 15.000 euro. Bij A+ begint het bij 10.000 euro en loopt het terug naar nul bij A++++.

Aangezien op dit moment niet alle woningen een energielabel hebben, is in het vijfde lid opgenomen dat een aanbieder van hypothecair krediet bij het aangaan van een hypothecair krediet of het verhogen van een bestaand hypothecair krediet voor het treffen van energiebesparende voorzieningen tot een bedrag van ten hoogste 10.000 euro buiten beschouwing kan laten bij het vaststellen van de financieringslast indien de woning geen energielabel heeft. Het bedrag dient wel te worden besteed aan het treffen van energiebesparende voorzieningen.

Verder is de grens van 33.000 euro om in aanmerking te komen voor extra leenruimte voor het treffen van energiebesparende voorzieningen geschrapt. Financiën: “De maximale financieringslast zoals opgenomen in de tabellen in de bijlagen gaat uit van een woning met energielabel E, F of G in plaats van energielabel C. Dit betekent een verkrapping van de leenruimte. Hierdoor is extra bescherming van huishoudens met een inkomen van minder dan 33.000 euro niet langer nodig en is de extra leenruimte voor de financiering van energiebesparende voorzieningen ook voor die huishoudens verantwoord.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Alex van der Sluijs - Wonen en Hypotheek 12 juli 2023

Stiften is makkelijker te begrijpen. Een betere uitleg en voorbeelden zouden wenselijk zijn.

Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

(Lindenhaeghe in Ken je vak! in VVP 1-2024) Jaarlijks wordt de Tijdelijke regeling hypothecair krediet (Trhk) op een aantal punten gewijzigd. In dit artikel zullen...

Nationaal Klimaat Platform: gratis webinar nieuwe leennormen

Nationaal Klimaat Platform: gratis webinar nieuwe leennormen

Het Nationaal Klimaat Platform organiseert woensdag (24 januari) om 10.00 uur het gratis webinar 'Nieuwe leennormen, een impuls voor verduurzaming koopwoningen'. Het...

"Nieuwe leennormen maken huizen met slecht energielabel aantrekkelijker"

"Nieuwe leennormen maken huizen met slecht energielabel aantrekkelijker"

Nu met de nieuwe leennormen meer geld kan worden geleend voor verduurzaming, is het volgens a.s.r. aantrekkelijker geworden om ook te kijken naar woningen met een...

NVB: "Stel minimum energielabel bij (ver)koop woning verplicht"

NVB: "Stel minimum energielabel bij (ver)koop woning verplicht"

De NVB oppert het wettelijk verplicht stellen van een minimum energielabel bij de (ver)koop van woningen vanaf 2030. "Dat geeft woningeigenaren meer vertrouwen in...

Rabobank geeft hypotheekklanten met laag energielabel 1.000 euro voor isoleren

Rabobank geeft hypotheekklanten met laag energielabel 1.000 euro voor isoleren

Rabobank gaat bestaande hypotheekklanten met een woning met energielabel G en F helpen verduurzamen door hen een Coöperatief Isolatiebudget te bieden. Dit bestaat...

Energielabel vanaf 2024 bepalend voor hoogte maximale hypotheek

Energielabel vanaf 2024 bepalend voor hoogte maximale hypotheek

Huishoudens die volgend jaar een energiezuinige woning kopen, kunnen hiervoor extra hypotheek krijgen. Eigenaren van energiezuinige woningen hebben een beduidend...

bijBouwe: alleen nog een hypotheek met energielabel C of hoger

bijBouwe: alleen nog een hypotheek met energielabel C of hoger

Klanten van hypotheekverstrekker bijBouwe krijgen alleen nog een hypotheek voor woningen met energielabel C of hoger. Een woning met energielabel D of lager heeft...

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Een woning met groen energielabel is voor velen meer geld waard dan een woning zonder, voor sommigen zelfs meer dan tien procent, zo blijkt uit het ING Woonbericht....

Lot Hypotheken biedt energielabel korting

Lot Hypotheken biedt energielabel korting

Lot Hypotheken biedt voortaan 0,15 procent rentekorting voor woningen met een A-label of hoger. Bestaande klanten van Lot profiteren van dezelfde rentekorting wanneer...

AFM en DNB tegen extra leenruimte alleenstaanden

AFM en DNB tegen extra leenruimte alleenstaanden

AFM en DNB zijn tegen extra leenruimte voor alleenstaanden, zoals voorgesteld in de Wijzigingsregeling hypothecair krediet 2024. In hun reactie op de internetconsultatie...