Pechgeneratie studenten nu ook dupe van nieuwe hypotheekregels

Jan Thale Haandrikman 2023

Studenten die vanaf 2024 afstuderen, blijkt uit een analyse van Van Bruggen Adviesgroep, worden benadeeld door de nieuwe hypotheekregels, ten opzichte van eerder afgestudeerden. De verhoogde rente op studieschulden leidt tot een hogere maandlast en dus kunnen zij minder lenen. Het zorgt ervoor dat deze pechgeneratie in sommige gevallen duizenden euro’s minder aan hypotheek kunnen krijgen en dus nu dubbel pech hebben.

Bij de oude regels werd bij de berekening van de maximale hypotheek gekeken naar de oorspronkelijke hoogte van de studieschuld. Inmiddels wordt gekeken naar de maandlast van de studielening. Dit omdat voorheen geen rekening werd gehouden met studenten die extra afgelost hadden op hun studielening. “Op zich een goede wijziging, maar die pakt uiteindelijk wel negatief uit voor studenten die te maken krijgen met een hogere rente”, stelt Jan Thale Haandrikman, directeur bij Van Bruggen Adviesgroep.

Voor studenten die in 2024 afstuderen of van wie de vijfjarige rentevaste periode afloopt, gaat een hogere rente van 2,56 procent gelden op studieschulden. Haandrikman: “De studenten die de afgelopen jaren geen basisbeurs kregen, worden nu ook nog eens geconfronteerd met minder leencapaciteit. Dit terwijl de omstandigheden op de woningmarkt voor deze generatie al ongelukkig zijn, vanwege het zeer beperkte aanbod en hoge prijzen.”

Haandrikman pleit voor een vast rentepercentage op studieleningen en dus een gelijke behandeling van studenten. “Ik zou de politiek adviseren om de hoogte van de rente op studieleningen onafhankelijk te maken van de grillen van de financiële markten. Neem als uitgangspunt de gemiddelde vijfjarige rente voor staatsleningen over de afgelopen tien jaar. Dan leg je als overheid soms even iets toe op de studieleningen, terwijl je op een ander moment er iets aan verdient. Maar dan voorkom je dat dit over de rug gaat van een student die net op het verkeerde moment afstudeert.”

Extra aflossen niet altijd beste oplossing

Uit cijfers van DUO blijkt dat vorig jaar fors meer mensen een extra aflossing hebben gedaan op hun studieschuld, namelijk 22 procent meer dan in 2022. Haandrikman waarschuwt echter dat extra aflossen op de studielening niet altijd een verstandige optie is voor een potentiële huizenzoeker. “Het is erg afhankelijk van je individuele situatie. In sommige gevallen is de hoogte van de extra aflossing op de studielening lager dan wat je meer kunt lenen als gevolg van de lagere maandlast voor je studielening. Starters doen er echt goed aan om zich goed te laten adviseren als ze iets willen op de woningmarkt.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Chris de Bruin - Bureau mr. de Bruin - Bureau mr. de Bruin 6 maart 2024

Ik snap de reactie van Harry wel en deel zijn mening dat wanneer een ander gebruik kan maken van een gunstiger regeling, dat al gauw leidt tot publieke verontwaardiging en idem demonstraties. Dat krijg je in een land waar het geld nog altijd tegen de plinten aan klotst en we steeds weer vinden dat voor iedere individuele wens, een collectieve oplossing moet komen. We kunnen natuurlijk niet altijd maar kijken naar toekomst of verleden, om het beleid van nu vast te stellen. Opvattingen veranderen nu eenmaal regelmatig. Wat naar mijn bescheiden mening wél zo is, is dat een samenleving baat heeft bij een onderwijsklimaat waarin mensen de kans krijgen zich te ontwikkelen, De pretstudies even buiten beschouwing latend, hebben we er natuurlijk allemaal wel iets aan als we ook in de toekomst voldoende goed opgeleide mensen hebben. En dat om die reden dat financieel mogelijk wordt gemaakt door ons allemaal, is op zich zo gek nog niet. Ik zie wel beroerdere uitgavendoelen waar bakken met gemeenschapsgeld in worden gestort. Da't is wat mij betreft veel grotere pech.

Harry Waaijenberg - Veldsink-Finas 6 maart 2024

Zullen we eens stoppen met dit de "pechgeneratie" te noemen? En zéker wij als profesional? Je bedoelt de mensen die een dure studie hebben gevolgd maar dit niet als cadeau hebben gekregen? Ik heb nooit begrepen dat iedereen recht denkt te hebben op een gratis studie, om vervolgens een betere toekomst met hoger inkomen te hebben. In sommige gevallen is dit passend (en nodig) maar niet voor iedereen. Maar kennelijk ben je tegenwoordig al bij voorbaat zielig als je iets niet gratis hebt gehad.

Meer over
Het staat geldverstrekker vrij geen WOZ-waardebepaling meer te accepteren

Het staat geldverstrekker vrij geen WOZ-waardebepaling meer te accepteren

(Kifid-uitspraak GC 2024-0554) De Geschillencommissie is van oordeel dat Obvion haar beleid met betrekking tot de wijze waarop een gewijzigde (gestegen) waarde van...

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) VVP vroeg vier leidende hypotheekadviesketens welke marktkansen zij zien momenteel. Kansen zijn er volgens de ketens nog genoeg....

"Structurele problemen bij dossierafhandeling aantal grote geldverstrekkers"

"Structurele problemen bij dossierafhandeling aantal grote geldverstrekkers"

De vestigingen van De Hypotheekshop constateren structurele problemen bij de dossierafhandeling door een aantal grote geldverstrekkers (Top 10 partijen). De Hypotheekshop:...

Van Bruggen Adviesgroep: "Sentiment om een woning te kopen heel positief"

Van Bruggen Adviesgroep: "Sentiment om een woning te kopen heel positief"

Van Bruggen Adviesgroep heeft haar verwachting voor het aantal woningen dat in 2024 bij de notaris passeert, bijgesteld naar 205.000 à 210.000 (in 2023 passeerden...

"Aanbieders hanteren verschillende berekeningswijzen daadwerkelijke maandlast"

"Aanbieders hanteren verschillende berekeningswijzen daadwerkelijke maandlast"

De Hypotheekshop pleit voor eenduidige regels voor de daadwerkelijke maandlast bij het meenemen van een studieschuld in de berekening voor de maximale hypotheek....

Voor de laagste inkomens stijgt de maximale hypotheek fors

Voor de laagste inkomens stijgt de maximale hypotheek fors

Voor de laagste inkomens stijgt de maximale hypotheek in 2025 fors. Aldus de bijlage met financieringslastpercentages bij de Wijzigingsregelinghypothecair krediet,...

Hypotheekadviseur, timing is alles!

Hypotheekadviseur, timing is alles!

(Partner in kennis Centraal Beheer in Katern Hypotheken, VVP 3-2024) Hoe kun je verduurzamingsadvies voor consumenten zo effectief mogelijk maken? Door het onderwerp...

Bescherming of betutteling?

Bescherming of betutteling?

(Hergen Dutrieux, Viisi, in Katern Hypotheken, VVP 3-2024) De tijden van extreme financieringen tot 160 procent LTV en beperkt bestendig inkomen zijn allang voorbij....

Adviesalerts! Hypotheken

Adviesalerts! Hypotheken

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) Neem verduurzaming hoe dan ook mee in het hypotheekadviesgesprek, proactief. Uit onderzoek van Eigen Huis blijkt dat klanten...

Verdeling hypotheekschuld

Verdeling hypotheekschuld

(Lindenhaeghe in Katern Hypotheken, VVP 3-2024) Wanneer partners besluiten om samen een huis te kopen, komen ze voor een aantal belangrijke financiële beslissingen...