Meer energiebesparende maatregelen in minder hypotheken met NHG

Zonnepanelen installatie via Pixabay

In 2022 daalde het aantal verstrekte hypotheken met NHG met achttien procent. De afname is met name veroorzaakt door de gestegen hypotheekrentetarieven en de hoge huizenprijzen. Wel steeg het aandeel leningen waarin energiebesparende maatregelen zijn meegefinancierd naar bijna 31 procent. Dit blijkt uit het jaarverslag 2022 van NHG. 

Het merendeel van de door NHG verstrekte garanties is voor de aankoop van een woning. In 2022 daalde dit aantal met 25 procent naar 57.113. Daarnaast werden 44.297 overige garanties (bijvoorbeeld bij oversluiting of voor woningverbetering) geregistreerd. 

Woningeigenaren die een aanvullende lening afsloten voor kwaliteitsverbetering kozen duidelijk vaker voor het energiezuiniger maken van de woning dan voor het realiseren van een verbouwing. Het aandeel groeide van 45 procent in 2021 naar 59 procent in 2022. 

Minder verliesdeclaraties

Relatiebeëindiging is de meest voorkomende aanleiding om een beroep te doen op NHG. In 2022 heeft NHG bij relatiebeëindiging, samen met de geldverstrekker, ruim 4.000 mensen kunnen helpen om in de woning te kunnen blijven wonen. De kans dat consumenten die hun woning moeten verkopen daarna een woning vinden voor een maandlast die lager of gelijk is aan hun huidige maandlast is immers klein. In totaal werd er 0,1 miljoen euro uitgekeerd vanwege verliesdeclaraties bij een onvermijdelijke verkoop. Ook het aantal verliesdeclaraties en het verliesbedrag zijn lager dan verwacht. Dit komt omdat de huizenprijsstijging sneller ging dan verwacht en er bij verkoop van de woning een overwaarde resteerde en dus geen verlies. De acht ontvangen verliesdeclaraties in 2022 zijn allemaal geheel of gedeeltelijk gehonoreerd. Het gemiddeld uitgekeerde verliesbedrag bedroeg circa 6.800 euro. 

In 2022 nam het garantievermogen van NHG toe tot 1,634 miljard (2021: 1,608 miljard).

De ontvangen borgtochtprovisie heeft in 2015 gepiekt op 235 miljoen en daalde vorig jaar naar 101 miljoen in lijn met de verlaging van de borgtochtprovisie en het NHG-marktaandeel.

Desktoptaxatie

Om een drempel weg te nemen voor consumenten om energiebesparende maatregelen mee te financieren en vanwege de voordelen van desktoptaxatie maakte NHG het per 1 januari 2022 mogelijk om deze vorm van taxatie te gebruiken bij verduurzamingsmaatregelen. NHG: “We zagen dat bijna negen procent van NHG-garanties met verduurzamingsmaatregelen in 2022 op basis van desktoptaxatie werd afgesloten. NHG gelooft in de toekomst van digitale waardebepaling en is tevreden over de resultaten die met desktoptaxaties worden bereikt.”

 

Reactie toevoegen

 
Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

Nieuw kabinet moet méér doen om woningvoorraad te verduurzamen

62 procent van de Nederlanders wil  dat een nieuw kabinet meer financiële mogelijkheden ter beschikking stelt om het verduurzamen van woningen mogelijk...

DNB: "Kansen maar ook risico's voor verzekeraars"

DNB: "Kansen maar ook risico's voor verzekeraars"

"De markt voor verzekeringsproducten wordt steeds Europeser. Nieuwe technologieën worden ontwikkeld. En ons klimaat warmt verder op. Deze drie evoluties bieden...

"Hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram"

"Hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram"

"De hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram." Aldus futurist Richard van Hooijdonk tijdens het 30-jarige jubileumevent van NHG. Van Hooijdonk: "Jullie...

AFM Trendzicht 2024: onzekerheid op de financiële markten blijft

AFM Trendzicht 2024: onzekerheid op de financiële markten blijft

Terugvallende economische groei, verregaande digitalisering, het achterlopen van de duurzaamheidstransitie, introductie van veel nieuwe, Europese wet- en regelgeving...

Belangrijkste wijzigingen Voorwaarden en normen NHG in 2024

Belangrijkste wijzigingen Voorwaarden en normen NHG in 2024

NHG heeft de Voorwaarden & Normen 2024 gepubliceerd. Naast de inhoudelijke wijzigingen zijn de V&N dit jaar herschreven in heldere en begrijpelijke taal....

Energielabel vanaf 2024 bepalend voor hoogte maximale hypotheek

Energielabel vanaf 2024 bepalend voor hoogte maximale hypotheek

Huishoudens die volgend jaar een energiezuinige woning kopen, kunnen hiervoor extra hypotheek krijgen. Eigenaren van energiezuinige woningen hebben een beduidend...

"NHG is verdienmodel voor het Rijk geworden"

"NHG is verdienmodel voor het Rijk geworden"

Vereniging Eigen Huis wil dat minister Kaag de premie voor een hypotheek met Nationale Hypotheekgarantie (NHG) volgend jaar verlaagt. Eigen Huis: "NHG heeft overvloedige...

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

De NHG-grens voor hypotheekleningen wordt per 1 januari 2024 verhoogd naar 435.000 euro. Voor mensen die de woning willen verduurzamen is extra leenruimte beschikbaar....

Verkokering

Verkokering

(Voorwoord VVP 4) Wanneer is genoeg genoeg? Deze vraag wordt vaak gesteld in het kader van individueel welzijn. Hoeveel geld heb je nodig voor een fijn leven? In...

Attens geeft klanten 500 euro te besteden in Klimaatwinkel Centraal Beheer

Attens geeft klanten 500 euro te besteden in Klimaatwinkel Centraal Beheer

Ruim 17.000 klanten van hypotheekverstrekker Attens mogen voor 500 euro producten en oplossingen aanschaffen om hun woning te verduurzamen. Zij kunnen dit budget...