Mercer: Nederlands pensioenstelsel opnieuw beste van de wereld

Margaret Franklin 2023

Het Nederlandse pensioenstelsel terug als beste van de wereld. Aldus de jaarlijkse Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI), die voor de vijftiende keer is verschenen Vorig jaar stond het Nederlandse pensioenstelsel op de tweede plek, achter dat van IJsland. Deze twee landen hebben stuivertje gewisseld. Op de derde plaats staat Denemarken. Van de 47 onderzochte landen komt het pensioenstelsel van Argentinië er het slechtst van af.

"Hoewel Nederland momenteel aanzienlijke hervormingen in het pensioenstelsel doorvoert, staat het stelsel in een goede positie om uitstekende uitkeringen te bieden tijdens de overgang van een collectieve uitkeringsstructuur naar een individuelere regeling", aldus de onderzoekers.

“De gemiddelde leeftijd van de wereldbevolking blijft in vele markten stijgen, met name in de meer volgroeide markten,” zegt Margaret Franklin, voorzitter en CEO van het CFA Institute. "Inflatie en de stijgende rente hebben tot een nieuwe marktdynamiek geleid, dat aanzienlijke uitdagingen voor de pensioenregelingen met zich meebrengt. We zien ook een voortdurende breukvorming op het gebied van globalisering. Dat zijn slechts een paar van die steeds complexere uitdagingen, waar pensioenfondsen en gepensioneerden veel mee te maken hebben.”

“Particulieren zullen steeds vaker een belangrijke rol hebben bij hun eigen pensioen. Als beleggingsprofessionals moeten we hen helpen zich daarop voor te bereiden. Deze index herinnert ons er elk jaar aan dat er in veel rechtsgebieden nog veel moet gebeuren om pensioenregelingen te kunnen optimaliseren en de financiële zekerheid van begunstigden op lange termijn te kunnen waarborgen.”

Naast het identificeren van ‘s werelds beste pensioenstelsels, onderzoekt het rapport de mogelijkheden van kunstmatige intelligentie (AI) om pensioen- en sociale zekerheidsstelsels te verbeteren en mensen een betere kwaliteit van leven te bieden tijdens hun pensioen. “De continue uitbereiding van AI, binnen de werkzaamheden en beslissingen van investment managers, zou kunnen leiden tot efficiëntere en beter geïnformeerde besluitvormingsprocessen. Dat kan mogelijk weer leiden tot hogere beleggingsrendementen voor mensen met een pensioenregeling,” vertelt Dr. David Knox, Senior Partner bij Mercer en hoofdauteur van het onderzoek.

Ook heeft AI volgens Knox de potentie om de betrokkenheid van deelnemers te verbeteren en de individuele deelnemer te helpen bij het nemen van financiële beslissingen voor de lange termijn. Het rapport wijst ook op risico's, zoals de uitdagingen bij het opstellen van modellen en de ethische bezwaren. Ook speelt de noodzakelijke gegevens- en cyberbeveiliging een rol. “AI is op zichzelf niet het gehele antwoord. Er zal altijd behoefte zijn aan menselijk toezicht. Ondanks de risico’s, kan AI ervoor zorgen dat mensen met een pensioenregeling een betere kwaliteit van leven hebben — een waardevolle doelstelling voor alle pensioenstelsels.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Aon: pensioentransitie vraagt rust, voldoende tijd en energie

Aon: pensioentransitie vraagt rust, voldoende tijd en energie

“We staan aan de vooravond van de grootste transitie in ons pensioenstelsel ooit. Er zijn veel berekeningen nodig, een goed onderbouwd proces en er moeten...

Webinar belang en gebruik modelbrief collectieve waardeoverdracht

Webinar belang en gebruik modelbrief collectieve waardeoverdracht

Adfiz organiseert op 7 maart om 9.00 uur een webinar over collectieve waardeoverdracht. Centraal in dit webinar staat een modelbrief die Adfiz samen met het...

Keuzerecht bedrag ineens verder uitgesteld naar 1 januari 2025

Keuzerecht bedrag ineens verder uitgesteld naar 1 januari 2025

Het keuzerecht bedrag ineens zal niet eerder dan 1 januari 2025 in werking kunnen treden, waarbij de uiteindelijke datum afhankelijk blijft van de voortgang van...

Samenwerking Auréus en Mercer

Samenwerking Auréus en Mercer

Auréus gaat samenwerken met Mercer bij de dienstverlening aan particuliere beleggers. Private markets is bij Auréus gegroeid tot een van de kernactiviteiten....

Kwart 50-plussers had pensioen achteraf anders opgebouwd

Kwart 50-plussers had pensioen achteraf anders opgebouwd

Bijna een kwart van de Nederlandse vijftigplussers had de opbouw van het eigen pensioen achteraf helemaal anders aangepakt. Eén derde maakt zich zelfs zorgen...

Nederlander in toenemende mate bezorgd over financiën na pensionering

Nederlander in toenemende mate bezorgd over financiën na pensionering

Nederlanders zijn in toenemende mate bezorgd over hun financiën als ze gaan stoppen met werken en dit sluit aan bij zorgen rond de financiële situatie...

Vooral zzp’er met laag inkomen amper bezig met pensioen

Vooral zzp’er met laag inkomen amper bezig met pensioen

Of en op welke manier zzp’ers hun pensioen regelen, blijkt sterk afhankelijk van hun besteedbaar inkomen. Dat blijkt uit onderzoek van Knab onder ruim 1.600...

Pensioentweedeling onder zzp’ers: ‘onwetenden’ versus ’boven op de bal’

Pensioentweedeling onder zzp’ers: ‘onwetenden’ versus ’boven op de bal’

Er lijkt sprake te zijn, aldus onderzoek in opdracht van Brand New Day, van een tweedeling in de groep zelfstandigen en ondernemers als het om hun pensioenvoorziening...

Nederland nog altijd bij beste pensioenstelsels

Nederland nog altijd bij beste pensioenstelsels

Nederland behoort opnieuw tot de landen met de beste pensioenen ter wereld, blijkt uit het veertiende wereldwijde onderzoek van adviesbureau Mercer en het CFA Institute....

Mercer: verhoging minimumloon kost meer geld dan gedacht

Mercer: verhoging minimumloon kost meer geld dan gedacht

De verhoging van het minimumloon met 10 procent per 1 januari 2023 raakt veel meer mensen en gaat veel meer geld kosten dan op grond van de minimumloonsom zou worden...