Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

Zonnepanelen installatie via Pixabay

62 procent van de Nederlanders wil  dat een nieuw kabinet meer financiële mogelijkheden ter beschikking stelt om het verduurzamen van woningen mogelijk te maken. Dat blijkt uit onderzoek van MUNT Hypotheken onder 1.500 Nederlanders. De hypotheekverstrekker vindt dat de overheid en financiële instellingen huiseigenaren onvoldoende motiveren om hun woning te vergroenen.

De focus ligt volgens Menno Luiten, directeur van MUNT Hypotheken, nog te veel op het belonen van mensen die wonen in woningen met gunstige labels. “Wie in een woning met een A-label of nog beter gaat wonen, heeft over het algemeen een wat hoger inkomen”, vertelt Luiten. “Vanaf 2024 kunnen kopers van een huis met A-label of hoger meer financiering krijgen (tot 50K) en daarnaast worden consumenten door aanbieders met fikse rentekortingen verleid om juist dit soort energiezuinige huizen te bemachtigen. Daarmee vergroenen aanbieders die deze korting geven weliswaar hun portefeuille, maar is het de vraag of de hele woningvoorraad hier baat bij heeft.  Niet alleen de mensen met een A-label tellen mee.” Bijna 70 procent van de huizenvoorraad heeft een energielabel B of slechter.

MUNT Hypotheken vindt dat een nieuw kabinet en aanbieders zich serieus achter de oren moeten krabben of de ingeslagen koers ook huizen met een minder gunstig label helpt verduurzamen. Dat huiseigenaren met een woning met energielabel D, E, F of G vanaf volgend jaar een lening van 20.000 euro kunnen aanvragen voor het energiezuiniger maken van hun woning, juicht Luiten toe. "Het zou goed zijn als een nieuw kabinet de verduurzaming van de meer vervuilende woningvoorraad met maatregelen blijft ondersteunen. Dat is natuurlijk met een nog te vormen coalitie nog zeer de vraag." Tegelijkertijd roept Luiten ook collega-hypotheekverstrekkers op om juist de vergroening van minder duurzame woningen te stimuleren. "Daar is de gehele woningmarkt het meest bij gebaat."

Mensen verrast na inventarisatie

Luiten roept huiseigenaren die de wens hebben om te verduurzamen op om vrijblijvend met hun adviseur in gesprek te gaan. “De praktijk wijst uit dat mensen vaak vooraf niet weten wat er mogelijk is in het kader van verduurzaming. Dat er vanaf 2024 allemaal extra financieringsmogelijkheden voor nieuwe- maar ook voor bestaande huiseigenaren zijn, is onbekend. Het is goed dat de markt, maar ook adviseurs, mensen wijzen op hun mogelijkheden. Ons onderzoek toont aan dat mensen met de juiste financiële prikkels best in beweging te krijgen zijn."

Reactie toevoegen

 
De waarde van duurzaam advies

De waarde van duurzaam advies

(Kees Dullemond, INSVER, in VVP-special De Waarde van Advies) We staan aan het begin van de transitie naar meer duurzaamheid in de samenleving en de verzekeringsbranche....

Legio voordelen voor de adviseur

Legio voordelen voor de adviseur

(Rubriek 'Duurzaam advies in praktijk', VVP 3-2024) “Er is geen enkele steekhoudende reden om niet te verduurzamen en bovendien zijn de voordelen voor adviseurs...

Het recht om te repareren

Het recht om te repareren

(Björn Jalving, Turien & Co., in Ken je vak!, VVP 3-2024) Met het recht op reparatie moet het makkelijker en goedkoper worden om elektronische producten...

"Huizenkoper huiverig om te verduurzamen"

"Huizenkoper huiverig om te verduurzamen"

Hypotheekadviseurs horen volgens De Hypotheekshop momenteel vaker van huizenkopers dat ze de verduurzaming van de woning naar de toekomst doorschuiven. Kopers willen...

MUNT trapt viering tienjarig bestaan af met MonuMUNTen

MUNT trapt viering tienjarig bestaan af met MonuMUNTen

Met de serie MonuMUNTen geeft MUNT Hypotheken de aftrap van de festiviteiten rond het tienjarige bestaan van de hypotheekverstrekker. In de interviewserie worden...

Gesprekshandvatten voor duurzaam financieel advies aan het MKB

Gesprekshandvatten voor duurzaam financieel advies aan het MKB

Duurzame ontwikkeling is één van de grote uitdagingen waar Nederland voor staat. Financieel adviseurs kunnen hierin volgens Adfiz een grote bijdrage...

Bewustwording is de essentie

Bewustwording is de essentie

(Rubriek 'Duurzaam advies in praktijk', VVP 2-2024) “Duurzaamheid is een onderwerp waar we inmiddels niet meer omheen kunnen en waar we bij Geerts op verschillende...

"Financieel adviseur moet huiseigenaar beter informeren over financieren verduurzaming"

"Financieel adviseur moet huiseigenaar beter informeren over financieren verduurzaming"

Huizenkopers zijn onvoldoende op de hoogte van de financieringsmogelijkheden om de woning te verduurzamen. Financieel adviseurs nemen vaak niet alle mogelijkheden...

Invloed van energielabel op extra hypotheek wordt verkeerd begrepen

Invloed van energielabel op extra hypotheek wordt verkeerd begrepen

Uit onderzoek van Nationale-Nederlanden Bank blijkt dat huiseigenaren de nieuwe regelgeving over het energiezuinig maken van woningen verkeerd begrijpen. Driekwart...

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook De Nederlandsche Bank (DNB) oppert nu een verduurzamingsplicht bij de aankoop van een nieuwe woning. Dit als andere maatregelen niet voldoende werken. Het overgrote...