Lindenhaeghe: terugval van aantal afgelegde PE-examens in sector zorgwekkend

Edwin Deijs 2023

Lindenhaeghe roept de sector op tijdig werk te maken van het PE-examen 2022-2025. De opleider noemt het zorgwekkend dat er tot nu toe 41 procent minder PE-examens zijn afgelegd dan in de vergelijkbare periode van de vorige PE-cyclus.

Edwin Deijs, Commercieel Directeur bij Lindenhaeghe: “Gedurende de periode van 1 april  tot en met 30 september 2023 zijn er slechts 2.522 PE-examens afgenomen, ten opzichte van 4.303 PE examens gedurende dezelfde maanden van de vorige PE-periode. Dat terwijl dat ook nog eens een periode was waarin door corona examenlocaties soms gesloten waren en examens sowieso uitgesteld werden. Bij de helft van de PE-modules vallen de slagingspercentages bovendien lager uit. Doordat het CDFD geen onderscheid maakt tussen kandidaten die het examen voor de eerste keer maken en kandidaten die een herkansing doen, betekent dit dat er in diverse gevallen sprake is van meerdere examenpogingen per kandidaat. Het daadwerkelijke aantal adviseurs dat hun benodigde PE-certificaten heeft behaald ligt daarmee dus zelfs nóg lager. Als de geconstateerde daling in het aantal PE-examenafnames doorzet, betekent dit dat er minimaal zo’n 10.000 PE-examens extra moeten worden afgenomen gedurende het laatste PE-jaar van deze cyclus.

“Ook wanneer wij er als opleider alles aan doen om onze kandidaten tijdens het laatste PE-jaar zo goed mogelijk te faciliteren in hun examenafnames, is er sprake van schaarste in het aantal beschikbare trainings- en examenplekken. Laat staan wanneer er zo’n enorme piek aan examens bij komt. Voor kandidaten gaat dit gepaard met de nodige stress, extra reistijd en onkosten.

 “We roepen organisaties daarom op om onderdeel te zijn van de oplossing, in plaats van bij te dragen aan het probleem. Borg dat je grip hebt op de vakbekwaamheidseisen van je medewerkers en inzicht hebt in welke PE-examens er nog afgelegd moeten worden. Faciliteer je medewerkers vervolgens met studiemateriaal waarmee zij in één keer kunnen slagen en reserveer voor je incompany direct je trainings- of examenmoment. We hebben nog veel meer tips voor organisaties, die we afhankelijk van de situatie kunnen inzetten. Alleen zo kunnen we samen borgen dat élke adviseur zijn certificering op tijd kan behalen.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Patrick Betman - TMA Consultancy 26 oktober 2023

Helemaal met je eens Paul, ik hoor om mij heen dat adviseurs overwegen te stoppen en wat anders te gaan doen. De markt is natuurlijk behoorlijk ingezakt, de kosten blijven hoog en blijven maar stijgen (kijk alleen al naar de PE opleidingen wat die kosten tegenwoordig). Voordat je überhaupt wat gaat overhouden voor je salaris moet je al -tig hypotheken gesloten hebben. Ik kan ze geen ongelijk geven. De opleiders zullen een aardig deel van de omzet zien opdrogen (vrees ik), dus ik begrijp deze oproep wel.

Wim Triki - TRIKI BEHEER HYPOTHEKEN EN VERZEKERINGEN BV 26 oktober 2023

Ik sluit mij volledig bij Paul Schoo aan; te veel verplchtingen en secundaire kosten waardooor het vak zijn charme verloren heeft; Ik doe dit werk nu meer dan 40 jaar en heb veel zien veranderen in negatieve zin

Paul Schoo - Platter-Schoo 26 oktober 2023

Ik denk vakverlaters. Zoek het maar uit met dit stelsel wat van geen kant deugt. Zelf overweeg ik ook hypotheken aan de kapstok te hangen. Te veel gedoe. Teveel regeltjes. Teveel banken die zich verschuilen achter de afm. Etc.

Meer over
Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

Wijzigingen hypotheken 2024 en impact op betaalbaarheid

(Lindenhaeghe in Ken je vak! in VVP 1-2024) Jaarlijks wordt de Tijdelijke regeling hypothecair krediet (Trhk) op een aantal punten gewijzigd. In dit artikel zullen...

Maak arbeidsongeschiktheid bespreekbaar

Maak arbeidsongeschiktheid bespreekbaar

(Lindenhaeghe in katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Met een toename in eenpersoonshuishoudens en de groei van het aantal zzp’ers, zijn de financiële...

Lindenhaeghe ziet inschrijvingen PE-examens enorme vlucht nemen

Lindenhaeghe ziet inschrijvingen PE-examens enorme vlucht nemen

Ook in het laatste kwartaal zijn de aantallen PE-examens achtergebleven, maar volgens Lindenhaeghe is inmiddels een kentering zichtbaar. Edwin Deijs, commercieel...

Alleen een Wft-diploma niet genoeg

Alleen een Wft-diploma niet genoeg

(Jouw Vakbekwaamheid, Ken je Vak! VVP 5-2023) Drie Wft-examens behalen en je mag het vak van hypotheekadviseur uitoefenen. Maar kan je dan ook daadwerkelijk adviseren?...

De eigenwoningregeling: leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker…

De eigenwoningregeling: leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker…

(Lindenhaeghe in Ken je vak! in VVP 4, 2023) Iedere hypotheekadviseur (her)kent het wel: de worsteling met de eigenwoningregeling bij het uitwerken van een...

Lindenhaeghe aangenaam verrast door succes LinkedIn-post

Lindenhaeghe aangenaam verrast door succes LinkedIn-post

“Natuurlijk hadden we de hoop dat de post tot meerdere reacties zou leiden, maar we zijn echt enorm verrast dat onze oproep zo door de branche is omarmd."...

Lindenhaeghe: back to core business

Lindenhaeghe: back to core business

Lindenhaeghe gaat de activiteiten onder Lindenhaeghe Legal uitfaseren. Dit omdat de opleider zich weer volledig wil focussen op de financiële branche. Back...

Lindenhaeghe biedt totaaloverzicht Prinsjesdag

Lindenhaeghe biedt totaaloverzicht Prinsjesdag

Lindenhaeghe heeft voor de elfde keer het Prinsjesdag Totaaloverzicht uitgebracht. De vakredactie van Lindenhaeghe heeft in de nacht na Prinsjesdag doorgewerkt om...

Betaalbaarheid versus haalbaarheid

Betaalbaarheid versus haalbaarheid

(Lindenhaeghe in Katern Ken je vak! in VVP 3, 2023) Zet drie mensen in één kamer, geef ze allemaal exact hetzelfde inkomen en dezelfde vaste lasten,...

Eerste lichting studenten nieuwe opleiding Wft Basis en Risk Management geslaagd

Eerste lichting studenten nieuwe opleiding Wft Basis en Risk Management geslaagd

Dertien studenten hebben vrijdag hun diploma gekregen voor de opleiding Risk Management en Wft Basis. Tijdens de opleiding, die werd gefaciliteerd door IVA Business...