Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

Zonnepanelen installatie via Pixabay

62 procent van de Nederlanders wil  dat een nieuw kabinet meer financiële mogelijkheden ter beschikking stelt om het verduurzamen van woningen mogelijk te maken. Dat blijkt uit onderzoek van MUNT Hypotheken onder 1.500 Nederlanders. De hypotheekverstrekker vindt dat de overheid en financiële instellingen huiseigenaren onvoldoende motiveren om hun woning te vergroenen.

De focus ligt volgens Menno Luiten, directeur van MUNT Hypotheken, nog te veel op het belonen van mensen die wonen in woningen met gunstige labels. “Wie in een woning met een A-label of nog beter gaat wonen, heeft over het algemeen een wat hoger inkomen”, vertelt Luiten. “Vanaf 2024 kunnen kopers van een huis met A-label of hoger meer financiering krijgen (tot 50K) en daarnaast worden consumenten door aanbieders met fikse rentekortingen verleid om juist dit soort energiezuinige huizen te bemachtigen. Daarmee vergroenen aanbieders die deze korting geven weliswaar hun portefeuille, maar is het de vraag of de hele woningvoorraad hier baat bij heeft.  Niet alleen de mensen met een A-label tellen mee.” Bijna 70 procent van de huizenvoorraad heeft een energielabel B of slechter.

MUNT Hypotheken vindt dat een nieuw kabinet en aanbieders zich serieus achter de oren moeten krabben of de ingeslagen koers ook huizen met een minder gunstig label helpt verduurzamen. Dat huiseigenaren met een woning met energielabel D, E, F of G vanaf volgend jaar een lening van 20.000 euro kunnen aanvragen voor het energiezuiniger maken van hun woning, juicht Luiten toe. "Het zou goed zijn als een nieuw kabinet de verduurzaming van de meer vervuilende woningvoorraad met maatregelen blijft ondersteunen. Dat is natuurlijk met een nog te vormen coalitie nog zeer de vraag." Tegelijkertijd roept Luiten ook collega-hypotheekverstrekkers op om juist de vergroening van minder duurzame woningen te stimuleren. "Daar is de gehele woningmarkt het meest bij gebaat."

Mensen verrast na inventarisatie

Luiten roept huiseigenaren die de wens hebben om te verduurzamen op om vrijblijvend met hun adviseur in gesprek te gaan. “De praktijk wijst uit dat mensen vaak vooraf niet weten wat er mogelijk is in het kader van verduurzaming. Dat er vanaf 2024 allemaal extra financieringsmogelijkheden voor nieuwe- maar ook voor bestaande huiseigenaren zijn, is onbekend. Het is goed dat de markt, maar ook adviseurs, mensen wijzen op hun mogelijkheden. Ons onderzoek toont aan dat mensen met de juiste financiële prikkels best in beweging te krijgen zijn."

Reactie toevoegen

 
Grootbanken pleiten voor klimaatlabel

Grootbanken pleiten voor klimaatlabel

Er moet een uniform klimaatlabel ontwikkeld worden dat ervoor zorgt dat potentiële huizenkopers klimaatrisico’s meenemen in hun aankoopbeslissing. Dat...

Goede adviezen moeten goed blijven

Goede adviezen moeten goed blijven

(Rubriek 'Duurzaam advies in praktijk' in VVP 1-2024) “Financieel advies speelt op verschillende manieren een rol in de samenleving – nu en in de toekomst...

Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

(Lindenhaeghe in Ken je vak! in VVP 1-2024) Jaarlijks wordt de Tijdelijke regeling hypothecair krediet (Trhk) op een aantal punten gewijzigd. In dit artikel zullen...

Rode draad bij vergroening

Rode draad bij vergroening

(Björn Jalving, Turien/Ansvar, in Ken je vak! in VVP 1-2024) Over waarom een duurzame samenleving noodzakelijk is, raken we nooit uitgeschreven. Maar wat...

Adfiz: "Verlaag drempels financieel advies verduurzaming"

Adfiz: "Verlaag drempels financieel advies verduurzaming"

Adfiz roept op tot het verlagen van adviesdrempels om consumenten en mkb te activeren en te helpen bij verduurzaming. Adfiz in haar reactie op de (inmiddels gesloten)...

ING gaat niet in op eis Milieudefensie

ING gaat niet in op eis Milieudefensie

"Van het ene op het andere moment helemaal stoppen met de financiering van olie en gas isvolgens ons niet de juiste aanpak." Aldus ING in een brief aan Milieudefensie,...

Eerste Kamer stemt tegen afbouw salderingsregeling

Eerste Kamer stemt tegen afbouw salderingsregeling

De Eerste Kamer heeft het wetsvoorstel om de salderingsregeling voor kleinverbruikers af te bouwen, verworpen. Het kabinet wilde de salderingsregeling vanaf...

BrightPensioen B Corp gecertificeerd

BrightPensioen B Corp gecertificeerd

BrightPensioen is B Corp gecertificeerd. De B Corp community (de B staat voor ‘benefit for all’) bestaat uit bedrijven die zich actief inzetten ten goede...

Ronald Roolvink in directie MUNT Hypotheken

Ronald Roolvink in directie MUNT Hypotheken

Ronald Roolvink is als Directeur Operations gestart bij MUNT Hypotheken. Hij gaat zich bezighouden met het verder stroomlijnen en verbeteren van de operationele...

Vakpaper Duurzaam Wonen

Vakpaper Duurzaam Wonen

Om hypotheekadviseurs te ondersteunen bij het begeleiden van hun klanten bij het verduurzamen van de woning en dit te integreren in het financieel advies is door...