Paniek om aflossingsvrije hypotheek niet nodig

Huis via Pixabay rood resized

Consumenten met een aflossingsvrije hypotheek hoeven niet bang te zijn dat ze na de einddatum van hun hypotheek, de schuld ineens moeten ophoesten. Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat de meeste banken bereid zijn om een aflossingsvrije hypotheek op de einddatum te verlengen. Ook gaan de banken vaak soepel om met de inkomenseisen.

De bond: "De aflossingsvrije hypotheken van ASR, Nationale-Nederlanden en Rabobank zijn het gunstigst. Deze hypotheken hebben helemaal geen einddatum en lopen gewoon door. Bij de meeste andere banken mogen consumenten de aflossingsvrije hypotheek verlengen, mits de hypotheek niet hoger is dan 50 procent van de woningwaarde.

"Het bedrag daarboven moet worden afgelost of omgezet naar een annuïteiten- of lineaire hypotheek. De bank doet vervolgens geen volledige inkomenstoets, maar bekijkt alleen of de klant de werkelijke lasten van de nieuwe hypotheek kan betalen. Slechts een klein aantal banken wil dat de klant een nieuwe hypotheek afsluit, via een (dure) notaris en volgens de strenge CHF-inkomenstoets."

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Bob Brandenburg - van Bruggen Adviesgroep 4 december 2018

Geachte redactie Als lid van de Consumentenbond, maar ook in mijn rol als financieel adviseur wil ik u toch even op een paar zaken wijzen. Een aflossingsvrije hypotheek moet uiteindelijk wel een keer afgelost worden. En waarom niet meteen beginnen in een annuitaire dan wel lineaire variant, indien de portemonnee dit toelaat. Ook is er een opmerkzaam verschil in hoogte van de rente inzichtelijk, waarbij de rente voor aflossingsvrije hypotheken onaangenaam hoger uitpakt in vergelijkbaar met de aflosvarianten. Daarnaast is de rente na 2031 niet meer aftrekbaar voor houders van een hypotheek als de looptijd de 30 jaar overschrijdt. Ik zou u willen adviseren, uw leden te adviseren goed naar de hypotheek te laten kijken en mogelijkheden van rentemiddelling, oversluiten en omzetten naar een (gedeeltelijk) andere hypotheekvorm te onderzoeken. Ook extra aflossen kan tot een lagere rentelast leiden.

Harry Hospers - Mass Adviesgroep 3 december 2018

Staand beleid is geen garantie voor de toekomst. En bovendien de maandlasten worden netto / geen rente aftrek meer na 30 jaar looptijd. Dus denk niet dit waait wel over, maar doe onderzoek of laat onderzoek doen over voor jou mogelijke oplossingen. Klant overzicht geven, daar gaat het om. Anderzijds is het goed van de Consumentenbond om te benadrukken dat er diverse partijen zijn die (nu nog) bereid tot verlengen.

Meer over
"Verleng looptijd alle aflossingsvrije hypotheken naar 75 jaar"

"Verleng looptijd alle aflossingsvrije hypotheken naar 75 jaar"

Vereniging Eigen Huis en De Hypotheekshop roepen geldverstrekkers op om de looptijd van alle aflossingsvrije hypotheken te verlengen van 30 naar 75 jaar, of om helemaal...

"Behandelstop VGZ-verzekerden bij Ikazia onacceptabel"

"Behandelstop VGZ-verzekerden bij Ikazia onacceptabel"

De Consumentenbond vindt het onacceptabel dat VGZ-verzekerden per 1 juli niet meer bij het Rotterdamse Ikazia ziekenhuis terecht kunnen. De Consumentenbond trekt...

Verbond sluit zich aan bij campagne 'Word ook aflossingsblij'

Verbond sluit zich aan bij campagne 'Word ook aflossingsblij'

Het Verbond van Verzekeraars sluit zich aan bij het vervolg dit najaar van de NVB-campagne ‘Word ook aflossingsblij’. Om ervoor te zorgen dat klanten...

Goede rapportcijfers voor banken. ING blijft achter

Goede rapportcijfers voor banken. ING blijft achter

Consumenten zijn relatief tevreden over hun bank, blijkt uit een enquête van de Consumentenbond. Alle banken krijgen een voldoende, maar het verschil onderling...

Dossier Aflossingvrij: het braafste jongetje van de klas

Dossier Aflossingvrij: het braafste jongetje van de klas

"Wees gerust; deze column gaat niet over mij! Ik ga je meenemen naar een situatie waarin men door het willen voldoen aan de regelgeving, exact het tegenovergestelde...

"Banken moeten beter meewerken aan verduurzaming woning"

"Banken moeten beter meewerken aan verduurzaming woning"

Steeds meer banken bieden 'groene’  leningen voor het verduurzamen van de woning. Toch blijft een groot aantal hypotheekverstrekkers nog hopeloos...