"Jongeren onderschatten financiële toegevoegde waarde van advies"

Jongeren via Pixabay

De financiële toegevoegde waarde van onafhankelijk advies wordt door jonge mensen onderschat. Dit blijkt uit onderzoek van MUNT Hypotheken onder meer dan 1500 mensen waarvan het overgrote deel nog woonachtig is bij ouders, een huurhuis heeft of met vrienden woont.

Zeker zes op de tien starters trekt in twijfel of zij ná het raadplegen van een onafhankelijk hypotheekadviseur uiteindelijk financieel voordeliger uit zijn. Dat blijkt uit onderzoek van MUNT Hypotheken onder 1500 mensen waarvan het overgrote deel woonachtig is bij ouders, of op dit moment met vrienden woont of een huurhuis heeft. Meer dan de helft van de starters ziet het kopen van een huis momenteel als een kansloze missie.

Menno Luiten, directeur van MUNT Hypotheken, vindt het zorgwekkend dat de toegevoegde waarde van onafhankelijk advies onder starters zo onbekend is. “In de praktijk zien we ook dat onbekend onbemind maakt. Jongere huizenkopers hebben vaak de reflex om zich laten adviseren door de bank waar zij vaak sinds kleutertijd rekeninghouder zijn”, duidt Luiten. “Het is helemaal niet gezegd dat het advies van deze bank slecht is, maar het hoeft niet altijd het beste en meest passende advies voor de persoon in kwestie te zijn.”

Uit het onderzoek blijkt verder onder meer dat 64 procent van de jongeren hypotheekaanbod niet goed weten te vergelijken. “Dat is eigenlijk gek. Wanneer iemand een nieuw telefoonabonnement afsluit of een wasmachine koopt, is het de normaalste zaak van de wereld om die producten qua voorwaarden en prijs met elkaar te vergelijken”, vertelt Menno Luiten. “Een hypotheek afsluiten is voor veel mensen een keus die lange tijd behoorlijke impact heeft op het leven. Het is dan ook zaak je goed te laten informeren over de mogelijkheden en de gevolgen die op tafel liggen.” 

Ook blijkt uit het onderzoek dat meer dan de helft van de starters niet eens meer aan een huizenspeurtocht begint omdat ze al bij voorbaat vrezen kansloos te zijn. Zestig procent heeft online nooit de tijd genomen om uit te rekenen wat zij als éénverdiener of stel kunnen lenen.

"Veel jonge mensen zijn volgens MUNT Hypotheken niet of slecht op de hoogte dat een eerste gesprek met een adviseur meestal vrijblijvend en kosteloos is. Daarnaast wijzen adviseurs klanten vaak op mogelijkheden die ze vooraf niet voor mogelijk hadden gehouden. Ruim twee op de tien mensen die het gesprek aangaan met een adviseur geven aan dat het maximale leenbedrag bij de adviseur uiteindelijk verschilde van hetgeen dat was weergegeven werd in de online rekentool. Dat zegt mij genoeg over het nut van het bezoeken van een adviseur.”

Jongeren willen wel graag een huis kopen, maar er zijn er maar weinig kapitaalkrachtig. "Slechts zestien procent van de mensen onder 24 jaar heeft een gezamenlijk bruto-inkomen van boven de 60.000 euro. Van de mensen tot 35 jaar is dat aandeel binnen deze leeftijdsgroep iets minder dan een derde (29 procent)."

Reactie toevoegen

 
Onafhankelijk hypotheekadviseur centraal in MUNT-campagne bij HEMA

Onafhankelijk hypotheekadviseur centraal in MUNT-campagne bij HEMA

In aanloop naar de NVM Open Huizen Dag (6 april) zet MUNT Hypotheken onafhankelijke hypotheekadviseurs in de schijnwerpers. Dat gebeurt met een landelijke campagne...

Ronald Roolvink in directie MUNT Hypotheken

Ronald Roolvink in directie MUNT Hypotheken

Ronald Roolvink is als Directeur Operations gestart bij MUNT Hypotheken. Hij gaat zich bezighouden met het verder stroomlijnen en verbeteren van de operationele...

Adviseurs minder tevreden over dienstverlening geldverstrekkers

Adviseurs minder tevreden over dienstverlening geldverstrekkers

De tevredenheid onder hypotheekadviseurs over de afwikkeling van de meeste hypotheekdossiers is in 2023 duidelijk afgenomen en die trend zet zich door in 2024, aldus...

Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

62 procent van de Nederlanders wil  dat een nieuw kabinet meer financiële mogelijkheden ter beschikking stelt om het verduurzamen van woningen mogelijk...

Helft Nederlanders twijfelt over gekozen rentevastperiode

Helft Nederlanders twijfelt over gekozen rentevastperiode

Meer dan de helft van de Nederlandse huiseigenaren twijfelt achteraf of zij wel de juiste rentevasteperiode hebben gekozen. Een kwart had met de kennis van nu andere...

Menno Luiten nieuwe directeur MUNT Hypotheken

Menno Luiten nieuwe directeur MUNT Hypotheken

Menno Luiten (50) wordt per 1 september 2023 de nieuwe directeur van hypotheekverstrekker MUNT Hypotheken. Hij wordt verantwoordelijk voor de verdere groei en de...

Michel van den Akker CCO bij DMFCO

Michel van den Akker CCO bij DMFCO

Michel van den Akker start als Chief Commercial Officer (CCO) bij DMFCO. Samen met Rogier van der Hijden (CEO) vormt hij de dagelijkse directie van DMFCO en...

Ellen Hensbergen weg bij MUNT Hypotheken

Ellen Hensbergen weg bij MUNT Hypotheken

Ellen Hensbergen vertrekt als directeur bij MUNT Hypotheken. Ze is vijf jaar algemeen directeur geweest en zegt toe te zijn aan een nieuwe uitdaging. Een opvolger...

Achmea Bank treedt toe tot platform DMFCO en investeert in MUNT

Achmea Bank treedt toe tot platform DMFCO en investeert in MUNT

Achmea Bank en vermogensbeheerder DMFCO gaan samenwerken op het gebied van hypotheken. Achmea Bank treedt toe tot het platform van DMFCO en streeft ernaar in de...

Hypotheker: "Nog geen daadwerkelijk keerpunt in hypotheekmarkt"

Hypotheker: "Nog geen daadwerkelijk keerpunt in hypotheekmarkt"

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in februari met 45 procent gestegen in vergelijking met januari dit jaar, aldus De Hypotheker. Het aantal hypotheekaanvragen...